Veľmi dlho sa hovorí o tom, že ďalší iPhone prinesie technológiu OLED v displeji. Túto technológiu by mala konkrétne dodávať spoločnosť Samsung a okrem toho, že by šlo o OLED, mal by byť takýto displej aj zaoblený, čo je ďalšie veľké plus a novinka, s ktorou sme sa zatiaľ pri iPhone nestretli. Hoci má OLED svoje nesporné výhody, ako je omnoho lepšia energetická úspora či farby, má aj svoju negatívnu stránku, a tá je veľmi závažná. O čo ide?

Prečo nie je dobrý OLED displej pre iPhone?

Určite vieš, že Samsung už pomerne dlho pracuje s OLED displejmi vo svojich smartfónoch. Sám si pamätám, ako vyšiel jeden z prvých modelov Galaxy S, ktorý mal OLED displej a postavený bol proti môjmu, vtedy ešte novučičkému iPhonu 3GS, ktorý nemal ani len Retina rozlíšenie. Rozdiel to bol teda obrovský, až kým neprišla spomínaná Retina a neukázala nám, že aj klasické LCD panely môžu pri vysokom rozlíšení vyzerať v pohode.

To je ale len jedna strana mince. LCD totižto nikdy nebude mať také „živé“ farby ako práve technológia OLED (aj keď Retina z tohto roku je považovaná za jeden z najlepších displejov na svete), no a zároveň nebude nikdy tak dobre energeticky úsporný. Pri OLED platí totižto pravidlo, čierny pixel=vypnutý pixel, pri LCD nie a podsvietenie zbytočne čerpá energiu aj tam, kde by v inom prípade nemuselo. Možno, že to znie zqnedbateľne, ale rozdiel v úspore tu môže byť až 20%, a to určite nie je málo.

Dá sa vlastne povedať, že OLED displej je taká vysnívaná technológia každého majiteľa iPhonu, trpí ale ničim, o čom sa už tak veľa nehovorí a čo je dosť závažná chyba, pokiaľ má človek dlhodobo napríklad jedno pozadie.

Problém - svetapple.sk

Vypaľuje sa

Žiaľ áno, hlavná nevýhoda týchto displejov je tá, že sa zvyknú vypaľovať, a tak vznikajú aj na vypnutých displejoch obrazce, ktoré si nikto z nás neželá. Robili to napríklad aj staré CRT monitory a nová technológia sa žiaľ týmto problémom nevyhla. Dokonca sa vypaľujú do ružovej farby, čo pri bielej farbe, ktorú by mal displej zobraziť, teda vôbec nevyzerá dobre. Osobne by som túto fámu nešíril, keby s ňou nie som oboznámený napríklad od skúseného grafika Miloša Belanca, s ktorým sme aj robili rozhovor o nových MacBookoch Pro.

Rovnako tak mám s OLED displejmi, ktoré sú vypálené vlastnú skúsenosť a pre túto skúsenosť vlastne ani nemusíme chodiť ďaleko. Stačilo zájsť k miestnemu predajcovi, kde boli nové S7 a S7 Edge vystavené a už na vystavených kusoch bolo krásne vidno, ako sa displej po čase poškodil. Netvrdíme, že sa to musí nutne stať aj pri iPhone, ale je viac ako pravdepodobné, že minimálne v Apple Store, kde displeje svietia skoro non-stop sa niečo podobné vyskytnúť môže, a rovnako tak sa to môže stať aj vtedy ak má niekto pozadie a nevymení si ho celý rok.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako uzamknúť Poznámky? Postup je jednoduchý

Nie je to nič príjemné a nespokojný zákazník má právo na reklamáciu, čo zas nie je nič príjemné pre predávajúce Apple. Presne preto by si malo dobre zvážiť, či sa vydá cestou takéhoto rizika. na druhej strane je k tomuto kroku ale tak trocha nútené, nakoľko zaoblené displeje začínajú byť čoraz viac „cool“ a firma nesmie zaostávať. Uvidíme teda, ako to dopadne, samotné displeje by mal produkovať asi najväčší konkurent Applu, spoločnosť Samsung!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.