Ľuďom to vo veľa prípadoch stále akosi nejde do hlavy. Ako len mohlo Apple, firma ktorá si vždy najviac potrpela na estetike predstaviť produkt, ktorý má na vrchnej strane z displeja akoby kúsok „odhryznutý“? Už na prvotnej Keynote to vyzeralo pre mnohých dosť zvláštne. Otázne je, aké moc „divné“ to je v praktickom živote. 

Chcem sa odlíšiť

Spomínal som to už niekoľkokrát, no je dosť možné, že si dané články nečítal. Prečo teda Apple urobilo tak odvážny krok a nebálo sa vynechať kúsok z hornej časti displeja na iPhone X? Prečo rovno nevynechalo celú plochu? Určite by to bolo vizuálne krajšie a hlavne symetrickejšie ako je tomu teraz. Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Len sa zamysli nad tým, aké veľké sú/budú displeje, ktoré sa budú nachádzať na telefónoch od okraja ku okraju. Onedlho bude mať takýto smartfón každý jeden výrobca elektroniky, nakoľko je táto technológia stále lacnejšia a lacnejšia.

To je práve spomínaný problém. Pokiaľ budú mať všetky moderné smartfóny displej na celej prednej strane, čo ich bude medzi sebou odlišovať? Iný dizajn zozadu samozrejme nie je problém, no pokiaľ by boli produkty umiestnené niekde na stole vedľa seba, nikto by nevedel, čo je Samusng, čo je iPhone alebo čo je LG. Netvrdíme, že je nutné poznať značku zariadenia, no minimálne samotné Apple si na tom dosť zakladá a tak je výrez dosť logický. Nie, nie je to len kvôli Face ID. V prvom rade prichádza s úlohou odlíšiť sa.

Aké je to používať tento telefón?

Jedna vec je urobiť vážny krok podobných rozmerov, no a druhá vec je potom reakcia publika, ktoré sa bude s týmto „vážnym krokom“ stretávať počas následujúcich mesiacov/rokov. Niekoho výrez pobúril, niekto sa nad ním ani nepovzniesol, no a niekto pochválil bočné časti displeja v ktorých sú skryté užitočné informácie. Najlepšie však o tom porozpráva jedine ten, kto túto novinku používa každý jeden deň.

V prvom rade by som rád uviedol, že sa možno jedná tak trochu o optický klam. Smartfóny mnohí z nás používajú 5-10 rokov a ich oči si už tak nejako zvykli na to, že displej je presne ohraničený určitými čiarami (okrajmi). Tie niekde začínajú a niekde končia. Tam nadväzujú na ďalší okraj, ktorý ohraničuje inú časť displeja. Akonáhle je ale tento princíp narušený (napríklad podivným výrezom) je to ako „šupa“ na oko. Mnohým to môže vadiť či zavadziať. Je to logické a pochopiteľné. Chce však iba trochu času.

Prečítajte si tiež  Apple Pay na Slovensku? Už čoskoro!

Sám som si to mal možnosť vyskúšať na mojom X-ku. Telefón vlastním približne 3 mesiace a dovtedy som mal v podstate každú jednu generáciu iPhonu. Je teda jasné, že som sa približne 10 rokov pozeral na displeje s jedným druhom ohraničenia a moje oko si na ne zvyklo. Keď som začínal s iPhonom X, zistil som, že mi ten výrez vadil. Podvedome som vnímal, že to je niečo, čo tam skrátka nepatrí a moje oči to zvyklo dosť ťahať. Bál som sa. Myslel som si, že sa tohto pocitu zbavím počas niekoľkých dní ale nakoniec to trvalo až niekoľko týždňov (približne dva-tri).

Prečo o tom píšem? Nedávno som čítal na internete diskusiu, kde sa práve tento „kontroverzný“ výrez dosť rozoberal v negatívnom svetle. Následne som sa ale pozrel na svoj iPhone a uvedomil si, že tam nejaký výrez skutočne je. Už asi vieš kam tým smerujem.

Moje oko a aj mozog sa veľmi rýchlo adaptovali na nový model a to, čo doteraz považovali za zvláštne dnes totálne prehliadajú. Ak sa teda výrezu bojíš, je to len otázka niekoľkých dní, možno týždňov. Neskôr si ale skutočne zvykneš a nič ti zavadziať nebude.

Vo výreze sa nachádzajú senzory Face ID - svetapple.sk
Vo výreze sa nachádzajú senzory Face ID – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.