ZAMYSLENIE: Má sa iPhone ešte kam posunúť?

3

Ako tak premýšľam, nepríde mi na um žiadne zariadenie, ktoré by tak zmenilo svoju podobu, účel a spôsob používania ako mobilný telefón. Automobil má stále štyri kolesá a slúži na prepravu osôb, počítač je stále počítačom, no je telefón stále telefónom?

Obrovský posun

Nebolo to tak dávno, keď základnými parametrami pri kúpe mobilného telefónu bola farebná obrazovka, infračervený port, rádio či aspoň 3 megapixlový foťák. Dnes sa nad týmto už len pousmejeme. V súčasnosti sa z mobilu stal nástroj, ktorý v mnohých smeroch nahradí aj počítač.

Z telefónu sa stal fotoaparát, videokamera, diktafón, počítač, herná konzola, navigácia, mp3 prehrávač, čítačka kníh či dokonca peňaženka. Všetko v jednom malom zariadení, ktoré máme vždy po ruke. Základná funkcia – telefonovanie sa v súčasnosti dostáva na druhú koľaj a mobil je multimediálnym nástrojom, ktorého súčasnú podobu by sme bez existencie iPhonu pravdepodobne nepoznali.

Rok 2007 zmenil všetko

Dátum 9. január 2007 navždy zmenil históriu mobilného priemyslu. Na pódium prichádza Steve Jobs a predstavuje iPhone – prvé zariadenie, ktoré spája iPod, telefón a multimediálny nástroj do jedného zariadenia a ponúka jednoduché užívateľské prostredie, a atraktívny dizajn.

Nie každý mu dával šancu, no po deviatich rokoch sa slovo iPhone stalo synonymom pre mobilný telefón. Nie nadarmo sa hovorí, že Jobsovo jablko je tretie jablko, čo zmenilo svet. Fanúšikovia sú ochotní stanovať týždne pred obchodmi, jeho predaje vyvolávajú davovú psychózu a za prvé dni predaja má Apple tržby ako iní výrobcovia za celý rok.

iPhone jasne definoval smer, kam sa majú mobilné telefóny posunúť. A veru, aj posunuli. No má sa iPhone a mobilný telefón ešte kam posunúť?

iPhone 2G - svetapple.sk

iPhone 2G – svetapple.sk

Prečo iPhone SE vyzerá ako iPhone 5S?

iPhone 5S za jedno z najkrajších zariadení, aké kedy Apple predstavil. Aj po štyroch rokoch je jeho dizajn stále moderný a obľúbený. Apple to s dizajnom jednoducho vie a keď je nový iPhone naozaj „špeciálnou edíciou“ a má obsahovať to najlepšie z iPhonu, je pochopiteľné, že by mal vyzerať najlepšie, ako iPhone kedy vyzeral. Apple vyplnil dieru na trhu a spravil krok, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani sám Steve Jobs.

iphone_se_large

Čo ďalej?

Apple každé 2 roky zmení vzhľad svojho iPhonu. iPhone 4 prišiel s ostrými hranami a skleneným telom. iPhone 5 vyrástol a priniesol hliníkový chrbát so sklenený pásmi, taktiež vyrástol do výšky. iPhone 6 vyrástol. Dokonca dvojnásobne.

Dá sa povedať, že práve iPhone 6 je iPhone, ktorý sa stal dospelým. Je sa vlastne ešte kam posunúť? Väčší byť už nemôže. Zmeniť čistý vzhľad na ešte čistejší ide, ale nie tak radikálne, ako pri minulých generáciach. Príde Apple pri novej generácií s novým dizajnom, pri ktorom nám padne sánka alebo bude naďalej robiť z takmer dokonalého dokonalé?

Čo nás čaká je stále otázne, no už teraz vieme, že stále viac priestoru dostane nositeľná elektronika a virtuálna realita. Nechajme sa prekvapiť, čo prinesie budúcnosť. 🙂

 

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk

  • Martin Atyne

    6ka už ani nevyzera ako iphone podľa mňa je hrozna, 5sko bolo super takže s se to bol super krok

  • 5S-ko bolo super s tým súhlasím ale nesúhlasím s tou 6-tkou. Myslím, že nie je taká škaredá, aj keď 100 ľudí, 100 chutí. Každopádne, iPhone to určite je a je naozaj vydarený, minimálne model 6S Plus, ktorý vlastním už od septembra a pred tým som mal česť s model 6 Plus. Oba smartfóny chválim, hoci sú väčšie a majú iný dizajn ako staršie 5-ky 🙂

  • Laura Tomášová

    Osobne sa mi viac páči 6tka než 5s alebo SE. A čo sa týka vylepšenia si myslím že iPhone má čo vylepšovať hlavne veľkosťou a výdržou batérie.