ResearchKit: Apple zavádza revolúciu v lekárskych výskumoch

0
Research kit- svetapple.sk

Na javisko prišiel Jeff Williams a začal hovoriť o niečom, čo nikto nečakal. To sám tiež uznal a ďalej pokračoval v prezentovaní oblasti, do ktorej Apple zavítal vydaním aplikácie Health v iOS 8. Problém v lekárskych výskumoch je podľa neho v tom, že výskumy nepokrývajú dostatočné množstvo ľudí, neexistuje komplexný systém pre všetky výsledky zo všetkých testov a často sa stáva, že ľudia sa ani nedozvedia, ako testovanie dopadlo. To všetko chce Apple zmeniť.

Ako to chce zmeniť?

Preto Apple uviedlo ResearchKit, nový software, ktorý spolupracuje s HomeKit a HealthKit. Ten je vážne šikovný a pomocou senzorov a dát, zadaných od užívateľa, dokáže spracovať množstvo dát a informácií. Napríklad, čo najrýchlejším ťukaním na displej, či monitorovaním vášho hlasu počas krátkej doby, váš iPhone dokáže tieto informácie spracovať a vyhodnotiť. Výskum sa zameriava na Parkinsonovu chorobu, cukrovku, kardiovaskulárne choroby, astmu a rakovinu prsníka. Apple bude spolupracovať s najlepšími univerzitami na svete, aby sa pracovalo s čo najlepším zázemím, ktoré je potrebné pre kvalitný výskum. To najlepšie je ale obrovské množstvo ľudí, ktoré je schopné sa výskumu zúčastniť. Univerzity teda získajú neuveriteľné množstvo dát od užívateľov po celom svete. Veľkým otáznikom je samozrejme vec súkromia. Budú aplikácie zbierať informácie od každého? Uvidí Apple monitorované údaje? Podľa Apple je len na vás, či sa zúčastníte alebo nie. Apple pozbierané dáta neuvidí a ihneď ich pošle do výskumu.

 

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk