Na miesto klávesnice displej? Apple má patent!

0
Na miesto klávesnice displej? Apple má patent! - svetapple.sk

Hoci je to pravdepodobne len teoretická hudba budúcnosti, Applu sa podarilo získať veľmi zaujímavý patent, pomocou ktorého by mohla byť klávesnica na MacBooku úplne nahradená dotykovým displejom s technológiou LCD a Force Touch. Takto by nejako mohol tento počítač vyzerať. 

Výhody

Hoci môže vyzerať nahradenie klávesnice displejom ako poriadna hlúposť, nemusí to byť celkom tak. Už dnešná klávesnica má veľmi tenký dizajn a po stlačení klávesy nemáme takú spätnú väzbu ako v prípade starších MacBookov Pro či Air. V prípade náhrady klávesnice displejom by sme o spätnú väzbu určite neprišli aj keď sa to zdá ako nelogické.

Apple by tu mohlo použiť TapTic engine, teda Force Touch tak ako to urobilo v prípade iPhonu 7 a 8/Plus na tlačidle Home Button. Rýchlo by sme si teda zvykli. Navyše by sme nemuseli mať na displeji len klávesnicu. Mali by sme tu omnoho širšiu škálu možností napríklad pri nejakej aplikácií, programe prípadne hre (aj keď vieme, že hry a MacBook nie sú veľký kamarát). V prípade, že by chcel napríklad niekto hrať na klavír, mohol by to robiť aj na MacBooku, nepotreboval by iPad.

Netreba zabúdať ani na to, že by sa tento displej nemusel používať len pre klávesnicu ale aj pre TrackPad, ktorý by mal omnoho väčšie ovládacie pole. Kombinácia sekundárneho dotykového LCD a primárneho OLED displeja, ktorý by nebol dotyková môže byť veľmi zaujímavá. Ak by niekomu klávesnica nevyhovovala, ešte vždy by sa dala zakúpiť aj MagicKeyboard, ktorá by mohla ostať normálna.

Dva displeje by tvorili perfektný dizajn - svetapple.sk

Dva displeje by tvorili perfektný dizajn – svetapple.sk

Nevýhody

Ak by Apple vymenilo displeje za klávesnice, malo by to negatívny záujem o MacBooky od rôznych novinárov, spisovateľov a podobných ľudí, ktorí sú práve na klávesnici závislí. Ďalšia vec je slnko a odraz. Určite vieš, že v lete pri silnom slnku sa na MacBooku príliš pracovať nedá. Predstav si, že by sa toto slnko odrážalo aj od klávesnice. Nie, že by si niš nevidel, ešte by ťa to aj oslepovalo. Apple má ale vraj aj na tento problém riešenie, kedy by do oboch displejov zakomponoval špeciálnu antireflexnú vrstvu.

Aj takto by mohol vyzerať MacBook budúcnosti - svetapple.sk

Aj takto by mohol vyzerať MacBook budúcnosti – svetapple.sk

Zhrnutie

Nakoniec už len dodáme také krátke zhrnutie. Pravda je taká, že by niečo podobné mohlo byť naozaj veľmi zaujímavé pre grafikov a ľudí, ktorí pracujú v kreatívnom priemysle. Apple by ale muselo myslieť na to, že aj po klasickej klávesnici je stále veľký dopyt a nemohlo by ju len tak nahradiť. Ak by sme sa mali podobného počítača dočkať, musel by byť stále v ponuke aj produkt s „normálnym ovládaním“. Navyše aj cenovka by bola v tomto prípade podstatne vyššia. Predsa len je táto technológia podstatne drahšia.

Koniec koncov, to že si Apple dalo patentovať akúkoľvek technológiu vo finále nemusí absolútne nič znamenať. V patentových prihláškach momentálne vlastní tisíce úžasných patentov, ktoré ale nikdy nepoužije.

Displej na miesto klávesnice by sme mohli hravo použiť aj napríklad s Apple Pencil - svetapple.sk

Displej na miesto klávesnice by sme mohli hravo použiť aj napríklad s Apple Pencil – svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk