Prečo musí Apple zapracovať na dizajne iOS?

0
Prečo musí Apple zapracovať na dizajne iOS?

Apple je technologická firma, ktorá sa snaží držať aktuálnych trendov. Jedným z takýchto trendov je aj napríklad displej na celej prednej strane iPhonu, či v budúcnosti iPadu. Tieto produkty poháňa mobilný operačný systém iOS. Ten bude musieť dostať zásadné dizajnové vylepšenia, aby sa nestratil v dave medzi konkurenciou. 

Obrovský záujem o výrez

Displeje na celej prednej strane smartfónov priniesli jedno veľké plus pre používateľov, no a zároveň jedno veľké mínus pre výrobcov. Problémom je fakt, že telefóny sa medzi sebou z prednej strany skoro ničím nelíšia. Akonáhle položíš iPhone vedľa Samsungu na stôl, ľahko sa môžeš pomýliť, ktorý je vlastne ktorý. V tomto prípade Apple prišlo s výrezom na prednej strane zariadenia. Mnohí si mysleli, že tu je len preto, lebo to v Cupertine nevedeli spracovať lepšie ale nie je to celkom pravda.

Malo ísť o poznávací bod, že na stole leží iOS a nie Andorid. Problémom je ale to, že firmy, ktoré chcú dosiahnuť čo najväčšie predaje urobia prakticky čokoľvek, aby sa iPhonu priblížili. Začínajú sa teda predstavovať celkom nové produkty, ktoré majú tak isto výrez na hornej strane a niekto neznalí ich od iPhonu absolútne nerozlíši.

Nový Asus Zenfone 5 je vyslovená kópia iPhonu X - svetappe.sk

Nový Asus Zenfone 5 je vyslovená kópia iPhonu X – svetappe.sk

Smutné na tomto celom je aj to, že podobné kroky nerobia len malí čínsky výrobcovia. Robia to aj obrovské firmy ako napríklad ASUS so svojim novým modelom Zenfone 5, ktorý len pred niekoľkými dňami prišiel na trh. Je to vyslovená hanba. Tu už ale prichádzame k podstate veci.

Je síce pravda, že aj v tomto prípade sa dá ešte stále rozlíšiť, čo je iPhone a čo je naopak niečo s Andoridom. Farby oboch operačných systémov sú si ale pri súčasnom „flat dizajne“ natoľko podobné, že s tým neskúsený človek môže mať veľký problém. Jediná cesta, akou sa teda môže Apple odlíšiť je zásadnejšia zmena v iOS. Netušíme síce ako by mohla táto zmena vyzerať, no na to aby sme ju vymysleli tu určite nie sme my ale šikovní dizajnéri priamo v novom Apple Parku.

Na nižšie uvedenom obrázku uvidíš viacej výrobcov, ktorý sa dizajnom približujú k iPhonu X. Je to skutočne až trošku desivé, ako moc sa originálny výrobok od Applu stráca medzi týmito plagiátmi. Takto to ale fungovať nemôže. Z prednej strany už skrátka nevytvára dizajn samotný výrez displeja. Do budúcnosti to bude len to, čo sa bude ukazovať na obrazovke. iOS musí prísť s niečim čo skrátka konkurencia neokopíruje. Jedine tak bude zase iPhone vyčnievať z radu podobne ako prvé mesiace po uvedení na trh.

Niekto by možno mal problém určiť, čo na fotke je vlastne nový iPhone X - svetapple.sk

Niekto by možno mal problém určiť, čo na fotke je vlastne nový iPhone X – svetapple.sk

Nakoniec si už len trošku rýpneme do používateľov Andoridu, ktorí s obľubou tvrdia, že Apple v jednom kuse kopíruje ich technológie a ich dizajn. Pozrite sa na obrázok vyššie. Je to až trápne, kám dokáže dizajnérska ne/kreativita zájsť. Nebolo by lepšie, keby sa výrobcovia snažili vytvoriť niečo vlastné, originálne a hlavne poriadne? To musia skutočne všetci nasledovať kroky Applu a priživovať sa (aj keď len malým predajom) na jeho nápadoch?

zdroj: hardwarezone.com

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk