Aký správny fanúšik Applu som si musel okamžite ako vyšiel nový iPhone skočiť do predajne a zakúpiť si ho. iPhone 6S Plus oproti svojmu predošlému bračekovi, iPhonu 6 Plus, ktorý som vlastnil predtým, ponúka o celý 1GB operačnej pamäti viac. Mnohí hovoria, že v prípade iPhonu je jedno, akú RAM Apple použilo, všetko fičí fantasticky, no až taká pravda to nie je. Prečo?

Poriadny rozdiel

Začnem možno tak trošku mimo témy. Nakoľko som si ešte kedysi dávno zakúpil iPad mini a chvíľu, počas ktorej som menil iPhone 5S za 6 Plus (nemal som iPhone, používal som Android, už nikdy viac) som si nahradil svoj iPhone na približne mesiac iPadom mini prvej generácie. Ten nesie HW iPhonu 4S a teda 512mb operačnej pamäti.

Normálny človek si povie, fajn, načo viac, veď to aj tak netreba, no môj iPad neustále sprevádzali nepríjemné problémy ako sekanie softwaru, zamŕzanie a menšiu RAM bolo cítiť aj pri hrách. Práve tu človek videl na vykresľovaní, že to jednoducho nie je ono! Práve toto bola doba, kedy sa môj názor na veľkosť operačnej pamäte v iOS zariadení zmenil. Nie, nie je jedno, akú má iPhone či iPad RAM-ku a pokiaľ má Apple tú možnosť, nech ju určite zväčší!

iPhone 6S s 2GB RAM

V iPhone 6 Plus moje prosby vypočuté neboli, a tak som sa musel opäť uspokojiť s tým, čo som mal predtým v iPhone 5S. Tomu len tak mimochodom vôbec nič nechýbalo a 1GB mu bohate stačil. Pokiaľ sa však človek zamyslí, iPhone 6 Plus priniesol o 1,5″ väčší displej. To znamená, že na ňom môže človek vykonávať aj zložitejšie úlohy keďže mu to niektoré aplikácie dovoľujú a to znamená, že minimálne 5,5″ pluskový model mohol tie 2GB dostať. Nedostal. A pocítil som to.

Či už to bolo v jednotlivých prechodoch, v aplikáciach, v rýchlosti či načítavaní. Ten telefón mi jednoducho úplne nesedel. Pravda, mal som 64GB verziu a zaplnené poväčšine 85%, ale stále netreba zabúdať, že Apple malo spraviť zariadenie tak, aby s ním neboli problémy, keď ho používateľ naplní. Akonáhle som prešiel na model 6S Plus, rozdiel je markantný. Telefón nesekne ani keď mám zaplnených momentálne 75-80% pamäte a jeho prechody, rýchlosť či načítavanie beží ako dobre vyrobené švajčiarske hodinky.

Pod to sa ale dozaista z časti postaral aj nový čip Apple A9. Pokiaľ teda uvažuješ nad tým, či ísť radšej do staršieho alebo novšieho modelu, no ten novší ťa až tak neoslovil, určite ho zober. Nie je zas o toľko drahší a za 2 roky, ak ho ešte budeš mať, nebudeš ľutovať jeho kúpu vďaka vyššiemu výkonu.

Prečítajte si tiež  Ako vyzerá "always-on" displej na Apple Watch Series 5?

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.