Prečo je iPhone globálne najziskovejší?

0

Určite vieš, že iPhone ponúka neskutočné predaje. S tým súvisí aj počet predaných kusov, ktorý sa pohybuje zhruba na úrovni 45,5 milióna kusov. Samsung sa pohybuje takmer na dvojnásobnej hranici. Ten predá 72,5 milióna kusov (hovoríme o 3Q 2016). Tak či onak, Apple zarobí viac. Podstatne viac, prečo? Veď má v ponuke len jeden smartfón.

A práve to je tá výhoda

V prvom rade sú to omnoho nižšie náklady na vývoj produktu. Áno, Samsung možno platí viac, ale neznamená to, že sa to odzrkadlí aj na samotných zariadeniach. Dôvod je taký, že Samsung dáva do vývoja niekoľko násobne viac ako také Apple, vyvíja 50 smartfónov naraz. Nie, nepreháňame. Juhokórejský gigant má v ponuke naozaj neskutočné množstvo zariadení. Len na Európskom trhu ich je možno 20-30. Potom tu sú ešte špeciálne zariadenia pre Indiu, Čínu či práve Južnú Kóreu. Veľa krát nemajú ani rovnaké komponenty.

Navyše Samsung nemá ani zďaleka takú maržu na predaji jedného modelu ako konkurent s nakúsuntým jablkom. Kým Apple má čistý zisk okolo 60-70% na každom predanom iPhone, taký Samsung ho má omnoho nižší. Podobný zisk má možno na zariadeniach predaných v najvyšších kruhoch. Hovoríme o modeloch S7 či S7 Edge. Je tu ale obrovské množstvo zariadení, ktoré sa predávajú v obrovských množstvách doslova za desiatky dolárov. Sú to modely pre rozvojové krajiny. Presne preto je Apple v ziskoch jednotka na trhu čo sa predajov týka, aj keď nie je ani zďaleka najpredávanejšie. Podiel na trhu má ani nie 13%, no žiaden iný výrobca sa na jeho zisky nechytá.

iPhone - svetapple.sk

Firme totižto stačí vložiť dobrú prácu do jedného jediného modelu za celý rok, prípadne do troch, ako by tomu malo byť teraz. V konečnom dôsledku to ale nebude až taká investícia, nakoľko má tak dobre vybudované meno vo svete, že to čo predstaví sa bude predávať ako teplé rožky a aj keď by náhodou iPhone nemal byť úspešný, neznamená to, že si ho vo svete neobľúbia. Aj malé predaje Applu sú v prípade iných spoločností veľkými.

To, čo považuje Apple za totálny neúspech, prípadne prepadák, môže také Xiaomi či Samsung považovať za rekordný predaj. Nechceme tu vyspevovať o tom, aké je Apple geniálne a o tom, že na svete nie je žiadna lepšia spoločnosť na svete. Na druhú stranu ale fakty hovoria o tom, že zisky od Apple sú podstatne vyššie ako zisky Samsungu, Xiaomi či Huawei dokopy.

iPhone - svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk