Apple má dlžbobu 13 miliard eur

0

Nie je to prvý krát, čo má Apple nejaké problémy s platením daní. Už v minulosti sa objavovali rôzne prípady, kedy jednoducho jablková spoločnosť dlžila milióny dolárov a bola za to aj patrične stíhaná. Dnes sa zdá sa história opakuje avšak nejde tu o čiastku niekoľkých miliónov dolárov. Jedná sa o miliardy. Apple vraj Írsku dlží až 13 miliard eur! 

Dlžoba

Niekedy sa skrátka stane, že Apple niečo nezaplatí alebo je nútené vyplatiť náhradu za ukradnutie/okopírovanie nejakého patentu. Tieto sumy sa môžu pohybovať aj v stovkách miliónoch dolároch avšak tento krát je suma niekde úplne inde. Cupertinsky gigant údajne dlží Írskej vláde neuveriteľných 13 miliard eur. Číslo, je však zatiaľ stále len predbežný odhad. Predseda komisie pre oblasť príjmu Niall Cody dnes prezradil, že všetky výpočty budú spracované a odoslané koncom apríla.

16 miliard dolárov teda pre jablkovú spoločnosť nie je málo. Podľa dostupných informácií bude mať čas na splátku od marca do septembra tohto roka, kedy by chcela mať Írska vláda všetky peniaze na svojich účtoch. Aj napriek tomu, že to môže pre Apple vyzerať veľmi nevýhodne, stále nemusí byť tomuto príbehu koniec. Mmôže prísť napríklad odvolanie, ktoré všetko zmení. Na druhú stranu, dane sú tu na to aby sa platili a určite boli aj v tomto prípade súčasťou nejakej dohody.

Applu, teda jednej z najznámejších a najväčších firiem na svete nerobí dobré meno, keď jeden krajine dlží tak obrovské peniaze. Navyše, hoci je 16 miliard dolárov poriadne mastná pálka, stále to nie je nič, čo by firme výraznejšie ublížilo. Netvrdíme síce, že by firma túto transakciu nepocítila ale vzhľadom na to, že len za posledné 3 mesiace minulého roka zarobila o 1/4 viac, asi by ju ani nezruinovala. Uvidíme, ako sa k tomu kompetentní postavia, no a tiež to, ako sa nakoniec k prípadu vyjadria.

Toto sídlo by firma za svoj dlh postavila skoro 3 krát - svetapple.sk

Toto sídlo by firma za svoj dlh postavila skoro 3 krát – svetapple.sk

 

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk