Sprievodca nákupom – iPhone 5

Plánuješ kúpiť Apple zariadenie ale nevieš sa rozhodnúť? Pozri si nášho sprievodcu nákupom a budeš v tom mať rýchlo jasno. Ako to teda je s iPhone 5?

Dátum vydania:        

20. September 2013   |   Novší model: iPhone 5S  |   Starší model: iPhone 4S

Aktuálna cena

iPhone 5S 16GB – 338,00 €    iPhone 5S 32GB – 350,00 €    iPhone 5S 64GB – 289,00 €

Dostupné verzie

Oproti predchádzajúcim generáciám sa stal model 5S prvým modelom, ktorý okrem klasickej čiernej (resp. sivej) a bielej farby ponúkal ešte v zlatom prevedení. Vzhľadovo vychádza model 5S z modelu 5. Medzi prakticky jediné zmeny, ktoré sú na pohľad vidieť, patria odlišné odtiene farieb. iPhone 5S je dostupný v troch farbách a to Silver, Gold,Space Gray a Gold. Ako ktorý vyzerá môžeš vidieť na obrázkoch nižšie. Zariadenie je dostupné v 16, 32 a 64GB verzií. Náš magazín ti ale jednoznačne odporúča kúpu 64GB verzie. Prečo, to sa dozvieš v našom článku.

 

Krátke informácie o iPhone 5

S príchodom iPhonu 5 v roku 2015 nastali zásadné zmeny v smerovaný spoločnosti Apple. Sloganom pre tento iPhone je: „The biggest thing to happen to iPhone since iPhone“ voľne preložené „Najväčšia vec, ktorá sa stala iPhonu, od čias iPhonu“.

Vývojári iPhone 5 si dali starostlivo záležať na tom, aby poskytli používateľom presne takú veľkosť displeja, ktorá ešte umožňuje pohodlné ovládanie jednou rukou. Displej iPhone 5 je síce väčší, než aký nájdeš u iPhonu 4S, ale šírka celého telefónu však zostala rovnaká a s ňou aj skvelá manipulovateľnosť a ovládateľnosť. Súčasné máš ale viac priestoru pre prezeranie celého obsahu, pretože iPhone 5 „dostal“ jeden aplikacií riadok navyše, to znamená že má celkovo 6 riadkov(ako aj súčasný iPhone 6/6S). Tatktiež sa zlepšila farebná saturácia o ohromujúcich 44%!

iPhone 5 s pravidla prišiel aj s novým procesorom s označením A6.  S ním sa všetko, čo si robil na predchádzajúcich iPhonch stalo znateľne rýchlejšie – oproti modelu A5, ktorý mal iPhone 4S až dvojnásobne! Ruka v ruke s tým ide aj dvojnásobný grafický výkon zaisťujúce dostatočnú podporu aj pre náročné aplikácie a hry. Všetko si môžeš vychutnať s rýchlejšiou frekvenciou snímkovania pre hladšie a realistickejšie hranie. Akoby toto nestačilo, čip A6 navrhnutý tak, aby bol rýchly, ale zároveň je tiež extrémne úsporný(samozrejme na pomery roku 2013) Aj Pri jeho výkonnosti ti iPhone 5 poskytne podporu pre až 8-hodinové surfovanie prostredníctvom siete 3G či telefonovania. Rovnako ako umožňujúcej 10 hodín prehrávania videa.

Od od tohto modelu Apple začalo do svojich zariadení nový 8 pinový konektor Lightning, ktorý slúži na nabíjanie. Je extrémne štíhly a tenký a navyše dokáže prenášať dáta vo znateľne vyššej kvalite a zároveň je významne odolnejší.