Steve bol vizionár. Muž, ktorého vízie nezostávali len niekde na skiciach, ale skutočne zmenili svet.  Najprv dostal počítač do každej domácnosti a ukázal svetu, že aj kus techniky môže byť kusom umenia. Neskôr našiel spôsob ako dostať tisíce skladieb do nášho vrecka. Predstavil iPhone a ním navždy zmenil pohľad na mobilné telefóny. A iPadom dokázal, že ľudia nevedia, čo chcú, až kým im to neukážete.

Všetky tieto zariadenia boli kritizované, milované aj nenávidené zároveň. Apple nevymyslel telefón a ani počítač, no ukázal nám novú tvár týchto zariadení. Tak isto to bolo aj so Siri – hlasovou asistentkou, ktorá posunula možnosť ovládania iPhone na úplne novú úroveň.

4.október 2011. Apple predstavuje jeden z iPhonov, na ktoré pravdepodobne technologický svet nikdy nezabudne – iPhone 4S. Po boku s ním predstavuje aj Siri – hlasové ovládanie, ktoré je schopné „myslieť“.  Siri nie je bežné hlasové ovládanie. Dokáže viesť dialóg, odpovedať na otázky, pracovať s aplikáciami a rozumie prirodzenej reči. Taktiež pracuje s internetom, odpovedá na vaše otázky, vyhľadáva miesta vo vašom okolí, aktualizuje vaše statusy na sociálnych sieťach a bez problémov vám ukáže aj program najbližšieho kina (na Slovensku ešte žiaľ nie). Navyše je natoľko inteligentná, že napríklad pri vete „call my wife“ vám nevypíše, že žiadnu „wife“ nemáte v kontaktoch, ale spýta sa vás na meno vašej manželky. Detaily, ktoré robia Apple tým, čím je.

Siri a Pentagon

Siri nebola od začiatku vyvíjaná Applom ako hlasové ovládanie pre operačný systém iOS. Siri pôvodne vyvíjal Pentagon, ako adaptívnu inteligenciu pre vojenské účely. Výskumná agentúra DARPA, ktorá pôsobí pod ministerstvom obrany Spojených štátov, financovala program PAL – Personalized Assistant that Learns (Osobný asistent, ktorý sa učí). Multimiliónový grant napokon získala americká technologická spoločnosť SRI International. Začala s vývojom programu Calo, asistenta, ktorý sa dokáže učiť a organizovať. Na tvorbe tohto projektu sa podieľalo vyše 300 špičkových programátorov a výskumníkov. Cieľ projektu bola pomoc ozbrojeným zložkám lepšie a rýchlejšie vyhodnocovať situácie.

Siri - Svetapple.sk
Siri – Svetapple.sk

Hlas reálnych ľudí

Žiadny robotický hlas. Hlas, ktorým sa k nám prihovára Siri, v americkej angličtine, patrí reálnej žene. Jej meno je Susan Bennetová a podľa jej slov, sama netušila, že jej hlas pozná takmer každý používateľ iPhonu. Žena z predmestia Atlanty sa o tom, že svoj hlas prepožičala hlasovej asistentke z vtedy nového iPhonu dozvedela až do kamaráta. Bolo to podľa jej slov trocha desivé. Apple však nikdy nepotvrdil, že hlas patriaci americkej verzii Siri, patrí skutočne Susan. Meno austrálskej Siri je zas Karen Jacobsen a tá si zahrala aj v seriáli Teória veľkého tresku.

V Apple zo Siri nadšení neboli, okrem Jobsa

Jediný, kto chcel v Apple Siri, bol sám Steve Jobs. Jobs mal víziu integrovať inteligentného hlasového asistenta, nielen do iPhonu. Ostatní Steveovi kolegovia však nezdieľali jeho nadšenie. Tí to vraj dávali ľuďom z vývojového tímu  Siri  najavo. Možno aj kvôli tomu zopár mesiacov po predstavení Siri opustili dvaja z troch kľúčových vývojárov Apple. Jeden z nich, Adam Cheyer sa raz vyjadril, že ak by bol Jobs nažive, neodíde. No bez neho to vraj už nešlo.

Tak, ako aj pri iných funkciách, aj Siri a všeobecne hlasovému ovládaniu dal Apple novú tvár. Ťažko povedať, či by Samsung predstavil pár mesiacov pre predstavení Siri S-voice a Microsoft svoju Cortanu. Najprv Siri viacmenej stagnovala, no za posledné obdobie vidíme, že Siri je pre niektoré funkcie a zariadenia z dielne Applu kľúčová. Dôležitú úlohu Siri zohráva napríklad pri funkcií CarPlay a taktiež aj v novej Apple TV a Apple watch. Uvidíme, čo prinesie pre Siri budúcnosť. Snáď sa čoskoro dočkáme aj podpory slovenčiny a češtiny.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.