Pokiaľ sa ti niekedy v živote stalo, že ti tvoj iPhone, možno aj nie tvojou vinou spadol do bazéna plného vody, poprípade si ho zabudol niekde na daždi a kompletne zmokol, pravdepodobne si pri následujúcej reklamácií zažil, že ňou telefón neprešiel. To aj napriek tomu, že chybu, ktorú si reklamoval jasne spôsobil výrobca a navyše sa vyskytla ešte skôr, ako sa stala tá nešťastná udalosť s tvojim iPhonom. My vieme, podľa čoho v servise zisťujú, či bol telefón utopený a či nie a tiež vieme, ako teoretický servis oklamať!

Ako v servise vedia, že je iPhone utopený a ako to oklamať?

Niekedy sa jednoducho stane nešťastná udalosť a ty kvôli svojej či možno aj cudzej nešikovnosti stratíš záruku na svoje zariadenie. Apple totižto do svojich iPhonov lepí špeciálne senzory, ktoré dokážu zistiť, či bolo zariadenie v kontakte s vodou. Tieto senzory sú bežne biele a po kontakte s kvapalinou zčervenajú.

Akonáhle sa teda dostane tvoj smartfón do servisu a chalani nazrú na spomínaný senzor, okamžite ti ho pošlú späť s dôvodom, že telefón bol utopený. Pritom ale vôbec utopený nemusel byť. Senzory sa totiž v súčasnosti ukrývajú do jacku, respektíve na jeho dno.

To znamená, že ak zoberieš silné svetlo a zasvietiš na toto miesto, na spodku uvidíš buď to biely – dobrý alebo červený – zlý krúžok. Teoreticky teda stačí, aby vonku zapršalo a tebe jedna kvapka spadla do Jacku, no a ty strácaš záruku.

iPhone - svetapple.sk

V minulosti sa tieto senzory dávali aj na iné miesta. Napríklad taký iPhone 3GS ich mal v mieste, kde sa nabíjalo zariadenie. Bolo to viacmenej pod 30 pinovým konektorom. iPhone 4 mal potom tento senzor ako vonku tak aj vo vnútri, priamo v tele.

Nové iPhony ho majú práve v Jacku a vďaka tejto informácií si môžeš aj ty overiť, či máš šancu iPhone reklamovať, alebo by si do servisu so záručným listom skrátka chodil zbytočne.

Každopádne, ak si aj našiel červený senzor stále nestrácaj nádej. Hoci to možno nie je voči servisu úplne tak fér, dá sa to obísť a čo – to viem aj z vlastnej skúsenosti. Raz mi totiž napršalo do Jacku na iPhone 4S. Bolo to niekedy v roku 2012, telefón bol ešte novinka.

Toto sa ale stalo tesne potom, ako som spozoroval nefunkčné Wi-Fi. Nech si hovorí kto chce, čo chce, toto bola evidentná chyba výrobcu, ale s istotou viem, že by mi telefón na reklamácií nezobrali, pretože bol senzor červený.

Prečítajte si tiež  Mobilné platby budú kľúčové pre iPhone 6

Skúsil som teda jeden trik, ktorý zrejme zafungoval, pretože som svoj iPhone reklamoval a k tomu všetkému mi dokonca poslali aj úplne nové zariadenie. Stačilo zobrať peroxid vodíka a špáradlo do uší. Pár krát prejsť po senzore a bolo to. Netvrdíme, že bol úplne biely, skôr rúžový ale cez reklamáciu to prešlo a tak predpokladáme, že to môžeš vyskúšať aj ty! Utopil si už niekedy svoj iPhone?

iPhone-LCI-locations

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.