iPhone X a 8 porazili Samsung Galaxy S9

0
iPhone X a 8 porazili Samsung Galaxy S9

Samsung predstavil svoju novú vlajkovú loď Samsung Galaxy S9+ len niekoľko dní dozadu, no už dnes tu máme jasné výsledky, ktoré toto zariadenie porovnávajú s najväčšou konkurenciou. Tou je pochopiteľne iPhone. V prípade displeja či fotoaparátu je na tom lepšie Samsung, to sa mu musí uznať. V prípade rýchlosti a výkonu však už taký dobrý nie je. Porazil ho aj iPhone 8!

Víťaz v displeji a fotoaparáte

Keď Samsung predstavil svoju novú vlajkovú loď, dalo sa už tak trochu očakávať, že dosiahne lepšie výsledky v oblasti displeja a fotoaparátu. Predsa len je to práve Samsung, ktorý sám vyrába OLED panely pre iPhone X a tiež fotoaparáty pre mnoho starších modelov obľúbeného jablkového zariadenia. Vo vývoji sú teda logicky vždy popredu a ich telefóny majú vždy v tomto smere jasnú výhodu. Samsung ale tiež vyrába chipsety pre iPhone a desiatky ďalších smartfónov s Andoridom. V tomto smere už evidentne tak veľmi neskóruje. Stráca tu aj na iPhone 7!

Pokiaľ sa pozrieme na test jedného jadra. Jasne tu vedie čip Apple A11. Sekunduje mu Apple 10 a až za ním sa objavuje Exynos 9810 a Snapdragon 845, ktorú sú osadené v Samsungu Galaxy S9. Zaujímavé je ale na tom to, ako hravo ho dokážu poraziť nie len minuloročné modely (X a 8) ale aj model 7 a 7 Plus z roku 2016. Práve tieto smartfóny mali totižto zabudovaný práve chip Apple A10. V tomto smere by mal teda Samsung do budúcnosti ešte poriadne zapracovať.

V teste na jedno jadro Samsung poriadne stráca aj na či Apple A10. Rebríčku vedie Apple A11 - svetapple.sk

V teste na jedno jadro Samsung poriadne stráca aj na či Apple A10. Rebríčku vedie Apple A11 – svetapple.sk

Poďme ale k ďalšiemu náročnému testu. Ten je označovaný ako WebXPRT a telefónu dáva náročné HTML5 a JvaScript úlohy. Následne sleduje, ako si s nimi zariadenie poradí. Ako aj pred tým, ani tu sa veru Samsungu príliš nedarilo. Exynos 9810 tu získal len 178 bodov. Umiestnil sa tak ešte pod minuloročným Samsungom Galaxy S8. Snapdragon 845 však zaznamenal podstatne lepšie umiestnenie. V celkovom hodnotení to ale nestačilo. Získal 291 bodov čo však na 349 bodov v prípade iPhonu 8, respketíve 352 v prípade iPhonu X nestačilo.

Test WebXPRT ukázal, že Samsung poriadne stráca – svetapple.sk

v teste Speedmeter 2.0 porazili Samsung zariadenia iPhone 8, za ním iPhone X, no a za ním dokonca opäť iPhone 7. Zaujímavé tu však nie je len skóre samotného Samsungu. Graf zachytáva aj ostatné zariadenia a tie sú veru v porovnaní s Applom poriadne pozadu. Niečo na tom výkone teda predsa len bude.

Speedometer 2.0 ukázal, že Apple vyhráva aj nad inými zariadeniami - svetapple.sk

Speedometer 2.0 ukázal, že Apple vyhráva aj nad inými zariadeniami – svetapple.sk

Čo sa týka grafických testov tak aj tu Samsung prehral. V prípade testu T-Rex 2.7 to však bolo veľmi tesné. Skončil len 21 bodov za iPhonom 8 a 26 bodov za iPhonom X. Pokiaľ sa ale pozrieme na Ďalší test, Manhattan 3.1 zistíme, že Qualcomm QRD845 sa umietnil medzi iPhonom X a iPhonom 8. Dá sa teda hovoriť, že v tomto teste sú vyrovnané.

V tomto teste bol Samsung tesne porazený - svetapple.sk

V tomto teste bol Samsung tesne porazený – svetapple.sk

Tu sa už Samsung dotiahol na tých najlepších - svetapple.sk

Tu sa už Samsung dotiahol na tých najlepších – svetapple.sk

Verdikt

Nechceme tu liať vodu do rozpáleného oleja. Každý telefón je v niečom lepší a v niečom horší. Výhody Samsungu sú displej a fotoaparát. Nevýhody zase výkon v ktorom evidentne zaostáva. Treba sa zamyslieť nad tým, aké sú naše priority v prípade kúpy telefónu. Displej aj fotoaparát sa predsa len dajú ohodnotiť aj subjektívne a niekomu sa môže páčiť viac v prípade prehrávajúceho iPhonu X. Na druhú stranu ale výkon je skôr taký fakt, ten sa subjektívne ohodnotiť nedá. Čo by si si kúpil ty?

iPhone x vs. galaxy S9 - svetapple.sk

iPhone x vs. galaxy S9 – svetapple.sk

zdroj: anandtech.com

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk