Hodinky Apple Watch Series 3 tu máme už približne pol roka. Práve tento produkt priniesol veľa vylepšení avšak jedno stále ostalo rovnaké. Je to dizajn, ktorý si Apple Watch nesú stále rovnaký už od svojho uvedenia na trh v roku 2014. Vôbec to ale nevadí, pretože nemáme pocit, že by bol zastaralý. Práve naopak všetko stále pôsobí veľmi moderne a aktuálne. výnimkou samozrejme nie je ani displej. Dnes si môžeš prečítať to, akú mám s ním skúsenosť a prečo ma nesmierne zaujal. 

Displej

Ešte pred tým, ako začneme s mojou osobnou skúsenosťou, povedzme si trošku teórie o displeji v hodinkách Apple Watch. Budeme rozoberať väčšiu, 42 mm verziu, nakoľko s 38 mm som zatiaľ netestoval a tak by informácie nemuseli byť objektívne. Každopádne v Apple Watch nájdeme displej s technológiou OLED. V prípade Apple Watch Series 3 ide o druhú generáciu, ktorá je až dva krát jasnejšia ako tá prvá (1000 nits). Okrem iného tento displej ponúka aj technológiu Force Touch (je to vlastne úplne prvý produkt od Apple, na ktorom bola predstavená). Rozlíšenie je v prípade väčšej, 42 mm verzie 312 x 390 a v prípade menšej 38 mm verzie 272 x 340. Odpoveď na otázku či to vôbec stačí je jasná, stačí!

Dôležité info je ešte to, že Apple Watch sa dodávajú s dvomi druhmi dotykových skiel. Kým drahší variant môžeme zakúpiť výhradne s kvalitnejším, prestížnejším a hlavne odolnejším zafírovým sklom, ten lacnejší (hliníkové modely) je dostupný len s ION-X sklom, na ktorom sú vidieť škrabance už po niekoľkých týždňoch/mesiacoch používania bez ochranného skla. Viac sa o tejto problematike môžeš dočítať v mojom článku, ktorý som venoval práve tomuto sklíčku.

Displej na hodinkách Apple Watch používa technológiu OLED. Vo verzii Series 3 je 2x jasnejší. Je perfektne čitateľný aj z rôznych uhlov - svetapple.sk
Displej na hodinkách Apple Watch používa technológiu OLED. Vo verzii Series 3 je 2x jasnejší. Je perfektne čitateľný aj z rôznych uhlov – svetapple.sk

 

Čo odceňujem

V prvom rade musím podotknúť, že celkové ovládanie Apple Watch Series 3 je super. Zo začiatku je možno trošku komplikovanejšie a menej intuitívne ako napríklad pri iPhone alebo iPade, avšak po niekoľkých dňoch sa každý zžije s produktom a ani ho nenapadne, že by mal mať nejaký problém s ovládaním. V tomto smere Apple odviedlo prvotriednu robotu a skombinovalo dotykový displej aj hardvérovým tlačidlom a parádnou digitálnou korunkou.

Samotný displej ma prekvapil v jednej veci. Aj keď ho mám vo väčšej verzii, stále je veľmi maličký a to vzbudzuje dojem, že si s ním moje veľké prsty jednoducho nebudú rozumieť. Opak je však pravdou. Len veľmi málo krát sa mi stáva, že to čo je na displeji priamo netrafím. Samozrejme nebudem tvrdiť, že sa mi to nikdy nestalo avšak myslím si, že tu sa už technológia zlepšiť nedá, jedine ak ešte zväčšiť displej. Ideálne je napríklad to, keď človek musí do svojich Apple Watch zadať kód. Človek si predstaví, že 9 malých čísel sa ani len nezmestí na obrazovku a keď ich tam vidí, nemyslí si, že má šancu napísať ich správne.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 má problém. Rýchlo sa mu vybíja batéria
Hoci sú ikonky len veľmi mále, ovládajú sa skvele. Hodinky vedia perfektne predvídať, kam si asi smeroval so svojim prstom a otvoria takmer vždy tú správnu aplikáciu. Ak sa aj pomýlia, ospravedlňujú to zákony fyziky, keď je tvoj palec veľký a hodinky veľmi malé - svetapple.sk
Hoci sú ikonky len veľmi mále, ovládajú sa skvele. Hodinky vedia perfektne predvídať, kam si asi smeroval so svojim prstom a otvoria takmer vždy tú správnu aplikáciu. Ak sa aj pomýlia, ospravedlňujú to zákony fyziky, keď je tvoj palec veľký a hodinky veľmi malé – svetapple.sk

Realita je ale taká, že ten kód skoro vždy trafím a píšem ho vždy, keď dávam hodinky dole z ruke, teda niekoľko krát denne. Dotyk, reakcia a presnosť je teda v prípade tohto produktu na špičkovej úrovni. Rovnako tak veľmi oceňujem aj 3D Touch, ktorý jednoducho dosť pomáha v rozšírených funkciách aplikácii či samotných hodiniek. Človek už ani nevie, kedy ho vlastne používa, pretože to robí podvedome. Keby však Apple túto technológiu v Apple Watch vynechalo, hneď by sme to všetci zistili.

Jedna z posledných vecí, ktorú ešte trošku „vypichnem“ je tá, že hodinky fungujú parádne aj na priamom svetle. Series 3 majú jasnejší displej ako prvá generácia a pravdepodobne veľmi funkčnú antireflexnú vrstvu. Je síce pravda, že priamo na slnku asi nedokážu zázraky ale to predsa len nedokáže ani žiadne iné zariadenie.

Aj pri silnom svetle/slnku je displej pomerne dobre čitateľný. Samozrejme, všetko má svoje limity - svetapple.sk
Aj pri silnom svetle/slnku je displej pomerne dobre čitateľný. Samozrejme, všetko má svoje limity – svetapple.sk

Čo kritizujem

Samozrejme, nemôže mať všetko len svoje kladné stránky. Začal by som možno práve vyššie zmieneným škrabancami ale nakoľko som už o tomto probléme písal článok, nebudem to rozširovať. Apple vyriešilo šetrenie batérie aj tým, že OLED displej nesvieti stále ale zapína sa, keď sa na hodinky pozriete. V ideálnych podmienkach to funguje skvele ale akonáhle ležím napríklad v posteli, šoférujem, prípadne mám skrátka ruku v mierne odlišnej polohe, ako to je bežné už začínam mať problém a rozsvecovanie Apple Watch začína byť mierne mätúce.

Ďalšia drobnosť, ktorú by som veľmi rád zdôraznil je používanie Apple Watch v noci. Okolo sklíčka displeja vidieť veľmi slabé prenikavé svetlo. Skrátka len taký obrys, ktorý sa nachádza za hrubým rámčekom displeja. Je to zvláštne ale Applu sa asi celkom dokonalo nepodarilo izolovať svetlo z displeja, ktoré sa potom dostáva aj tam kde by sa nemalo. Nie je to síce žiaden problém pri používaní ale dobre to skrátka nevyzerá, aspoň teda mne sa to nepáči.

Je to ale asi všetko, čo by som na displeji reálne vedel konštruktívne skritizovať. Pokiaľ máš iný názor prípadne kritiku, neváhaj a napíš nám ju do komentára. Radi článok obohatíme aj o tvoje poznatky a informácie.

Jediné čo môžem displeju vyčítať je fakt, že ION-X sklíčko sa veľmi rýchlo poškriabe a to, že gyroskop pôsobí zmätene a zapína displej vtedy keď ho zapínať nemá (a naopak) - svetapple.sk
Jediné čo môžem displeju vyčítať je fakt, že ION-X sklíčko sa veľmi rýchlo poškriabe a to, že gyroskop pôsobí zmätene a zapína displej vtedy keď ho zapínať nemá (a naopak) – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.