Cúvacia kamera z iPhonu?

0

Dnešná doba praje mnohým moderným technológiám, ktoré sa pomaly ale isto dostávajú aj do našich automobilov. To, čo sme kedysi považovali za absolútny luxus tých najmodernejších a najdrahších automobilov, dnes nájdeme pomaly ako štandardnú výbavu. Medzi takéto gadgety patria aj určité vymoženosti ako cúvacie kamery, ktoré sa objavujú v nových vozidlách čoraz častejšie. Najnovšie ti ukážeme, ako vyzerá cúvacia kamera z iPhonu, ktorú vytvorila trojica inžinierov z Apple vytvorili.

Ako to celé vzniklo

O tom, že v Apple pracujú len tí najlepší sa nepresviedčame len na produktoch Apple, ale aj na produktoch samotných inžinierov, ktorí vytvoria nejaký svoj vlastný startup a ponúkajú niečo, čo pomáha ľuďom. Presne takýmto startupom je aj novinka s názvom PEARL, ktorá predstavila svoj prvý produkt, RearVision. Práve za týmto startupom stoji trojica bývalých inžinierov Apple a nápad to je skutočne zaujímavý. Častokrát sa totižto stane, že ľudia nevidia to, čo majú za sebou. Cúvacia kamera je už v dnešnej dobe štandardom mnohých áut a v príplatkovej výbave nie je ani taká drahá.

Každopádne, tak ako ju veľa nových vozidiel má, tak ju veľa nových vozidiel nemá. Rovnako tak je tu ešte obrovské množstvo starších áut, ktoré nemajú ani len parkovacie senzory a neparkuje sa s nimi práve najlepšie vzhľadom na ich enormné rozmery. Existujú cúvacie kamery, ktoré si človek veľmi jednoducho pripevní do zadnej časti auta, poprípade na miesto, kde by malo byť osvetlenie ŠPZ a dokúpi ešte externý displej, pomocou ktorého premieta obraz zo zadnej časti vozidla.

Toto riešenie môže byť ale na jednej strane trošíčku komplikované a hlavne kvalita cúvacej kamery často krát nie je najvyššia. Rovnako tak tu človek musí riešiť aj to, ako ju na dané miesto pripevniť a ak má majiteľ vozidla estetické cítenie, môže mať problém s tou čiernou „vecou“, ktorá mu zakrýva kúsok značky. V Amerike to ale svojim startupom vyriešila trojica bývalýh inžinierov od Apple pomerne sofistikovane a nám sa to veľmi páči.

pearl rearvision device - svetapple.sk

Cúvacia kamera z iPhonu – svetapple.sk

Cúvacia kamera z iPhonu

Celé je to vymyslené pomerne jednoducho, používateľ si nasadí kameru, ktorá vyzerá ako držiak na ŠPZ, spáruje ju so svojim telefónom a displej z nej sa mu automaticky premietne na jeho iPhone. Kamera má fisheye objektív, vďaka čomu vidí aj tam, kde by normálna kamera nevidela. Zvukovým upozornením ťa dokonca môže napomenúť ak vychádzaš z garáže a nevidíš auto, ktoré sa blíži po ceste. Tiež sa to dá využiť na chodcov alebo cyklistov. Je to také jednoduché opatrenie, ktoré môže zachrániť majetok, zdravie či dokonca životy.

Kamera v držiaku na ŠPZ

Akonáhle je za autom nejaký predmet, kamera môže poslúžiť aj ako parkovací senzor, vydáva totiž veľmi podobný zvuk. Vďaka tomu človek dokáže lepšie odhadnúť, v akej vzdialenosti sa predmet za ním nachádza. Hlavná myšlienka tohto fantastického nápadu pritom vzniká v časoch, kedy Americká vláda schválila zákon o povinnosti mať v každom novom vozidle, predanom od roku 2018 cúvaciu kameru kvôli bezpečnosti. Zakladatelia tohto startupu chcú priniesť kameru aj pre tých, ktorí si možno nový automobil nezakúpili. S dobre nastaveným marketingom sa im to zrejme aj podarí presadiť.

Každopádne, nech už to vyzerá akokoľvek dobre, aj táto fantastická myšlienka má jednu tmavú stránku a to je cena. Celé by to totižto malo stáť okolo $499, čo nie je málo. Pri ľahšej matematike si človek spočíta, že kamera, ktorá by bola napevno vstavaná v aute by aj s vlastným displejom stála zhruba o $300 menej. Či sa teda nápad uchytí ešte uvidíme, ale veríme v jeho úspech, je totižto naozaj pekne navrhnutý a to chválime!

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk