To, že po prvom odchode Steva Jobsa z firmy Apple v roku 1985 začala spoločnosť výrazne klesať je všeobecne známe. Niektoré projekty ktoré Apple v tej dobe vyrábal boli stratové, no spoločnosť nemala na výber, pokiaľ chcela aspoň ako tak vyžiť. Jedným z projektov, ktoré úspešné neboli bolo aj PDA Apple Newton. Úspech síce nezožal, no technologicky bol veľmi vyspelý, môžeme ho dokonca označiť za predchodcu iPadu!

Apple Newton

V súčasnej dobe máme všade iPady a iné tablety. Je to úplne bežná vec, ktorá sa stala súčasťou našich životov. Predstav si to ale začiatkom 90-tych rokov. Všetky počítače boli obrovské, hrubé a ťažké. Apple už v tej dobe ale predávalo v podstate PDA (osobný digitálny asistent) s dotykovým displejom. Projekt Newton bol neskutočne nadčasový! Jeho výroba začala v roku 1993, teda v časoch, kedy sme sa u nás len stali samostatnou republikou. Jeho výroba trvala na dnešné pomery veľmi dlho.

Ukončil ju v roku 1998 samotný Steve Jobs po návrate do firmy. Vtedy potreboval ušetriť čo najviac peňazí, nakoľko Apple bolo vo veľkých problémoch. Newton, ktorý bol už starý a hlavne predaje skoro nulové padol vhod, nástupcu nikdy nedostal, jedine ak duchovného a tým bol v roku 2010 iPad. Apple Newton fungoval na dnešnú dobu zastaralom RISC procesore ARM 610 a ich súčasťou bol aj dotykový displej a samozrejme stylus (nečuduj sa, Newton prišiel pred Jobsom, a tak so stylusom nebol problém).

Image result for apple newton

Prvý “tablet” od Apple

V prvom rade išlo o projekt malého osobného vreckového počítača. Nešlo ani o PDA ani o tablet. Ani jedno z týchto zariadení totižto v tej dobe pod takým pojmom neexistovalo. Nakoniec ho ale ľudia označujú v podstate ako jeden z prvých PDA, alebo dokonca aj za zakladateľa tejto kategórie produktov. Mal prísť ešte skôr ako v roku 1993, problém bol ale v tom, že sa mierne oneskoril. V Apple sa vraj báli, že ohrozí predaje vtedy hlavného produktu, Macinstoshu. Výsledok bol taký, že išlo len o akési príslušenstvo k tomuto počítaču.

Ak si ho chcel človek pripojiť k svojmu Macintoshu, musel mať sériový port. Išlo to len pomocou neho. Toto zariadenie ale bolo už na tú dobu veľmi vyspelé. Obsahovalo napríklad infračervené rozhranie či slot pre PCMCIA kartu. Bola tu Flash pamäť, pre prípad, že by sa Newton vybil. V takomto prípade používateľ nestratil údaje ani dáta, všetko ostalo pekne uložené na karte. Spôsob napájania ale až tak premyslený nebol. Ak by si tu hľadal nejaký akumulátor, asi by si hľadal márne. V tej dobe to ešte nebolo tak bežné a do tak malého zariadenia (na tú dobu) to bolo asi aj z technickej stránky veľmi náročné riešenie. Do Newtona sa dostali zo začiatku len mikrotužkové AAA batérie, neskôr sme tu našli tužkové AA baterky. Problém ale bol, že sa nedal tak jednoducho nabiť ako v dnešnej dobe iPhone.

Prečítajte si tiež  23-27. decembra bude mať App Store vianočný oddych.

Z Newtona bol dokonca aj prístup na internet. Áno, už v tej dobe! Zabezpečovali ho sieťové karty. Nadčasovosť teda tomuto produktu určite nechýbala, po tejto stránke bol fantastický.

Newton - svetapple.sk

Neúspech

Ako sme už písali a naznačili vyššie, nebol to práve najúspešnejší produkt, aký kedy Apple predstavilo, hoci v tej dobe jeho vyspelá technológia na to predpoklady jednoznačne mala. Jedným z aspektov, ktorý mohol nepriaznivé predaje ovplyvniť bola napríklad aj cena. Tá sa v začiatkom 90-tych rokov pohybovala na úrovni $1000, čo znamená, že človek musel byť riadne bohatý, aby si niečo takéto mohol dovoliť. Ďalší problém mohli byť aj jeho rozmery. Nebol veľmi praktický, človek si ho len tak nedal do vrecka. Bol veľmi hrubý a ťažký, na druhú stranu ale určite omnoho mobilnejší ako taký PowerBook.

Na tú dobu šlo ale jednoznačne o veľmi revolučný a nadčasový produkt, ktorý môžeme označiť za duchovného nástupcu iPadu. Človek si tu mohol zapisovať poznámky, sledovať mail či dokonca kresliť a nechať si z tvojho ručného písma prepisovať text do digitálnej podoby! Skrátka všetko, čo sa dalo na podobnom zariadení v tej dobe robiť. Čo naň hovoríš ty? Páči sa ti Apple Newton? 
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.