Rozšírená realita je v dnešnej dobe extrémne dôležitá téma, ktorej sa venujú vývojári azda z celého sveta. Práve tu sa budú onedlho točiť neuveriteľné peniaze, nakoľko sa dá zúročiť či už v hernom alebo praktickom svete. Nová aktualizácia iOS 11.3 (zatiaľ len ako beta) obsahuje aj nové možnosti ARkitu. Vývojári sa ich okamžite chytili. 

Vylepšený ARkit 1.5

Apple sa rozhodlo, že to z ARkitom posunie opäť o čosi ďalej, a tak predstavilo ARkit 1.5, ktorý je súčasťou aktualizácie iOS 11.3 dostupnej zatiaľ len pre vývojárov v beta verzii. Nové možnosti sú naozaj zásadné a ponúkajú možnosť vytvoriť paletu ďalších aplikácií, ktoré môžu byť každá využívaná na niečo iné.

Vylepšená rozšírená realita obsahuje predovšetkým vyššie zobrazovacie rozlíšenie a autofocus. Medzi novinky spadá ale aj omnoho lepšie rozpoznávanie nepravidelných plôch a zvislých povrchov. Hoci máme ešte pomerne ďaleko do jeho vydania, vývojári sa s ním naučili pracovať prakticky okamžite a na Twitteri ukázali niekoľko videí, ktoré nám tak trošku prezrádzajú budúcnosť tejto technológie. Takto vyzerajú ich nápady a koncepty.

Hry

Je jasné, že virtuálna realita si okamžite nájde uplatnenie v hrách. Je to dokonca aj jeden z dôvodov, na ktorý bola vyvíjaná. Vertikálne AR tomuto vývoju len a len pomôže a posunie ho opäť na celkom inú úroveň. Na nižšie uvedených videách uvidíš, ako iPhone dokáže zaznamenať plochu (stenu, monitor, podlahu či parapetu okna) a následne do nej pridať virtuálne predmety (hĺbka v stene, skákajúca lopta či lietajúci vták). Je to veľmi zaujímavé a vzhľadom na to, že ani zďaleka nejde o vrchol tejto technológie, je to taká malá predzvesť toho, že sa máme v budúcnosti na čo tešiť!

Nielen hry

Dôležité je ale poznamenať, že ARkit nebude v tomto prípade zásadný len pre rozšírenú realitu s novými možnosťami v mobilných či počítačových hrách. Používať sa bude dať prakticky kdekoľvek a veľmi zaujímavé uplatnenie si môže nájsť napríklad v galérií. Tu by sa na niektoré (dopredu určené) miesta dali podobným spôsobom umiestniť virtuálne umelecké diela a návštevníci by si ich následne mohli vďaka rozšírenej realite pozrieť zblízka aj napriek tomu, že by sa na danom mieste fyzicky nenachádzali.

Prečítajte si tiež  Apple už čoskoro uvedie novú hudobnú aplikáciu po boku Apple Music

Ďalšie zaujímavé uplatnenie potom nachádzame napríklad pri skenovaní kuchynských povrchov. Teoreticky by sa dal pomocou ARkitu naskenovať priestor kuchyne a jednotlivé prvky ako napríklad (stôl, skrinky, chladnička či sporák) a následne vymeniť za iné vďaka čomu by sme dostali rýchly náhľad, ako by to celé vyzeralo vo finále.

Umelá inteligencia

Medzi posledné veľmi zásadné novinky potom patrí lepšie uplatnenie umelej inteligencie, ktorá je po novom omnoho schopnejšia ako doteraz. ARkit je o čosi viac schopný rozpoznávať reálne predmety. Patria sem napríklad obrazy v galérii, filmové plagáty či knihy a ich obaly. Vďaka tomu nám dokáže telefón prakticky okamžite poskytnúť napríklad recenziu danej knihy, spustiť trailer nejakého filmu (len na základe plagátu) či napríklad podať informáciu o nejakom obraze v galérii (pokiaľ by nás zaujímal viac do hĺbky). Na základe čiarového kódu vie ARkit rozpoznať to, o aký tovar asi ide.

Toto všetko dostaneme už niekedy na jar, kedy bude iOS 11.3 dostupné aj pre širšiu verejnosť.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.