iPhone 8 so snímačom dúhovky? Nie je to nemožné, dokonca až reálne!

0

Technológie sú v dnešnej dobe presne tam, kde sme ich kedysi mohli vidieť iba vo sci-fi filmoch budúcnosti. V nie jednom takomto filme boli mnohé veci odomykané vďaka snímačom dúhovky, ktorú má každý človek jedinečnú a ktorá sa prakticky nedá oklamať. Dnes už táto technológia existuje. Dokonca bola súčasťou aj nepodareného Samsungu Galaxy Note 7. Tu mala svoju chvíľku slávy a Apple to chce využiť. Rovnakú technológiu by chcelo vo svojom novo iPhone!

Bezpečnosť, bezpečnosť a znovu bezpečnosť

Apple je vysadené na tom, aby nič nikde neunikalo, aby používatelia nedávali svoje informácie zo smartfónu zbytočne nikomu a aby sa ani vládna CIA nemohla dostať do iPhonu v prípade, že by potrebovala zistiť údaje o nejakom páchateľovi. Je to jednoducho naše súkromie a spoločnosť chce aby to tak aj ostalo. Veľa veci je tu dokonca pre našu bezpečnosť šifrovaných. Ak chceš aby ťa nikto nesledoval a nič o tebe nevedel, skrátka si kúp iPhone bez Jailbreaku a si v maximálnej ochrane.

Dokonca tu nájdeš aj senzor otlačkov prstov, ktorý sa po prvý krát predstavil v roku 2013 v modeli 5S a dostal názov Touch ID. Geniálna pomôcka, môžeš vďaka nej odomykať telefón bez toho aby si zadával kód či dokonca platiť v obchode cez Apple Pay (aj keď to je u nás stále celkom Sci-FI). Každopádne je to výborný bezpečnostný prvok a pochvaľuje si ho takmer každý, kto ho na svojom iPhone používa. Problém ale je, že nemusí byť dosť bezpečný a niektorí ľudia, ktorí si na svojom súkromí potrpia môžu žiadať viac.

Toto by mohla priniesť práva nová technológia, ktorá by bola schopná preskenovať dúhovku rovnako ako Samsung Galaxy Note 7. Apple má na toto celé dokonca aj svoj vlastný patent a tak je len otázkou času, kedy po ňom siahne. Vždy to bola technológia budúcnosti a teraz je jedinečná šanca ako ju dostať do smartfónu. Spoločnosť by mohla nazvať túto technológiu ako „Iris Engine“, nakoľko na takýto názov má tiež svoj vlastný patent. A dôvody, prečo by sme sa mali tejto technológie vlastne dočkať? Sú hneď dva a obidva nám dávajú zmysel. Poďme teda poporade. V prvom rade ide o spomínanú bezpečnosť.

Dúhovka - svetapple.sk

Hoci je Touch ID super moderné a bezpečné, tvoj otlačok prsta sa dá stále získať. Nehovoríme o prípade, že by ti niekto ukradol iPhone, tu je naozaj nulová šanca. Ale ak náhodou taká CIA získa tvoje otlačky, do telefónu sa hravo dostane aj bez tvojho súhlasu, inými slovami všetko bude robiť v súlade so zákonom. Presne preto mnohí ohrození ľudia, po ktorých niekto ide ani Touch ID nepoužívajú, nie je to veľmi bezpečné.

Druhý dôvod, prečo očakávame príchod tejto technológie dáva v podstate ešte väčší zmysel. Nebude tu žiadne Touch ID. Dúhovka sa preskenuje rovnako a tiež bude spĺňať rovnakú funkcionalitu na odomykanie a platenie. V podstate tu Touch ID ani nebude treba a zakomponovať by ho muselo Apple priamo do displeja, keďže tento rok zrejme prídeme o ikonické tlačidlo Home Button a nahradí ho tlačidlo v softvérovej podobe.

V tomto prípad sa malo Touch ID premiestniť pod špeciálnu vrstvu krycieho skla, čiže by fungovalo všade, kde na displeji klikneš. Ak by tu bol ale senzor skenovania dúhoviek, pravdepodobne by Touch ID nebolo potrebné a Apple by ušetrilo ako na vývoji, tak aj na výrobe. Čo povieš, privítal by si túto technológiu už tento rok alebo ťa nijako nevzrušuje?

Dúhovka - svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk