Steve Jobs je jednoznačne jedna z najdôležitejších osobnosti, ktorej vďačíme za to, že dnes môžeme písať na našich Macoch a telefonovať zo svojich iPhonov. Práve v jeho hlave sa zrodila koncepcia osobného počítača dostupného pre každého a rovnako tak v jeho hlave sa zrodil najúspešnejší smartfón planéty, ktorý miluje každý, kto sa k nemu nejakým spôsobom dostane. Pred 30 rokmi to ale také ružové v Apple nebolo a Jobsa zo spoločnsoti vyhodili. Ako to ale bolo v skutočnosti?

Vyhodili ho, alebo odišiel sám?

Steve bol v 80-tých rokoch jeden z najúspešnejších mladých podnikateľov na svete, keďže v pomerne úzkom časovom horizonte dokázal presláviť počítačovú spoločnosť s pomerne zvláštnym názvom (Apple), ktorá len o pár rokov predbehla konkurenčné IBM a iné giganty, ktoré ju však neskôr tak či onak prekonali. Stalo sa tak predovšetkým po tom, ako Jobsa vyhodili zo spoločnosti Apple. Práve počas tohto obdobia sa Apple začalo dariť omnoho horšie, a až do doby, kým ho nezavolali späť to vyzeralo, že Apple jednoducho skrachuje.

Pokiaľ sa na celú vec pozrieme zo strany Jobsa, jeho pravda je taká, že ho John Sculley, ktorého kedysi najal ako výkonného riaditeľa spoločnosti, vyhodil kvôli zlým predajom počítača Macintosh. V roku 1996 uviedol pre BBC „Čo by som k tomu povedal? Najal som zlého človeka!“. Steve sa cítil veľmi ukrivdený keď bolo Apple v situácií v akej bolo a zastupiteľstvo mu jednoducho zväzovalo ruky, keď chcel znížiť cenu počítača Macintosh, ktorý bol prepadák najmä kvôli svojej nepríjemne vysokej cenovke. „On zničil prakticky všetko na čom sme 10 rokov pracovali“. Steve Wozniak, spoluzakladateľ spoločnosti Apple s týmto názorom nesúhlasí a tvrdí, že Jobs odišiel z Apple sám, pričom súhlasí s druhou stranou, stranou Johna Sculleyho.

John tvrdí, že hlavný Jobsov problém bolo práve jeho vizionárstvo. V roku 1985 totiž chcel presadiť silou mocou technológie, ktoré ešte ľudstvo tak dobre nepoznalo a tak s nimi predbehol dobu, kvôli čomu sa stretol s neúspechom. Sculley vraj Jobsa nikdy oficiálne nevyhodil len ho stopol na vývoji počítača Macintosh. Dokonca ani to, presnejšie povedané ho požiadal, aby sa od Macintosha držal čo najďalej na základe čoho sa Jobs rozhodol opustiť vlastnú spoločnosť a začal všetkých obviňovať za to, že ho vyhodili.

Next

Čo sa dialo ďalej asi všetci dobre poznáte. Apple si založil novú spoločnsoť Next, kde ponúkal veľmi drahé počítače pre školstvo, no neskôr vďaka týmto počítačom vytvoril svoj prvý animovaný film s Pixarom, Toy Story (1994), do ktorého investoval nemalé peniaze. Nasledovala ďalšia úspešná časť Jobsovho života, kedy už len prakticky čakal na to, kedy Apple odkúpi Next aby sa mohol dostať opäť na čelo spoločnosti Apple. Stalo sa tak až v roku 1997, kedy Steve zachránil potápajúcu sa loď, ktorá mala len niekoľko mesiacov do totálneho bankrotu. Steve Jobs teda 12 rokov v Apple nepracoval a kto vie, kde by sme boli, keby k nezhodám nikdy nedošlo. Možno by sme už poznali úplne iné produkty a technológie, no možno by Jobsovo vizionárstvo prepuklo až do takej miery, že by celé Apple zabil. Myslím si, že môžeme byť radi za to, ako to celé nakoniec dopadlo!

Prečítajte si tiež  Nielen Huawei Music ale aj Huawei Card. Prečo? Lebo ju má aj Apple!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.