Prečo som po 4 mesiacoch predal Apple Watch Series 2?

0

Po predstavení hodiniek Apple Watch Series 2 som bol z produktu pomerne nadšený. Sám som zvykol hovoriť, že si ma prvá generácia predstavená ešte v roku 2014 ničím nezískala. Veľakrát sa stalo, že hodinky ostali ležať vybité aj niekoľko dní bez toho, aby som ich odložil na svoje zápästie tam, kam patria. Po predstavení druhej generácie ma teda napadlo, že by mohla opraviť resty z minulosti, no to bola len teória. Ako sa ukazuje, história sa opakuje a Apple musí poriadne zamakať.

Series 2

Po predstavení hodiniek Apple Watch Series 2 som bol naozaj nadšený a okamžite som si tento produkt zakúpil. Po 4 mesiacoch ale zo mňa nadšenie opadlo a zariadenie som bol nútený predať. Po predstavení ma nadchli nové funkcie zariadenia.

V prvom rade išlo o tie softvérové funkcie ako napríklad Auto Unlock môjho MacBooku, Apple Pay cez internet, kreslenie, zdielanie, nové možnosti v činnostiach a podobne. Tiež sa mi páčilo napríklad aj to, že hoci sú Series 2 drahšie, v porovnaní so Series 1, zlacnela verzia Space Black. Ako to ale vyzerá po 4 mesiacoch používania? Apple Watch som predal.

Treba uviesť na pravú mieru to, že nové funkcie ako práve auto odomykanie či Apple Pay, ktorý funguje aj cez web sú naozaj výborné. Ešte lepši, ak má človek nový MacBook Pro s Touch Barom a Touch ID. Je to proste super a všetko spolu hrá krásne spolupracuje tak, ako má.

Problém ale je, že nejde o funkcie, ktoré by som oceňoval každý jeden deň a tie, ktoré aj také boli, neboli až také dôležité. Vedel som si síce na ne zvyknúť, ale život bez nich zvládam prakticky bez zmeny.

Bol som používateľom Apple Watch už aj pred tým. Mal som prvú generáciu (často označovanú aj ako Series 0, pretože počas septembra 2016 prišla vylepšená verzia, ktorú Apple nazvalo ako Series 1 a od nej ešte lepšia verzia a to Series 2). Problém ale bol, že som ich nepoužíval stále. Bol som skôr taký „sporadický“ používateľ.

Veľmi mi nevyhovovala životnosť batérie, ktorú som musel nabíjať každý jeden deň. Navyše samotné Apple Watch neprinášajú až tak veľa výhod pre koncového používateľa. Nie sú síce zbytočným produktom, ale dá sa bez nich žiť. Tiež mi trošku prekážal štvorcový dizajn. Nejako som mu neprišiel na chuť, no to je už každého subjektívny názor. Pravda je taká, že čím viac som hodinky nosil na svojom zápästí, tým menej som tieto veci riešil.

Series 2 - svetapple.sk

Uchvátili ma napríklad aj fitnes aktivity a možnosti, ktoré mám v Apple Watch. Je tu funkcia takzvaného zdieľania činnosti, vďaka nej človek získava akúsi motiváciu aby vyplnil „svoje kruhy“ každý jeden deň a aby svoj tréning dokončil na 100% prípadne ešte viac. Rovnako tak dobre funguje aj zdielanie týchto kruhov s kamarátmi.

Človek je proste súťaživý a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Ak vidíš, že je tvoj kamarát lenivý, prípadne máš možnosť dosiahnuť lepšie výsledky ako on, proste to prirodzene chceš! Ďalej sa mi páčila funkcia na rýchle odpovedanie správ vďaka Scribble. Tu ale všetko dobré končí. Narazili sme opäť na kameň úrazu.

Presne v tomto bode totižto moja 4 mesačná cesta končí. Dôvod? Slabá výdrž batérie a ja som si ich opäť prestal podvedome dávať na svoje zápästie. Apple Watch Series 2 som si kúpil presne preto, lebo som dúfal, že katastrofálna výdrž bude na tom aspoň trošíčku lepšie, ale čo si budeme rozprávať. Stále je veľmi zlá a mne sa stalo, že počas niekoľkých dní som na tento produkt úplne zanevrel.

Stačilo, ak sa mi vybil a ja som ho zabudol niekoľko dní nabiť. Isto je to aj vec zvyku, ale ja by som proste ocenil, keby tá batéria zniesla viac. Myslím si, že to je ten najdôležitejší smer, ktorým by sa malo pohybovať Apple pri tvorbe Series 3, to neplatí len pre hodinky, ale aj iPhony (to je ale iná pesnička). Pre mňa je dôležité to, aby som mohol nosiť Apple Watch niekoľko dní na mojom zápästí a nemusel som bojovať so slabou baterkou.

Je síce pravda, že oproti Series 0 je to trošku lepšie, ale k tomu iste dopomohol aj WatchOS 3. Moje hodnotenie ale stále nie je pozitívne, nakoľko Apple nedokázalo napraviť to, čo mi tak veľmi vadilo. Problém síce vylepšilo, ale nevyriešilo, a to je to, čo mi prekáža.

Na druhú stranu ale po hardvérovej stránke ide o špičkový produkt a oproti Series 0 sú Series 2 obrovským skokom vpred. Evidentné je už len zlepšenie rýchlosti. Nový chipset je proste lepší. V Series 0 bol badateľne pomalší. Zlepšená vodeodolnosť je tiež niečo, čo veľmi oceňujem. GPS má sem tam nejaké malé chybičky, ale funguje relatívne spoľahlivo.

Watch - svetapple.sk

Teraz ale nastáva otázka čo ďalej. Nepresvedčila ma ani prvá generácia a v podstate ani druhá generácia tohto produktu. Obe som predal v podstate z rovnakého dôvodu. Apple môže teda v ďalšej generácií určite popracovať práve na výdrži. Ďalej je tu zopár vecí, ktoré by som určite rád videl tiež.

Po prvé sú to dizajnové zmeny. Je síce pravda, že súčasné Apple Watch nevyzerajú zle a aj na to sa človek pozerá skôr so subjektívneho hľadiska, ale ja by som ocenil, keby bol ďalšia generácia tenšia a ponúklo o trošku menšie rozmery. To, akým smerom sa ale bude Apple uberať po dizajnovej stránke je veľmi ťažké odhadnúť.

Nemyslím si, že by napríklad taká FaceTime kamera bola dôležitým prvkom, ktorý mi v Apple Watch momentálne chýba, ale ak by ma Apple presvedčilo o tom, že ju potrebujem, aj keď som súčasne iného presvedčenia, brániť sa jej nebudem.

Pred rokom tu bola otázka, koľko ľudí nosilo prvú generáciu každý deň, koľko ju nenosilo vôbec, no a koľko ju nosilo len príležitostne. Pre každý deň sa prihlásilo 71% používateľov, pre nikdy 16%, no a pre príležitostné nosenie potom 13%. Ja som žiaľ spadal do poslednej prílžitostnej kategórie. Neznamená to ale, že by som hodinky nechcel nosiť každý deň. Kvôli baterke to ale proste nešlo. Ako si na tom ty?

Watch - svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk