Ako sa bude volať ďalší iOS? iOS 10 alebo iOS X?

0

Apple už niekoľko rokov vyvíja operačný systém iOS a za dlhú dobu sme sa dostali do bodu, kedy svoj softvér bude musieť označiť magickou desiatkou. Áno, po 9 rokoch máme možnosť vidieť 10 verzií iOS, a práve preto by sme už mali začať polemizovať, či Apple neurobí to, čo urobilo ešte pred mnohými rokmi pri OS X. Tam sa software už dlhé roky označuje X. Je to pravdepodobné aj pri iOS?

Dve stránky veci

Ako asi tušíš, všetko má svoje pre aj proti. Na jednej strane je pravda, že iOS 10 je už dvojciferné číslo a na obrazovke sa nemusí vynímať tak dobre ako jednociferný znak. Pokiaľ si ale uvedomíme, že znak iOS 9 prakticky nevidíme nikde v zariadení, Apple môže pokojne zotrvať pri označovaní číslom, v tomto prípade teda 10. Tu však vzniká jeden problém. iOS je podstatne viac používaný termín ako OS X, nakoľko viac používateľov používa práve iPhone, iPod Touch či iPad. Práve preto by po označení „X“ mohol vzniknúť problém, po ktorom by už nebolo úplne jasné akú verziu systému má používateľ nainštalovanú.

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 – svetapple.sk

Podobnosť s OSX

Hlavný problém vidím v podobnosti s OSX. Pokiaľ by jediný rozdiel v názve tvorilo písmeno „i“ (iOS X vs OS X), pravdepodobne by sa označovanie verzií začalo veľmi rýchlo mýliť. Už dnes je komplikované označovanie aktualizácií na MACu a málo používateľov sa v tejto problematike naozaj orientuje. Akonáhle by toto nastalo aj pri iOS, pravdepodobne by v tom celom vznikol obrovský neporiadok. Navyše, Apple by musel začať označovať iOS podobnými názvami ako OS X, teda OS X Yosemite či OS X El Capitan. To by mnohí mali v názvoch totálny chaos. Netreba totiž zabúdať na staré dobré motto spoločnosti, ktoré hovorí: „Komplikované označovanie by už tak jednoduché nebolo.“

Zatiaľ nevieme s určitosťou povedať či sa bude nový operačný systém nazývať iOS 10 alebo iOS X. Je to však veľké riziko, pokiaľ by Apple označoval systém tak, ako na MACu. Zaujíma nás ale aj tvoj názor. Myslíš, že by Apple mal ostať pri číselnom označovaní alebo by mal prejsť na systém z MACu?

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk