Kúpa MacBook 12″

12″ Macbook je najnovší prírastoc do Mac rodiny od Apple. Je omnoho tenší ako MacBook Air, obsahuje procesory intel rady Core M, Retina displej, jediný USB-C konektor a ForceTouch trackpad. Poďme sa na tento netypický kúsok spoločne pozrieť.

Dátum vydania | Najnovší update:

Apríl 2015 Apríl 2016

Aktuálna cena:

HEUREKA

Dostupné verzie

MacBook Retina je dostupný v štyroch farebných prevedeniach – Silver, Space Gray, Gold a Rose Gold (len model 2016). Existujú 2 pamäťové verzie – 256 a 512 GB flash pamäte.

Macbook 12 farby

Macbook 12 farby

Hlavné vlastnosti:

  • Ultra tenký a ultra kompaktný
  • Nepoužíva ventilátor na chladenie – neuveriteľne tichý
  • ForceTouch trackpad a technológia klávesnice „Butterfly“
  • Retina displej
  • Energeticky nenáročné procesory Intel Skylake
  • 256 a 512 GB SSD pamäťové verzie

Retina MacBook 2016

Apple uviedol prvý update tohoto ultratenkého 12″ Retina MacBooku 19.4.2016. Aktualizácia so sebou prináša rýchlejšie procesory (Intel Skylake), lepšiu grafiku, vylepšené batériu a novú ružovú edíciu Rose Gold.

Prvýraz sa ale Retina MacBook objavil na scéne v marci 2015 ako úplne nová modelová rada, ktorá sa odlišuje od súčasných modelov MacBook Air a MacBook Pro. Tim Cook predstavil svetu ten najtenší a najľahši Mac produkt v histórii s neuveriteľnou výdržou batérií a technológiou energeticky málo náročných procesorov Core M, vďaka ktorej notebook nepotrebuje aktívne chladenie ventilátorom.

rosegoldmacbook

S hrúbkou len 13,1mm je MacBook Retina o 24% tenší než MacBook Air. Vďaka váhe len 900 gramov taktiež s prehľadom poráža MacBook Air, ktorého hmotnosť je 1 070 resp. 1 340g (11″/13″ model). Model disponuje 12″ Retina displejom s rozlíšením neuveriteľných 2 304 x 1 440 px.

Druhá generácia MacBooku predstavená v roku 2016 sa nesie v rovnakom dizajne ako pôvodná verzia, čo zahŕňa klávesnicu plných rozmerov od okraja po okraj s reproduktorom v priestore nad ňou pre ušetrenie miesta po krajoch počítača. MacBook taktiež prináša Force Touch trackpad, ktorý dokáže snímať nielen polohu a počet položených prstov, ale aj tlak, ktorý je na plochu trackpadu vyvíjaný.

Vďaka tejto technológii dostáva ovládanie počítača doslova tretí rozmer. Celý proces používania myšky sprevádza vysoko reálna haptická odozva, ktorá jemnými vibráciami nahrádza reálny klik a uživateľ tak ani netuší, že trackpad nekliká „mechanicky“ – tak, ako je to u notebookov bežné.

Kvôli neuveriteľne malej hrúbke muselo Apple zapracovať na technológii mechanizmu klávesnice, ktorý zaberal toľko miesta, že by nebolo možné dosiahnuť požadovanú hrúbku. Preto v MacBooku nájdeme špeciálny „mechanizmus motýlích krídiel“, vďaka čomu sú klávesy o 40% tenšie než je bežné.

Vďaka tomuto mechanizmu Apple nedosiahlo len rozmery aké si zaumienilo, ale taktiež úplne nový rozmer písania na klávesnici. Teraz už nemusíš presným, dostatočne silným stiskom „búchať“ do kláves, tlačidlo reaguje na veľmi nízky tlak na celej svojej ploche. Na tento pocit je potrebné si zvyknúť, no Apple vďaka svojej technológii sľubuje výrazný pokles preklepov v písanom texte. Každé tlačidlo je podsvietené samostatnou LED žiarovkou, aby bolo zabezpečené rovnomerné podsvietenie celej klávesnice.

macbookusbc

Retina MacBook 2016 používa procesory Intel Skylake s integrovanou grafickou kartou Intel HD 515 pre zvýšenie rýchlosti procesora a až 25% zvýšenie grafického výkonu oproti modelu z roku 2015. Rýchlejšia je tu nielen PCIe flash pamäť, ale aj 8GB 1866 MHz RAM, vďaka ktorým zaznamenáva druhá generácia MacBooku Retina solídny nárast celkového výkonu.

12-inch-MacBook-Rose-Gold-color

Charakteristickou črtou tohoto modelu je jediný USB-C port, ktorý zabezpečuje nabíjanie, USB 3.1 konektivitu a obrazový prenos technológiami HDMI, DisplayPort 1.2 a VGA. Disponuje Wi-Fi štandardom 802.11ac, Bluetooth 4.0, stereo reproduktormi, dvojitým mikrofónom, 3.5mm jackom na slúchadlá a 480p FaceTime kamerou.

Apple tiež vylepšilo výdrž batérie väčšou batériou a energeticky efektívnejšími procesormi, vďaka čomu sa výdrž Retina MacBooku natiahla až na viac než 10 hodín pri prezeraní internetu a viac ako 11 hodín sledovania filmov. 

Prečo kúpiť:

MacBook Retina možno vyzerá na prvý pohľad ako zariadenie s nízkym výkonom a vysokou cenovkou. Počítač však poskytne neuveriteľný uživateľský komfort každému, kto nepotrebuje spúšťať hry alebo náročné grafické programy.

Pre bežných uživateľov, ktorí väčšinu času trávia na internete, tvorbou či úpravou dokumentov či sledovaniu/počúvaniu multimédii je MacBook Retina ako stvorený – ľahký, spratný a šikovný počítač s dostatočným výkonom a skvelým rozhraním OS X, so zárukou kvality.

Odporúčanie:

Odporúčame nákup práve najnovšej verzie, nakoľko priniesla násobný nárast výkonu oproti svojmu predchodcovi, ktorý bol často kritizováný práve za nízky výpočtový výkon.

Vzhľadom na aktualizáciu v roku 2016 sa na trhu môžu vyskytovať ponuky s lákavou cenou a zamlčaným rokom výroby. Pred kúpou sa preto vždy poriadne presvedč, či sa skutočne jedná o model 2016, ten spoznáš podľa označenia procesora Core m3 resp. m5 (model 2015 má označenia procesorov Core M)

Našu recenziu (2015) na MacBook Retina si môžeš prečítať tu.

Porovnanie s MacBookom Air (2015) nájdeš na tomto odkaze.