Znelka pre Windows 95 bola vytvorená na Macu!

0

Počítače Mac tu máme už desiatky rokov, hoci na Slovensku sa poriadne rozšírili až v 21. storočí. Napríklad v takej Amerike svoju cestu začali už v roku 1976 a boli priekopnické najmä v smere, ktorý umožňoval počítač používať aj bežným ľuďom. Nehovoríme, že boli lacné, ale práve vďaka Macintoshu nadobudol pojem „osobný počítač“ úplne iný rozmer. Dnes sa dozvedáme, že originálna znelka Windows 95, ktorá určite v mnohých rezonuje ešte dnes, bola vytvorená na počítači Mac. Autor vraj nemal rád Windows!

Znelka Winows 95 vznikla na Macu!

Tento svet je naozaj zaujímavý a denne sa dozvedáme rôzne záhady, ktoré nás dokážu skutočne prekvapiť. Sú to rôzne kuriózne prípady, ako aj tento týkajúci sa jedného z najpopulárnejších operačných systémov 90-tych rokov. Znelku Windows 95 si isto budú pamätať najmä staršie ročníky ale sme si istí, že ju počuli aj tí mladší!

Táto melódia, ktorá bola v 90-tych rokoch na skoro každom počítači, vznikla v štúdiu hudobníka Briana Ena, ktorý sa so svojou jednoduchou a príjemnou melódiou snažil vyhovieť tomu, čo od neho požadoval samotný Microsoft. Možno by si ani nebol povedal, aké mohlo byť náročné takúto znelku vytvoriť. Na prvý pohľad totižto môže znieť veľmi jednoducho, ale pravda je taká, že sa s ňou musel autor poriadne potrápiť. Samotný Microsoft vyžadoval po Brianovi, aby skladaba obsahovala okolo 150 rôznych podmienok, ktoré boli popísané v dokumente. Taká jednoduchá, 6 sekundová znelka však? Dokonca ani ten čas nie je taký, ako bolo pôvodne zamýšľané. Microsoft vyžadoval len 3,8 sekundovú znelku.

Ako sa ale ukázalo, sám hudobník dokázal obrovskú spoločnosť presvedčiť na inú verziu a tú dnes poznajú milióny používateľov po celom svete už dlhé roky. Zaujímavé na tom celom je ale to, v akom pracovnom prostredí táto znelka vznikla. Eno tvrdí, že Windows nikdy nepoužíval, mal k nemu odjakživa akúsi averziu a skrátka ho nemal rád. S tým súvisí aj to, že táto znelka vznikla práve na počítači Mac od Applu. Síce to nebolo úplne také Apple, aké ho poznáme dnes (chýbala tam ruka Steva Jobsa), evidentne malo ale aj ono svojich verných zákazníkov, ktorí by na iné nedopustili a už vôbec nie Windows, ktorý bol síce ľahšie dostupný, ale zbytočne náročný.

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk