Možno ani mnohí nevedia ale Apple je technologická firma, ktorá sa môže píšiť pomerne slušnou históriou. Na trhu pôsobí už 42. rok a momentálne je v tom najlepšom období vôbec. Presne pred 34. rokmi prišiel produkt, ktorý zmenil smerovanie firmy. Prišiel prvý Mac (vtedy Macintosh). Je považovaný za jeden z najinovatívnejších osobných počítačov tej doby…

24. január 1984

Predchádzala tomu známa reklama, ktorá sa po prvý krát prehrala počas Super Bowl. Nadväzovala na známy antiutopický román 1984 od Georga Orwella. Je to jedna z najznámejších a pravdepodobne aj najvydarenejších reklám vôbec. Bola to vlastne taká predzvesť toho, že Apple pripravuje niečo veľké, niečo, čo zmení svet. Podarilo sa. Prišiel dátum 24.1.1984 a Steve Jobs odhalil to, na čom počas posledných rokov spolu so svojim tímom tak pilne pracoval. Celá reklama vznikla pod záštitou Ridleyho Scotta.

Počítač priniesol niekoľko dôležitých prvkov ovládania, ktoré používame aj v súčasnosti. Áno, je to práve toto zariadenie, ktoré prišlo ako jedno z prvých s myškou a intuitívnym používateľským rozhraním. Rovnako tak firma Apple používa jeho pomenovanie Mac (skrátené z Macinstosh) do dnešných dní. Macintosh 128k bol skrátka osobný počítač budúcnosti (už v tej dobe) a ponúknuť mal aj priaznivú cenovku. Hoci to na tú dobu nebolo najmenej, 499$ bolo viac ako prijateľné. Len tak pre predstavu, okrem Macinstosha sa vyvíjala ešte aj Lisa, druhý Jobsov projekt. Tá ale skončila ako predajný prepadák, nakoľko jej cena štartovala až na 1298$. Pripomeňme, že vtedy bola táto suma pri prepočte na dnešné peniaze omnoho väčšia a používateľom osobných počítačov stačili omnoho lacnejšie mašiny.

Zaujímavé na tomto projekte je aj to, že otcom celého počítača nie je Steve Jobs, ale Jef Raskin. Ten mu zvolil aj príznačný názov „Macintosh“ podľa odrody jabĺk, ktoré sám veľmi miloval. V Apple sa ale zmenili priority, Jobsovi bola odobratá Lisa a dostal za úlohu pomôcť pri vývoji Macintosha. A ako to už bývalo zvykom, akonáhle sa do niečoho Jobs pustil, poväčšine sa začínalo úplne odznova a zariadenia museli vyhovovať extrémne náročným kritériám. Výsledok ale vždy stál za to. Napríklad fonty v textovom editore. Práve Steve Jobs mohol za to že sa pomaly začali objavovať aj v počítačoch. Dnes tvoria neoddeliteľnú súčasť mnohých editorov a berieme ich ako samozrejmosť.

Hoci bol Macinstosh 128K veľmi populárny, neudržalo to Jobsa v jeho vlastnej firma a skončilo to odchodom v roku 1985. Nasledovala vlna rôznych ďalších generácií Macinsotsha. Dokonca aj v podobe Macinstosha Portable, čo bol vlastne prvý notebook v roku 1989. Applu sa ale veľmi nedarilo, nakoľko stále ťažilo predovšetkým z produktov, na ktorých pracoval ešte sám Jobs. Toho si pomaly umierajúca firma zavolala späť až v roku 1996. Jobs opäť urobil zázrak a spolu s Jonatanom Ivom vytvoril iMac G3. Toto zariadenie doslova zachránilo Apple.

Prečítajte si tiež  Macintosh od legendy pop artu, Andyho Warhola ide do aukcie!

O Macu dnes teda hovoriť ako o skutočne kľúčovom produkte. Za všetko ale môže práve „maličký“ Macinstosh 128K predstavený 24.januára 1984.

Navonok sa síce počítače zmenili, no pokiaľ sa pozrieme napríklad na niektoré prvky ovládania, mnohé používame dodnes už od roku 1984! - svetapple.sk
Navonok sa síce počítače zmenili, no pokiaľ sa pozrieme napríklad na niektoré prvky ovládania, mnohé používame dodnes už od roku 1984! – svetapple.sk

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.