Vo štvrtok vo večerných hodinách (17:35 nášho času) došlo na našom Slnku ku silnej erupcii, ktorej dôsledkom je geomagnetická búrka. Tá zasiahne Zem už v priebehu dnešného večera a výsledkom bude jav známy ako polárna žiara.

Najlepšie však na tom je, že si ju budete môcť užiť aj na Slovensku alebo v susednom Česku.

- Reklama -

Ako uvádza portál iMeteo.sk, Slnko je v súčasnosti čoraz aktívnejšie čoho výsledkom sú početné erupcie na jeho povrchu. Spôsobuje to 11-ročný cyklus, počas ktorého sa bude počet podobných erupcií a teda geomagnetických búrok stupňovať až do roku 2025, kedy zažijeme vrchol.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sme polárnu žiaru mohli vidieť napríklad aj v júli tohto roka a teraz sa objaví znovu.

Erupcia slnka 28.10.2021 (zdroj: CNN)

Posledná slnečná erupcia je označovaná veľkosťou X1, čo podľa expertov znamená, že bude „relatívne silná“. Len pre upresnenie, najsilnejšie slnečné erupcie sú označované písmenkom „X“ a najmenšie radíme do triedy „A“.

Ako vzniká polárna žiara? 

Ako vzniká polárna žiara (zdroj: adventures.com)

Aby sme to vysvetlili čo najjednoduchšie, pokiaľ dôjde na Slnku ku erupcii, rádiové vlny sa pohybujú rýchlosťou svetla a tak vzdialenosť zo Slnka na Zem prekonajú za cca 7-8 minút.

Hovoríme o takzvanej „prvej vlne“, ktorá môže spôsobiť napríklad rušenie rádiového signálu (stupeň R3). Ako uvádza iMeteo, k tomuto javu už došlo a s nepríjemnosťami sa stretli hlavne obyvatelia Južnej Ameriky, kde v tom čase zapadalo slnko.

Prečítajte si tiež  Prečo Apple používa nahryznuté jablko v logu? Príbeh je pomerne zábavný

Druhá vlnka s nabitými časticami slnečného vetra putuje vesmírom o niečo pomalšie a na planétu Zem dorazí zhruba 2-3 dni po erupcii na Slnku.

Akonáhle tieto častice narazia na vysokú zemskú atmosféru (ionosféru), na oblohe vznikajú zaujímavé svetelné úkazy. Tie sa v skutočnosti nachádzajú vo výške 100 a viac kilometrov od zemského povrchu.

Experti pomocou špeciálnych vzorcov a algoritmov vypočítali, že geomagnetická búrka sa na Zemi objaví v sobotu večer a bude ju možné pozorovať aj v Európe.

Zaujímavosťou je tiež to, že počas jej pôsobenia môžeme na zemi zažiť viaceré výpadky elektrickej energie a taktiež problémy spojené s dočasne nefunkčnými satelitmi.

Na Slovensku a v Česku budú dnes večer dobré podmienky na sledovanie polárnej žiary 

Na určovanie intenzity polárnej žiary používame Kp index. Ten na stupnici od 0 do 9 dokáže predpovedať ako dobre bude viditeľná z našej zeme.

Podľa odhadov meteorológov sa v priebehu najbližších hodín stretneme s geomagnetickou búrkou o sile Kp 7 čo v praxi predpovedá jasné, dynamické a farebné polárne žiary.

Podľa iMeteo majú byť dobre viditeľné z oblasti Škandinávie, Britských ostrovov, Pobaltia a zo severnej polovice strednej Európy. Užiť si ich ale môžeme aj na Slovensku či v Česku, pretože vo večerných hodinách sa má nad našim územím vyskytnúť jasná obloha.

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

Nutné je však podotknúť, že to nebude až také jednoduché. Pokiaľ chcete vidieť polárnu žiaru naživo a taktiež si ju odfotiť na svoj iPhone alebo iný telefón, musíte dodržať niekoľko zásad. V prvom rade vyhľadajte miesto, ktoré nie je zasiahnuté svetelným smogom.

Mali by ste ísť úplne mimo mesta alebo obce a ideálne sa dostať do oblasti hôr v severnej časti slovenska. Dobrým tipom sú napríklad výhľady Malej a Veľkej Fatry alebo Nízkych a Vysokých Tatier. Pre fanúšikov turistiky to znie ako skvelé dobrodružstvo.

Ak však chcete vidieť polárnu žiaru z väčšieho pohodlia (napríklad z lúky), snažte sa nájsť miesto s čo najlepším výhľadom na sever. Aj tu budete mať veľkú šancu na jej pozorovanie, ak však nebudete „oslepení“ prílišným svetelným smogom.

Ideálny čas na jej pozorovanie bude od soboty večera (19:00 do 1:00 hodiny) do nedele nadránom.

Príprava na fotenie polárnej žiary 

Ak uvidíte polárnu žiaru a budete si ju chcieť zachytiť na svoj telefón, v prvom rade sa uistite, že v ňom máte dosť voľného miesta. To najhoršie čo chcete večer zažiť je hláška informujúca o nedostatku úložiska. Tejto téme sme sa venovali v jednom z našich článkov už pred niekoľkými rokmi.

Dobrým tipom je tiež prepnutie zariadenia do režimu lietadlo prípadne aktivácie funkcie Sústredenia (iOS 15) aby vás v danej chvíli nikto nerušil. Pri fotení potrebujete mať pokoj a svoj čas využiť na 100 % aby ste si z výletu odniesli tie najkrajšie zábery.

Stabilizácia je základ 

Ak idete brať fotenie polárnej žiary skutočne vážne a máte k dispozícii statív alebo akýkoľvek nástroj, ktorý dokáže udržať váš iPhone v stabilizovanej polohe, určite si ho nezabudnite. Ako iste viete, počas fotenia môžu finálny záber znehodnotiť aj tie najmenšie otrasy, ktoré spôsobíte pri pohybe ruky prípadne pri stláčaní spúšte.

No a hoci Apple používa pri väčšine moderných iPhonoch optickú stabilizáciu obrazu (a niekde dokonca aj optickú stabilizáciu senzora) ani tieto technológie nemusia pri fotení fungovať naplno. Pokiaľ teda nemusíte, nespoliehajte sa na ne.

Ak navyše vlastníte staršie slúchadlá EarPods (s Lightning alebo Jack koncovkov), vezmite ich na fotenie so sebou. Nie, nie je to kvôli počúvaniu hudby ale kvôli jednoduchému ovládaču, s ktorým za normálnych okolností regulujete hlasitosť skladieb.

Pri fotení sa tento prvok správa presne ako tlačidlá na boku zariadenia a tak s ním môžete ovládať spúšť. Absolútne teda eliminujete akékoľvek otrasy, ktoré by sa týkali vášho iPhonu.

Nastavenia fotoaparátu v iPhone 

Pokiaľ vlastníte iPhone 11 alebo novší, v prvom rade vám odporúčame aby ste si vypli nočný režim fotografie. Netvrdíme, že s ním nezachytíte taktiež zaujímavý výsledok ale najskôr to skúste bez neho. Pokiaľ sa vám nebude dariť, môžete ho samozrejme kedykoľvek aktivovať.

Ďalším krokom je vypnutie automatickej expozície a zaostrovania (známe aj pod skratkami AE/AF). V defaultnej apke Fotoaparát pre iOS to urobíte tak, že napríklad na mieste, kde sa vyskytuje polárna žiara podržíte prst (podobne ako by ste chceli zaostrovať), no nepustíte ho až do chvíle kým sa vám vo vrchnej časti obrazovky neukáže žltý nápis AE/AF Vypnuté“.

Posledným nastavením je zníženie expozície. To urobíte pomocou jednoduchého posúvadla, ktoré sa vyskytuje vedľa „žltého zaostrovacieho štvorca“ s ikonou slnka.

Tú musíte dostať na nižšiu úroveň, aby bol obraz tmavší a svetlá polárna žiara tak lepšie vynikla. Samozrejme, všetko musíte prispôsobiť aktuálnej situácii a svetelným podmienkam. Je to možno trochu veda, no po chvíli času sa to dozaista naučíte.

Kúpte si profesionálnu aplikáciu na fotenie s väčším rozsahom nastavení 

Našim posledným odporúčaním je aby ste si stiahli profesionálnu aplikáciu na zachytávanie fotografií, ktorú môžete získať aj v trial verzii na 7 dní zadarmo a následne pokračovať v predplatnom (pokiaľ budete mať záujem).

Jednou z takýchto apiek je napríklad Halide Mark II, ktorá je považovaná za jednu z najlepších vo svojej kategórii. Upozorňujeme však na vyššiu cenu a preto ak ju nebudete potrebovať ďalej, nezabudnite si predplatné zrušiť.

Môžete to urobiť hneď po inštalácii cez Nastavenia > Vaše meno (vo vrchnej časti apky) > Odbery > Aktívne (tu vyberte konkrétnu apku) > Zrušiť skúšobnú verziu Potvrdiť. Následne vám apka po siedmych dňoch sama zamedzí prístup.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Pokiaľ budete hľadať apku s možnosťou regulovania dĺžky uzávierky, siahnite po Pro Camera by Moment (6,99 €). K dispozícii však nie je skúšobná verzia.

No a aké nastavenia použiť? V prvom rade si vyberte tú najvyššiu veľkosť a kvalitu obrázka a taktiež vypnite blesk. Nebudete ho totiž pri zachytávaní oblohy potrebovať. Ďalším dôležitým krokom je nastavenie ISO na hodnotu 400-800 (podľa potreby) a uzávierky na 2-15 sekúnd (podľa potreby).

Výsledkom môžu byť krásne fotografie, pri ktorých vám budú vaši známi alebo sledujúci na Instagrame len ťažko veriť, že ste ich zachytili na svoje mobilné zariadenie. iPhone síce nie je fotoaparátom ale smartfónom, no napriek tomu ponúka sofistikované šošovky a taktiež kamerové technológie. Pokiaľ je v tých správnych rukách, môžete s ním „čarovať“!

Idete do toho?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -