Človek sa každý deň učí. Emoji ikonky sa objavili už pred rokmi a za ten čas nám zmenili život. Ľudia ich používajú prakticky neustále pri tom, ako píšu správy, maily, statusy, pridávajú ich do fotiek, videí a podobne… Je to jednoducho trend. Vedel si ale o tom, že väčšinu Emoji pravdepodobne využívaš úplne zle? 

Samozrejme, ak im väčšina populácie nejakej krajiny rozumie rovnako (aj keď podľa oficiálneho určenia nesprávnym spôsobom), nie je to problém. Samotný dôvod, prečo však ľudia „globálne“ nepoužívajú Emoji správne je ten, že pochádzajú z Japonska. Predsa len v danej krajine vládne trochu iná kultúra a podobné obrázky ľudia chápu odlišne. Pozrite sa spolu snami na niekoľko príkladov.  

Každý deň ich používaš zle, skutočný význam Emoji ikoniek!

Túto emoji ikonku si pravdepodobne doteraz používal na vyjadrenie choroby (v tomto prípade konkrétne nádchy). Rovnako tak, ju niektorí používajú aj na vyjadrenie nudných „otravných“ nápadov niekoho druhého, keď mu to chcú dať najavo. Skutočnosť je ale taká, že v japonsku je signálom únavy  (obdoba nášho „ZZZ“). Nech už teda má slúžiť akokoľvek, ako unavená tvárička určite nevyzerá!
 
 
Niekto si myslí, že tento smajlík znamená modlenie (spojené ruky to viac ako naznačujú). Každopádne nájdu sa aj takí, ktorí si ho spájajú s“high-five“, no na to už treba väčšiu predstavivosť. V skutočnosti tento symbol vyjadruje náznak vďaky. V tomto prípade by som asi ani nebol povedal, že je táto emoji ikona môže byť rozporuplná. Hlbší popis to ale potvrdzuje. 
 
 
Veľmi obľúbená ikonka mnohých, ktorý si robia z niekoho srandu. Dá sa použiť v pozitívnom ale aj v negatívnom zmysle. Každopádne tento smajlík vychádza v Japonsku zo znaku šťastia. Nemá teda uraziť a ani ponížiť, má len príjemne pobaviť, čo sa u nás aj celkom darí, hoci ho ľudia využívajú ináč, častokrát sa na ňom zasmejeme.
 
 
Pre niekoho môže tento smajlík znamenať smútok. Často sa aj takýmto spôsobom používa (keď je niekto smutný a chce to dať niekomu najavo, jednoducho ho pošle a druhý člen konverzácie už vie, ktorá bije). Každopádne, jeho pôvodný význam znamená niečo ako uľavenie po ťažkej stresovej situácii. Kto by to bol povedal.
 
 
Emoji ikonka, na ktorej môžeme vidieť jasný hnev má symbolizovať víťazstvo alebo pocit z víťazstva. Nevieme teda, čo to má spoločné so smutným výrazom tváre a náznaku silného vydýchnutia, ale prečo nie. Kreativite sa medze nekladú. 
 
 
Čo ťa ako prvé napadlo? Vydesená mačka, ktorá má už „toho“ plné zuby? Pravdepodobne áno. V sktučonosti je však jej účelom niečo celkom iné. Otvorené ústa naznačujú „zívnutie“. Emoji vyjadruje akúsi unavenosť. Asi momentálne krútiš hlavou, ako to majú vlastne tí Japonci vo svojej kultúre postavené. Toto je ozaj divné!
 
 
Myslíš si, že dva vztýčené prsty a ostatne pokrčené do päste znamenajú mier? Ak je niekto skaut, môže si myslieť, že je to pozdrav. Pravda je taká, že táto ikona symbolizuje niečo typu „dva prosím“. Je to aj celkom v poriadku ale vyjadriť sa to mohlo dať určite aj trochu iným spôsobom. Je to naozaj mätúce a so skutočným významom ju používa len málo ľudí na tejto planéte. Napriek tomu je veľmi populárna. 
 
 
CD či DVD? Chyba! V skutočnosti táto ikonka symbolizuje platinový album. Neviem či si ich niekedy použil v čase cloudových služieb, no pravý význam je predsa len o čosi iný, ako si si pred malou chvíľou myslel…
 

Tanečníčky, ktoré mnohé dievčatá používajú ako náznak priateľstva majú v skutočnosti vyjadrovať playboy zajačikov. Je to pravda, na hlave majú predsa špecifické „zajačie uši“. Možno si tohto smajlíka vnímal správne, tak ako aj my ale niektorí v ňom vidia niečo iné.

Každopádne, playboy zajačikmi by sme to asi ukončili. Postupne však môžu pribudnúť ďalšie diskutabilné smajlíky, ktoré sem doplníme. Koľko z nich ťa dnes prekvapilo? 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.