Prečo máme radi MacBook?

0

Hneď na začiatku tohto článku by som chcel čitateľov, ktorí na MacBooku pracujú na profesionálnej úrovni upozorniť na fakt, že sa na celú stránku veci pozerám skôr z pohľadu bežného používateľa na bežnú prácu, ktorá si nevyžaduje extrémny výkon, no v prípade, že to treba, MacBook vie poskytnúť to, čo potrebujeme. Poďme sa teda pozrieť na to, prečo som si ho za dva roky tak moc obľúbil hoci som pred tým pracoval v podstate len s WinPC!

MacBook

MacBook je sám o sebe nástroj ako stvorený pre prácu a to nie kvôli dokonalému používateľskému rozhraniu, na ktoré si aj neznalý veľmi rýchlo zvykne a pochopí všetky jeho funkcie. Stačí sa pozrieť na samotný hliníkový dizajn počítača. Môj je síce trošku starší, konkrétne používam Pro 13″ s Retina displejom, no ten stále vyzerá nádherne aj po tých rokoch a aj keď tu máme novšie modely, myslím si, že konkurenční výrobcovia sa na úroveň, ktorú Apple stanovilo už dávno, ťažko dostávajú aj v dnešnej dobe.

Počítač je relatívne výkonný, má skutočne nádherný displej a také tragické to nie je ani s jeho váhou. K tomu by som rád pripomenul fantastickú výdrž batérie a krásne vypracovanie. Toto všetko hrá do karát tomu, kto potrebuje byť efektívny. Možno, že to znie zvláštne ale áno, pracuje sa mi na ňom omnoho lepšie ako na predošlom Windowse! Poďme si ale povedať aj bližšie prečo.

Pro - svetapple.sk

macOS a ovládanie gestami

Je mi jasné, že ovládanie gestami už má aj Windows, ale ja som začal MacBook používať v čase, kedy toto ovládanie nebolo pre mňa známe a okamžite som si ho zamiloval. TrackPad, ktorý mám ja ešte stále nie je Force Touch, to bola až verzia 2015, ktorú má zase môj brat a tiež spolumajiteľ tohto portálu. Na druhú stranu mi ale stále nič nechýba a doslova ho milujem. Milujem všetko od scrollovania stránky na webe dvoma prstami až po presúvanie aplikácií v otvorených oknách. Potom je tu samozrejme dokonalá podpora gest, napríklad vo Photoshope, no a tu sa dostaneme ďalej.

Ja na svojom Macu píšem prevažne články, takže si človek povie, že mi je vlastne takýto počítač na nič, ale popravde sa mi aj táto práca vykonáva omnoho príjemnejšie na zariadení od Apple, ako pri konkurenčných produktoch. Mal som možnosť porovnať rovnako drahý Asus Zenbook, s rovnakým výkonom a Windowsom 10. Výsledok? Asi poznáš, že? Apple má proste svoje čaro v tomto smere a jeho používateľské prostredie si ma získalo viac, ako to, čo ponúka Windows.

Potom sú tu ešte aj grafické veci, ktoré vykonávam vrámci mojej školy a tiež osobného hobby. Aj tie sa tu dajú v pohode vykonávať. Mac to výkonom zvláda a nemá s tým najmenší problém. Všetko čo robím mám v podstate okamžite hotové a sekanie programov je minimálne. Som s tým teda veľmi spokojný.

Ovládanie - svetapple.sk

Negatívne stránky

Okej, aby sme tu neopisovali MacBook iba v tom najpozitívnejšom svetle, asi by sme mali povedať aj tmavé stránky tohto produktu. V prvom rade je to určite kompatibilita a problémy s programami. Nie všetko tu funguje ako na Windowse. Je to celkom logické, ale ak niekto robí celý život na jednej platforme a zrazu musí presedlať na druhú, bude mať trošíčku problém „aklimatizovať sa“.

Na druhú stranu je to ale logické a navyše má Apple veľmi príjemné ovládanie, podobne ako Windows. Je ale možné, že ak človek doposiaľ používal určité programy, na Macu bude mať problém a bude musieť používať ich napodobeniny, prípadne sa ich úplne vzdať a používať niečo celkom iné. Nie všetko čo je totižto na Windowse odporuje aj Mac a to treba brať do úvahy pri jeho kúpe.

Ináč s Macom nemám problémy a v zásade som omnoho spokojnejší. Ak niekto potrebuje spoľahlivý stroj, ktorý mu vydrží niekoľko rokov fungovať bez toho, aby mal pocit, že už je to naozaj starý počítač, nech do Macu určite ide. Navyše teraz vyšla celkom nová generácia s novým dizajnom a tá by mala v tejto podobe na trhu vydržať určite 3-4 roky.

Zhrnutie

Na záver článku by som už asi len dodal, že ak niekto potrebuje stroj striktne na prácu, s ktorým bude maximálne efektívny a chvíľku trpezlivý s jeho odlišným ovládaním a novými programmi, MacBook je pre neho ako vyšitý. Ak si ale profesionál, vyžaduješ obrovský výkon napríklad na render či hranie hier, radšej nový MacBook obíď, nie je to stroj pre teba!  A ešte dodám, 100 ľudí = 100 chutí, nemusí sedieť úplne každému 🙂

MacBook Pro - svetapple.sk

 

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk