Každému z nás záleží na tom, aby bol náš iPhone maximálne chránený. Či už ide o rôzne nastavenia v systéme iOS alebo o konkrétne používanie telefónu, bezpečnosť by mala patriť medzi priority. Keďže v iOS nájdeme veľa rôznych nastavení, stane sa, že občas strácame prehľad o tom, na čo vlastne slúžia.

8 spôsobov, ako ešte viac zabezpečiť iPhone

V dnešnej dobe odvšadiaľ počujeme o ochrane súkromia, únikoch fotiek či nebezpečných aplikáciách. Aj keď iPhone sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné zariadenie, je vhodné si telefón nastaviť tak, aby bol chránený pred nechceným zneužitím alebo sledovaním polohy.

1. Zmena nastavení zamknutej obrazovky

Veľa ľudí si myslí, že ak má iPhone zamknutý, nič sa s ním nedá robiť. Opak je pravdou a aj zo zamknutého iPhonu je možné pristupovať k aplikáciám a funkciám iPhonu. iOS 10 ponovom v centre hlásení zobrazuje udalosti v kalendári, nastavené budíky alebo iné informácie ostatných aplikácii. Možnosť vypnutia zobrazenia widgetov sa síce vypnúť nedá, no obmedziť môžeš množstvo a typ aplikácie, ktorej widget sa zobrazuje. Nastavenie zmeníš potiahnutím prsta z hornej časti obrazovky, prejdením na zobrazenie widgetov a klepnutím na Upraviť úplne dole.

Zo zamknutej plochy môžeš pristupovať nielen ty, ale aj druhí k centru ovládania, kde sa po klepnutí na ikonku stopiek dostaneš do celej aplikácie Hodiny. Ak nechceš, aby bol prístup k tomuto centru umožnený zo zamknutej plochy, prejdi do Nastavení, klepni na Ovládacie centrum a vypni možnosť Prístup zo zamknutej plochy.

Aj pri hláseniach aplikácií môžeš zablokovať ich zobrazenie na zamknutej ploche nasledovne: Nastavenia > Hlásenia > aplikácia > Zobraziť na zamknutej ploche/Zobraziť v centre hlásení.

2. Heslo a Touch ID

Mať nastavené Touch ID je rýchle a pohodlné, no v porovnaní so šesťmiestnym číselným heslom menej bezpečné. Štvormiestne heslo ľahko zmeníš v Nastaveniach, v časti Touch ID a kód, kde následne klepneš na Zmeniť kód a po zadaní kódu zvoľ Možnosti kódu. Na výber máš vlastné heslo zložené z písmen a číslic, iba číslic a 6/4 – miestneho kódu. Samozrejmosťou je aj zapnutá možnosť pri vyžadovaní kódu – Okamžite. Ak ešte na svojom iPhone nemáš nastavené Touch ID alebo heslo, urobíš dobre ak si ho nastavíš, no nie na štyri nuly či jednotky.

3. Dvojzložková autorizácia

Určite poznáš možnosti zabezpečenia pri prihlásení na neznámom zariadení, kedy je potrebné zadať kód z textovej správy. Aj Apple ti túto funkciu ponúka a s ňou budeš mať svoj účet Apple ID oveľa viac zabezpečený. Nastavíš si to jednoducho v správe svojho Apple ID. Funkcii sme sa venovali v tomto článku.

Prečítajte si tiež  iOS 17 mal byť poriadnym sklamaním. Apple si to ale nakoniec rozmyslelo

4. Sledovanie na pozadí

Predvolené nastavenie iPhonu povoľuje odosielanie diagnostiky a dát o používaní automaticky. Táto možnosť sa dá vypnúť v nastaveniach súkromia v časti Diagnostika a používanie. Taktiež sa to týka aj sledovania tvojej polohy, ktorého nastavenia nájdeš v nastaveniach lokalizačných služieb v časti Systémové služby. Je dobré povypnínať nasledovné položky: Apple Ads založené na polohe, Návrhy založené na polohe, Polohové upozornenia, Wi-Fi siete, Zdieľať moju polohu, Často navštevované miesta, Diagnostika a používanie, Populárne v mojej blízkosti či Presmerovanie a premávka.

5. Blokátori obsahu

Reklamy sú v Safari len na príťaž a nielen, že sú na stránke nepotrebné, pri mobilných dátach ti zbytočne uberajú z tvojich dát. Je teda vhodné používať blokátor obsahu pre Safari, ktorý nájdeš v App Store. Nám sa jednoznačne osvedčil 1Blocker.

dsc_6553

Môže ťa zaujímať
- Reklama -