Tip na aplikáciu: SwiftKey

0

Klávesnica v iPhone, do ktorej dennodenne vpisujeme tisíce znakov sa už roky nemenila a môže sa zdať, že je už trošku zastaralá. Nielen po dizajnovej stránke, ktorá je viac-menej v pohode, ale najmä kvôli absencii funkcie QuickType, vďaka ktorej môžu používatelia vo vybraných krajinách písať rýchlejšie. Existuje však bezplatná náhrada toho, čo Apple nie je schopné Slovákom ponúknuť.

Och, Apple!

Je to trošku smiešne, že spoločnosť, akou je Apple dodnes neposkytuje všetky svoje služby pre každý trh, najmä v Európe. Každá Keynote, počas ktorej Apple predstavuje novinky hardvéru a softvéru sa neobídu bez toho, aby sa spomenuli vylepšené funkcie Siri, služieb máp či len Apple News.

Škoda je to, že ak chceš niečo viac, siahnuť musíš po službách od konkurenčných spoločností a najmä aplikácií, ktoré sú jednoducho lepšie ako tie, ktoré robí Apple. Bohužiaľ, je to tak a výnimku netvorí ani funkcia QuickType, o ktorej si už určite počul. V skratke ide o funkciu, ktorá ti počas písania na klávesnici ponúka relevantné návrhy slov a stačí na ne len klepnúť. To znamená, že vety dokončíš rýchlejšie a nemusíš klikať na každé jedno písmeno tak, ako je tomu dnes v slovenskej klávesnici.

Tip na aplikáciu: SwiftKey

Vhodnou alternatívou je použitie bezplatnej aplikácie SwiftKey, vďaka ktorej je možné toto všetko používať a tak si uľahčiť písanie na iPhone. Tak ako klávesnica QuickType, aj SwiftKey ponúka už spomínané návrhy slov, akurát s tou výnimkou, že aplikácia plne podporuje slovenský jazyk.

Obsahuje taktiež aj vlastnú klávesnicu Emoji, nastavenie rozloženia klávesov (napr. QWERTZ, QWERTY), automatické písanie veľkého začiatočného písmena vety a autokorekciu slov. Funkcia Flow, pomocou ktorej je možné písať pohybmi prstov po klávesnici k jednotlivým písmenám je tiež v aplikácii zahrnutá. Veľkou prednosťou oproti klasickej iOS klávesnici je voľba vlastných štýlov klávesnice.

Prečo SwiftKey?

Nad používaním tejto appky som váhal dosť dlho a po niekoľkých dňoch ľutujem to, že som ju nezačal používať už omnoho skôr. Podpora slovenčiny je napodiv až neuveriteľne presná a návrhy slov pasujú k tomu, čo chcem napísať takmer dokonale.

Samozrejme, SwiftKey nevie rozoznať niektoré slangové alebo iné slová, no po viacnásobnom zadávaní si ich appka zapamätá. Rozhodnutie teda neľutujem a SwiftKey je teraz jedinou klávesnicou, ktorú vo svojom iPhone používam.

Ak sa raz Apple spamätá a o niekoľko rokov pridá slovenčinu do QuickType, samozrejme za sprievodu slov o tom, že Apple to urobilo inak či lepšie, ja sa len pousmejem. Možno to už SwiftKey bude vedieť a sama mi doplní smejúceho sa smajlíka so slzami v očiach.

SwiftKey Keyboard
SwiftKey Keyboard
Developer:
Price: Free+
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot
  • SwiftKey Keyboard Screenshot

About The Author

Michal je autorom článkov nášho magazínu a taktiež ti pomáha riešiť tvoje problémy v správach na FB. Venuje sa nielen magazínu SvetApple, ale aj fotografovaniu s iPhonom či tvorbe pozadí a článkov o fotení.