Len málo ľudí si poctivo prečíta licenčné podmienky či podmienky používania. Sme naučení súhlasiť so všetkým, len aby sme sa dostali na ďalší krok inštalácie. Výnimku netvorí ani operačný systém od Apple – iOS, pretože mnohé jeho nastavenia či funkcie môžu viesť k tomu, že tvoje súkromie vlastne nie je súkromné.

Skryté nastavenia súkromia, ktoré by si mal poznať

Kto iOS dobra pozná, pozná aj jeho zákutia nastavení, ktoré nie každý dobre ovláda a rozumie im. Či už ide o anonymné odosielania záznamov používania, rovnako aj funkcie, ktoré nevedomky kradnú kúsok tvojho súkromia.

iOS má osobitnú zložku v Nastaveniach, vďaka ktorým dávaš aplikáciám povolenie, aby napr. pristupovali k tvojej polohe, fotkám či kamere. Niektoré z nich sú takpovediac nevyhnutné, no iné používajú i to, čo by nemali. Ľahko to skontroluješ nasledovne: Nastavenia > Súkromie a pomocou jednotlivých sekcií zistíš, že napr. VSCO potrebuje prístup ku kamere, ale k mikrofónu už prístup mať nemusí. Povolenia vypneš/zapneš ťuknutím na ovládač vpravo.

Zradná diagnostika?

Zaujímavá je však časť Diagnostika a používanie, ktorú nájdeš celkom dole. Táto diagnostika anonymne odosiela dáta z tvojho iPhonu či iPadu priamo do Apple a tak má slúžiť pre zlepšovanie produktov a služieb spoločnosti. Práve medzi týmito dátami môžu byť informácie o tvojej polohe či dát ľubovoľnej aplikácie. Apple nás v tomto prípade však upokojuje, že osobná identifikácia je nemožná, takže dáta sú anonymné. Je to od Apple síce pekné, že nás takto chráni jednou vetou v popise funkcie, no ani sami možno nevieme, čo o nás Apple vie.

Nehovoriac o tom, čo by sa stalo v prípade, ak by k týmto dátam získali prístup hackeri. Len nedávno sme mohli byť svedkami hacnutia iCloudu mnohých známych osobností a teda, odhalením toho, čo malo ostať skryté. Ani samé Apple nie je neprelomné a hocikedy sa to môže stať aj s tvojim obsahom.

iphone súkromie nastavenia

Systémové služby

Ďalším problémom môžu byť Systémové služby, ktorých väčšina je nepotrebná a veľmi ľahko sa používanie iPhonu bez nich zaobíde. Sú teda zbytočné a ak si ich nepreveríš, zasa nechtiac poskytuješ informácie o sebe (napr. HomeKit, iAds, Často navštevované miesta).

Je jasné, že ťa týmto nechceme vystrašiť alebo presviedčať o tom, že Apple je nebezpečné. Lenže, v dnešnom technologickom svete sa oplatí preveriť, čo uverejňuješ dobrovoľne alebo nevedomky.

Prečítajte si tiež  Martin Hájek a unboxing iPhonu X!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -