Čo tento rok prinesie Microsoft? Konkurenciu treba sledovať!

0

Sme si vedomí toho, že pokiaľ by sme nesledovali aj konkurenciu, boli by sme totálne zaslepení a predsa sa hodí vedieť, čo predstaví taký Micorosft počas tohto roka. Rok 2016 bol pre túto spoločnosť, ktorá je jedným z najväčších konkurentov Applu na počítačovom trhu veľmi úspešný a túto šnúru má isto v pláne ťahať aj v roku 2017. Presne preto ti radi ukážeme, na čo sa môžeme tešiť tento rok. Bude sa Apple chytať?

Windows 10 aktualizácie

Posledné dve aktualizácie operačného systému Windows od Microsoftu vo svojom názve prezrádzali termín ich uverejnenia. Windows 10 verzia 1511, vyšla v novembri 2015 a posledná aktualizácia, verzia 1607, bola uverejnená v lete minulého roku. V zasvätených kuloároch sa začala šíriť správa o novej aktualizácii s názvom Redstone 2 a novej verzii Windows 10 s označením 1703, ktorá naznačuje jeho marcový príchod.

Microsoft nakoniec sám potvrdil to, o čom sa šepkalo a v roku 2017 plánuje uviesť aktualizácie pre Windows 10 v dvoch vlnách, rovnako, ako v roku 2015 pri aktualizáciách Threshold 1 a 2.

„Windows 10, verzia 1607, je tretia aktualizáciu Windows 10. Na základe spätnej väzby od organizácií, ktoré prešli na Windows 10 sme sa rozhodli, že ide o poslednú aktualizáciu v roku 2016 s ďalšími dvomi plánovanými aktualizáciami v roku 2017,“

píše sa v oficiálnom blogovom príspevku od Microsoftu. V marci 2017 preto môžeme očakávať prvú vlnu aktualizácií pod názvom Redstone 2. Druhá, menšia aktualizácia Redstone 3 príde so štyri až šesťmesačným odstupom.

Microsoft - svetapple.sk

Nové zariadenia

Pôvodne sme Redstone 2 očakávali už na jeseň 2016. Pošepkávalo sa, že dôvodom posunutia aktualizácie je mierne spomalenie tohto giganta, spoločnosť však akékoľvek konšpiračné teórie poprela. Odklad bol vraj spojený s plánovanou vlnou nových zariadení od Microsoftu operujúcich v systéme Windows 10. Pošepkáva sa totiž, že spoločnosť predstaví Surface phone, ktorý vyvíja v spolupráci so spoločnosťou Qualcomm. Microsoft Surface Phone by mal byť absolútnou špičkou medzi smartfónmi, ktorý vraj nahradí desktop.

V súčasnosti používa Windows 10 viac ako 350 miliónov počítačov, smartfónov a tabletov, čo z neho robí jeden z najpoužívanejších operačných systémov na svete. Posledná júlová aktualizácia vyriešila mnoho kritizovaných problémov, avšak priniesla nové nedostatky, ktoré by mal riešiť práve update Redstone 2.

Jedným z vylepšení, ktoré by mal Redstone 2 priniesť, je aj odstránenie problému s webkamerou. Windows 10 od základov zmenil spôsob, akým webkamery prehrávajú video v reálnom čase. Bohužiaľ, viac ako milión používateľov malo po inštalácii Windows 10 nefunkčné webkamery, ktoré mrzli alebo úplne prestali fungovať.

Microsoft Studio - svetapple.sk

Zmeny aj v systéme a aplikáciách

Ohlásená aktualizácia Win 10 vylepší nielen prácu na desktopoch, ale aj na mobilných zariadeniach a tabletoch. Na jar budúceho roka budeme vďaka novej funkcii MyPeople v ešte užšom spojení s najbližšími. V dolnej lište pribudne nová ikonka, ktorá umožní zdieľanie a odosielanie rýchlych správ, obrázkov či videohovorov s ľuďmi, ktorých chceme mať na dosah jedného kliku. Táto funkcia sa bude môcť pripojiť na Skype, GroupMe a tiež Office, v ktorom môžu byť aktívni viacerí používatelia naraz.

V roku 2015 Microsoft odstránil OneDrive. Redstone 2 nám ho prinesie späť pod názvom On-Demand Sync. Windows Defender zase príde s novým vylepšeným používateľským rozhraním, ktoré by malo byť elegantnejšie a prehľadnejšie.

Vlnou vylepšení by mala prejsť aj pracovná plocha a personalizácia obrazovky. Pribudne široká paleta farieb, z ktorej si bude možné vybrať ľubovoľnú farbu pre lišty a okná otvorených súborov.

Ďalšiu zaujímavosť prinesie funkcia Pick up where you left off, ktorá umožní pokračovať v práci na inom zariadení presne v tých istých aplikáciách a takom istom stave, v akom sme opustili pôvodný počítač. Zakaždým, keď budeme používať aplikáciu, ktorej bude umožnené synchronizovať sa, pomocou Cortany sa zobrazí notifikácia, ktorá sa nás spýta, či si želáme synchronizovať dáta a pokračovať tam, kde sme prestali.

Všetky počítače s operačným systémom Windows 10 budú v roku 2017 podporovať aplikácie pre zmiešanú realitu prostredníctvom HoloLens okuliarov od Microsoftu. Verejnosť sa tak dostane o krok bližšie k virtuálnej a zmiešanej realite.

Terry Myerson z Microsoftu oznámil na konferencii vývojárov organizovanej Intelom, že spoločne vyvíjajú čip, ktorý umožní podporu zmiešanej reality: „Všetky počítače so systémom Windows 10 budú obsahovať čip s rovnakým procesorom ako v okuliaroch HoloLens.“ Počítač sa bude ovládať prostredníctvom „displeja“, ktorý si používateľ nasadí na hlavu a vďaka novým aktualizáciám mu umožní komunikáciu nielen s 3D, ale aj 2D aplikáciami.

Redstone 2 navyše podporí zmiešanú realitu aj pri používaní webového prehliadača. Microsoft Edge umožní preniesť 3D objekty na webové stránky. Tie budeme môcť preniesť aj do Office prezentácií a tam ďalej upravovať. Aktualizácia podporí aj intuitívne využívanie digitálneho pera pri písaní vo Worde.

Živý prenos pre Xbox One

Jednou z ďalších noviniek, ktoré môžeme od Microsoftu čakať v roku 2017, sú nové možnosti pre hráčov herných konzol Xbox One. Vďaka funkcii Beam bude umožnený živý prenos počas hry. Po prvýkrát tak bude umožnené hrať spoločnú hru bez rozdielu zariadenia, ktoré hru spustí. Vývojári sa však budú musieť postaviť čelom problému, ktorý prepojenie hráčov na počítačoch s hráčmi herných konzol vytvára. Počítačová myš a klávesnica môže mať stále viac výhod v porovnaní s ovládaním konzoly (a naopak).

Jedno je však jasné. Rok 2017 nám prinesie od Microsoftu dve aktualizácie pre Windows 10, ktoré so sebou prinesú veľa noviniek nielen vo funkcionalite operačného systému, ale aj v podobe nových hardvérových zariadení od Microsoftu, na ktoré sa už veľmi tešíme.

Apple bude musieť poriadne zamakať, aby sa dokázalo bez problémov udržať na trhu, Micorosft má veľké ambície a to môže byť trochu nebezpečné!

Xbox - svetapple.sk

Článok prebratý od PCexpres.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk