Youtube prináša streamovanie 4K videií

0
youtube-4k-live-svetapple

YouTube je určite jedna z webových stránok, ktorú používa takmer každý. Ako tretia najnavštevovanejšia stránka sa ale aj stará o to, aby neustále prinášala inovácie a takpovediac aj udávala trend. 

4K už v 2010

Možno si to neuvedomuješ, ale bolo to už pomerne dávno, kedy tento formát “uzrel svetlo YouTube”. 4K videa totižto YouTube zaviedol v roku 2010. Áno, pred necelými 6 rokmi. Pravdou je, že takéto videá sa síce vyznačovali veľkým rozlíšením, ale disponovali len 30fps. V roku 2015 YouTube túto vec nadobro zmenil a priniesol 60fps pri 4K rozlíšení.

4K live

Tento týždeň spoločnosť prichádza s 4K videami pri živom vysielaní! Špekuluje sa aj o možnosti streamovať aj panoramatické 360° videá. Prvým vysielaným prenosom v 4K bude z piatkovej (dnešnej t.j. 01.12.2016) akcie Game Awards. YouTube bude podporovať vysokú kvalitu 4K videí, pravdepodobne pri 60 snímkach za sekundu.

Tento 4K live prenos si môžeš pozrieť tu:

Konkurencia

Silným konkurentom, a to najmä na pôde live vysielania, je internetová služba Twitch. Tá ale podľa dostupných informacií zatiaľ podporuje len kvalitu 720p pri 60fps. Ďaľšie služby Facebook a Periscope vysielajú taktiež len v kvalite 720p pri 30fps.

Ďaľšie vychytávky

YouTube poskytuje od roku 2015 taktiež “podporu” pre vertikálne video, ktoré sa zob­ra­zo­va­lo len na tre­ti­ne displeja, ako na počítači. Ďalším a najnovším spríjemnením tejto internetovej služby je zobrazenie červeného pásika v spodnej časti náhľadu videa, ktorý značí časť, kde si ho naposledy dopozeral.

About The Author

Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak a víkendové seriály, jablkovú bublaninu a pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo nám chceš poslať pozadie, neváhaj a pokojne ma kontaktuj na mail dominik.bullo@svetapple.sk