Chalani dokázali hacknúť Jeep Cherokee, robili si s ním čo len chceli!

0
Hacknutie automobilu - svetapple.sk

V súčasnosti sa do automobilového sveta dostáva čoraz viacej technologických vycyhtávok, ktoré spríjemňujú vodičom po celom svete jazdu. Tieto vychytávky sú naozaj moderné a napríklad koncern Fiat Chrysler (FCA) ponúka vo svojich vozidlách pripojenie na internet cez službu Uconnect. Hackeri tu však objavili dieru a vďaka tejto diery mohli v aute ovládať prakticky všetko od displeja až po brzdy či motor!

Chyba v systéme

Moderné technológie sú naozaj úžasné avšak nie v prípade, že sa automobilu zmocnia hackeri, ktorý vďaka možnosti pripojenia na internet dokážu ovládať prakticky všetko, čo sa vo vozidle ovládať dá. Inými slovami, moderné technológie umožňujú to, aby sa automobilov začali zmocňovať ľudia, ktorý by sa ich zmocňovať určite nemali a všetko to môže dospieť do nejakej krízovej situácie, ktorá môže viesť k vážnej dopravnej nehode. Hackeri na následujúcom videu dokázali napríklad ovládať brzdy, plyn či klimatizáciu, rádio a podobne. Teda, prakticky všetko čo nejakým spôsobom zasahuje do riadiacej jednotky automobilu.

Práve podobné ovládnutie automobilu hackermi priamo počas jazdy môže viesť k fatálnym následkom nehovoriac o tom, že sa vďaka jednoduchému hacku dá možno auto aj odomknúť či dokonca naštartovať, čo otvára cestu pre autičkárov, ktorý museli doteraz používať iné metódy. Je toho skrátka naozaj veľmi veľa čo bude možné robiť s autom bez toho aby v ňom hacker sedel a tak je na mieste aby automobilky začali vážne riešiť aj bezpečnosť týchto systémov a patrične ich pred hackermi ochrániť. Následujúce video ti ukáže, čo všetko sa môže stať, ak sa hackeri dostanú do počítača vo tvojom vozidle. Len pripomíname, že záplata na dieru, ktorú využili k tvorbe tohto videa už existuje.

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk