Aký drahý môže byť najdrahší iMac Pro?

0

Pokiaľ sleduješ dianie okolo spoločnosti Apple, určite vieš, že jej produkty patria ďaleko medzi najdrahšie spomedzi takmer všetkej konkurencie. Iste sa sem tam objaví aj niečo, čo môže cenovkou konkurovať, no z 99% je to práve Apple, ktoré dokáže predávať s neuveriteľnou maržou produkty drahé ako osobné autá, a nerobíme si srandu. Stačí sa pozrieť na cenu nového iMacu Pro!

iMac Pro

iMac je stolný počítač, ktorý má Apple vo svojom portfóliu prakticky od roku 1984, kedy bol predstavený prvý Macinstosh (predchodca iMacu). Od iMacu sme ale dlhé roky poznali ešte silnejšiu verziu počítača určenú len pre tých najnáročnejších používateľov. Apple ho dlhé roky označovalo ako Mac Pro. Problém ale je, že práve toto zariadenie bolo naposledy aktualizované v roku 2012 a odvtedy zapadlo prachom.

Nádherný stroj sa odlišuje od klasického iMacu svojou špecifickou šedou farbou - svetapple.sk

Nádherný stroj sa odlišuje od klasického iMacu svojou špecifickou šedou farbou – svetapple.sk

Apple ho už za extrémne vysoké ceny nedokázalo predávať a tak tento rok vyšlo s niečim, čo sa tvári ako jeho nástupca (v pozadí sa údajne pracuje stále na novej generácii Macu Pro). Jeho názov je iMac Pro. Je veľmi podobný ako klasický iMac ale celkovo je zabalený do vesmírne šedej farby a ponúka výkon, ktorý je bežnému spotrebiteľovi prakticky na nič. To ale samozrejme nie je všetko. S vysokými parametrami rastie aj cena a tá sa v tomto prípade môže vyšplhať do extrémnych výšin. Ale niet sa samozrejme čomu čudovať, veď je to Apple.

Všetky ceny, ktoré budú uvedené v článku vychádzajú z Nemeckého Apple Store. Sú to v podstate ceny určené pre celú Európu určené samotným Applom. Začíname na sume 5 499€. Tá je už veľmi veľmi vysoká, no to sa bavíme stále o základnej konfigurácií, kde môže používateľ rátať s 8-jadrovým Intel Xeon W procesorom, 32GB RAM a 1TB SSD úložiska. Následne sa dá počítač konfigurovať podľa vlastného gusta. Používateľ si tu môže priplatiť prakticky za všetko a tá cenovka, ktorá bola na začiatku je pri maximálnej možnej výbave počítača doslova smiešna.

Jeho dizajn je skutočne luxusný. Bude si ho ale mať za tie peniaze vôbec kto užiť? - svetapple.sk

Jeho dizajn je skutočne luxusný. Bude si ho ale mať za tie peniaze vôbec kto užiť? – svetapple.sk

Pozrime sa napríklad na rozšírenie úložiska. Za 2TB používateľ priplatí 960€. Pokiaľ však potrebuje 4, cena je 2 400€. Za toľko peňazí sa dá už zakúpiť aj obyčajný iMac. To ale samozrejme nie je všetko. 128GB pamäte RAM (DD4 ECC 2666Mhz) stojí 2 880€. Najsilnejší, až 18-jadrový procesor stojí rovnako, tiež 2 880€. 16GB grafická karta potom 780€.

Samozrejme nie je to všetko za čo sa tu dá priplatiť, ale spomenuli sme asi tie najdrahšie položky. Suma sumárom nám vychádza iMac Pro v najdrahšej konfigurácií až na 15 597€! Čo si môže človek za takéto peniaze kúpiť? Tak napríklad celkom novú Oktáviu v základnej výbave, prípadne Fábiu v plnej. Človek by ale mohol kúpiť približne 14 iPhonov X, a zhruba 7 MacBookov Pro.

Netreba ale zabúdať na to, že iMac Pro je skutočne extrémny stroj a nepatrí do kancelárie človeku, ktorý by na ňom robil tabuľky v Exceli. Je to produkt určený na extrémne náročné procesy. V Hollywoode, tieto zariadenia dosť často používajú pri animácií a strihaní filmov, nakoľko sa s nimi dobre pracuje a podporujú programy, na ktoré sú títo ľudia zvyknutí. Otázka je už len tá, či niekto skutočne silou mocou potrebuje Apple. Povedzme si na rovinu, že za 15 597€ sa dá zostrojiť niekoľkonásobne výkonnejší stroj, ale s operačným systémom Windows.

Sivý iMac Pro vie svojou cenovkou položiť aj tých, ktorí sa tvária, že to vlastne vôbec nie je drahé! Najdrahší môže stáť až 15 597 euro. To veru nie je málo - svetapple.sk

Sivý iMac Pro vie svojou cenovkou položiť aj tých, ktorí sa tvária, že to vlastne vôbec nie je drahé! Najdrahší môže stáť až 15 597 euro. To veru nie je málo – svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk