Apple testuje autonómne vozidlá?

0

Apple len prednedávnom získal potrebné povolenia na to, aby mohol výjsť do ulíc so svojimi autonómnymi vozidlami, plnými rôznej elektroniky a techniky, ktoré by raz mali nahradiť nás, šoférov. Neprešlo zas toľko času a v Kalifornií sa rozhodli pohnúť s prácami na týchto automobiloch. Už dnes brázdia ulice prvé kusy Lexusov RX450h, ktoré sú len tak mimochodom v testovaní autonómnej jazdy veľmi obľúbené aj pri konkurenčnej spoločnosti Google.

Testovanie

Tieto vozidlá sú testované v bežnej premávke a ako môžeme vidieť, okolo nich sa nachádza množstvo kamier a asistentov, ktoré sledujú dianie a tiež to, ako bude systém reagovať v určitých situáciách. Okrem iného sa tu objavuje aj 64-kanálový radar od spoločnosti Lidar. Je tu to najlepšie z najlepšieho, no a samozrejme potom aj softvér, ktorý vyvinulo samotné Apple a časom by ho určite chcelo využívať aj v praxi či už pri predaji rôznym automobilkám alebo pri tvorbe vlastného vozidla (čo je však len vo hviezdach).

Apple je samozrejme s vývojom svojho autonómneho vozidla len v plienkach, nakoľko len teraz vyšiel s vozidlami na cesty, a to ho čaká ešte poriadne dlhá púť. Okrem iného môžeme vidieť, že všetky tie kamery a senzory, ktoré sa okolo vozidla nachádzajú sú tu akoby navyše. Nie nemusíš sa báť, v praxi to takto na aute určite vyzerať nebude, no v súčasnosti museli v spoločnosti prispôsobiť Lexus RX na takúto jazdu a bez vonkajšieho zásahu by to nešlo. Nevieme, či Apple tvorí aj hardvér alebo len čisto softvér ale zatiaľ vieme, že testuje len samotný program, ktorý by mal autonómnu jazdu umožňovať.

Samozrejme, dianie okolo autonómnych vozidiel budeme aj naďalej sledovať a akonáhle sa dozvieme nejaké tie čerstvé informácie, prinesieme ti ich. Sme veľmi zvedaví, ktorým smerom sa Apple vydá a či za pár rokov vývoja bude schopné prekonať niekoľkoročnú snahu Google a ostatných spoločností. Zatiaľ dokonca ani nevieme, ako chce svoj autonómny systém využívať, takže si radšej počkajme na oficiálne vyjadrenie spoločnosti.

Apple

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk