iPhone 13 – toto sú všetky novinky, ktoré očakávame

iPhone pre rok 2021 klope na dvere. Jeho predstavenie by malo prísť už v septembri, pričom doposiaľ sme počuli množstvo únikov a informácií o jeho zmenách a vylepšeniach. Nakoľko sa v tejto brandži pohybujeme už roky, pripravili sme si pre vás zhrnutie a našu predstavu o tom, čo naozaj príde. Predstavenie by sa malo odohrať […]

Aktualizované 15.9.2021 01:49

V kocke

V tomto článku sa dočítate o všetkých zvestiach a únikoch, ktoré sme doposiaľ počuli o iPhone 13 alebo iPhone 12S, pripravovanom na rok 2021. Zariadenie bude predstavené už 14. septembra o 19:00 hodine nášho času.

Dôležité parametre
 • 4 verzie s uhlopriečkami 5,4", 6,1" a 6,7"
 • 120 Hz Always-on displej
 • Procesor A15 Bionic
 • Kvalitnejšie fotoaparáty s väčšími šošovkami
 • Lepšia výdrž batérie
 • Menší výrez pre Face ID
 • Modernejší 5G modem a podpora WiFi 6E

iPhone pre rok 2021 klope na dvere. Jeho predstavenie by malo prísť už v septembri, pričom doposiaľ sme počuli množstvo únikov a informácií o jeho zmenách a vylepšeniach.

Nakoľko sa v tejto brandži pohybujeme už roky, pripravili sme si pre vás zhrnutie a našu predstavu o tom, čo naozaj príde. Predstavenie by sa malo odohrať už 14. septembra na samostatnom evente a okrem iPhonu 13 uvidíme aj Apple Watch Series 7 či nové iPady.

iPhone 13 bude opäť dostupný v štyroch samostatných verziách 

Tohtoročný zostava iPhonu bude podobná ako pri modelovej rade pre rok 2020. Počítať tak môžeme so štyrmi samostatnými zariadeniami, pričom ich uhlopriečky bude tvoriť 5,4", 6,1" a 6,7" OLED displej.

Základné verzie má zastrešovať menší iPhone 13 mini (5,4") a väčší iPhone 13 (6,1"). Pokiaľ si robíte zálusk na špičkové modely, tie budú k dispozícii ako iPhone 13 Pro (6,1") a iPhone 13 Pro Max (6,7"). Tu sa teda okrem názvu prakticky nič nezmení.

Ak by sme to mali zobrať veľmi všeobecne, Apple sa v roku 2021 nechystá na žiadnu revolúciu. Zariadenia, ktoré predstaví budú skôr evolúciou súčasnej generácie iPhonu s vylepšenými fotoaparátmi, rýchlejším procesorom, novým čipom pre 5G, dlhšou výdržou batérie ale aj drobnými zmenami v oblasti dizajnu.

Displej s menším výrezom pre Face ID 

iPhone 13Po dlhých rokoch rôznych náznakov sa to konečne stane. Spoločnosť Apple zmenší výrez pre senzor skenovania tváre Face ID, ktorý sa nachádza vo vrchnej časti obrazovky.

Využije pri tom techniku zúženia po stranách, čím ho zredukuje o plus mínus 1 cm. Informácie nám potvrdili čínske dodávateľské reťazce ako aj uniknuté príslušenstvo, ktoré sa pre iPhone 13 pripravuje prakticky od začiatku roka 2021.Aby toho nebolo málo, zákazníci modelového radu "Pro" sa dočkajú aj 120 Hz ProMotion displeja. Ten v súčasnosti nájdeme len v iPade Pro. Doplnený by mohol byť navyše o funkciu Always-on z Apple Watch.

Pokiaľ si vyberiete základné verzie, k dispozícii bude štandardný 60 Hz displej rovnako ako pri iPhone 12. Tu teda žiadne veľké zmeny neočakávajte.

iPhone 13 príde bez Touch ID ale za to s lepším Face ID 

Už od druhej polovice minulého roka sa hovorí, že tohtoročný iPhone dostane technológiu Touch ID, umiestnenú pod displejom. Apple by tým vyriešilo problém s rúškami, respirátormi alebo inými maskami, ktoré znemožňujú odomykanie tvárou počas pandémie COVD-19. No hoci to znelo veľmi dobre, napokon sa s Touch ID v iPhone 13 nestretneme.Apple túto technológiu podľa mnohých patentových prihlášok testovalo, no s jej účinnosťou nebolo spokojné. Na druhej strane, Face ID má prejsť vylepšením, kedy by mohlo byť schopné odomykať zariadenie aj v čase pandémie.

Nevieme síce, na základe čoho bude vedieť rozoznať tvár, ktorá sa bude nachádzať z väčšej časti pod rúškom, no informácie priamo z Apple naznačujú, že to bude fungovať. Problémy by mali zaniknúť dokonca aj v súvislosti so zarosenými okuliarmi. Kompetentní teda zrejme vytiahnu "eso z rukáva" v podobe pokročilej umelej inteligencie.

Väčšie fotoaparáty a kvalitnejšie video 

Vďaka početnému množstvu únikov od výrobcov príslušenstva vieme, že každý iPhone 13 dostane väčší snímač, ako mal iPhone 12 Pro Max. Dôvodom má byť rozšírenie technológie stabilizácie posunu senzora pre lepšie automatické zaostrovanie a stabilizáciu obrazu. Ak napríklad pôjdete po schodoch alebo v aute, na videu nebudú zachytené takmer žiadne otrasy.

Po vizuálnej stránke sa tak zväčší celá oblasť určená pre kamery a rozmery narastú aj samotným šošovkám. Ak si vyberiete iPhone 13 (6,1") alebo iPhone 13 mini (5,4"), šošovky nebudú umiestnené vertikálne pod sebou (ako pri iPhone 12) ale diagonálne oproti sebe. Pôjde pravdepodobne o najvýraznejšiu dizajnovú zmenu, pomocou ktorej zo zadnej časti okamžite rozoznáte iPhone 12 a iPhone 13.iPhone 13Aby toho nebolo málo, na modeloch "Pro" dôjde k vylepšeniu ultraširokých šošoviek v podobe lepších schopnosti za zhoršených svetelných podmienok. Pomôže najmä nižšie clonové číslo, no inžinieri vraj konečne zapracovali aj na automatickom zaostrovaní.

iPhone 13 dostane väčšiu batériu než iPhone 12

Hovorí sa, že iPhone 13 dostane zhruba o 10 % väčšie akumulátory než iPhone 12. Apple má prejsť na komponenty so schopnosťou šetrenia priestoru a zároveň zvýšiť celkovú hrúbku zariadenia o 0,2 mm. Vo vnútri sa tak budú môcť nachádzať objemnejšie batérie.

V prípade iPhonu 13 mini alebo iPhonu 13 pôjde o zásadnú výhodu. Ak si ale kúpite iPhone 13 Pro, respektíve iPhone 13 Pro Max, väčšie batérie vyrovnajú vyššiu spotrebu energie pri využívaní technológie 120 Hz alebo Always-on. V konečnom dôsledku tak bude výdrž zhruba rovnaká ako na iPhone 12.

Procesor Apple A15 Bionic a satelitná komunikácia 

Apple použije pri svojom iPhone 13 najnovší procesor A15 Bionic, ktorý bude vylepšenou verziou predchodcu. Produkcia bude prebiehať 5nm alebo 5nm+ procesom, pričom vo všeobecnosti očakávame zvýšenie výkonu a zlepšenie energetickej úspornosti.

O 5G pripojenie sa postará modem Qualcomm X60 a šepká sa, že by v ňom mala byť zakomponovaná aj technológia LEO pre satelitnú komunikáciu. iPhone 13 tak bude v princípe fungovať ako satelitný telefón, pričom však táto služba nebude určená pre štandardnú komerčnú komunikáciu s vašimi blízkymi. Apple ju chce prísne limitovať len na núdzové odosielanie správ alebo hovory.

Fanúšikov rýchleho internetu potom poteší podpora WiFi 6E.

Apple nechce USB-C, no Lightning to má zrejme spočítané

Lightning V minulosti sa šepkalo, že minimálne jeden iPhone predstavený v roku 2021 dostane dizajn bez nabíjacích portov. Tieto zvesti však už medzičasom vyvrátil spoľahlivý analytik Ming-Chi Kuo (presnosť 76,6%), podľa ktorého sa Apple bude stále zameriavať na 9-pinový Lightning pri každom iPhone 13.

A aj keď sa ho EÚ snaží donútiť, aby do smartfónov zakomponovalo skôr rozšírenejšie USB-C, firma na to zrejme nikdy nepristúpi.

Na miesto toho bude čakať na vhodnú chvíľu, kedy už príslušenstvo pre MagSafe budú používať ľudia po celom svete a až potom predvedie iPhone bez akýchkoľvek portov ale s čisto bezdrôtovým nabíjaním. Stať sa to môže v roku 2022 alebo 2023.

iPhone 12S alebo iPhone 13? 

Prakticky od začiatku článku hovoríme o iPhone 13, avšak názov tohtoročnej vlajkovej lode môže byť celkom iný. Je zrejmé, že zariadenie bude vlastne iba vylepšenou verziou minuloročného iPhonu 12 s drobnými estetickými a technickými úpravami.

Presne preto by nás neprekvapilo, keby ho Apple nazvalo ako iPhone 12S. Indícii k tomuto menu je však stále veľmi málo a častejšie sa skloňuje označenie "trinásť".

Odkedy bol na trh uvedený iPhone 8/8 Plus spolu s iPhonom X v roku 2017, politika pomenovania zariadení od spoločnosti Apple začala byť komplikovaná a spletitá. Všimli ste si napríklad, že neexistuje žiaden iPhone 9?

Po iPhone X sa pokračovalo štandardnými verziami XS/XS Max a doplňujúcim modelom XR. Nasledoval iPhone 11 a iPhone 11 Pro/11 Pro Max a potom prišiel iPhone 12 mini/iPhone 12 a iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max. Aj preto nevieme s istotou určiť ako sa bude volať zariadenie pre rok 2021. Je v tom skrátka chaos...

Takto Apple nazývalo zariadenia od uvedenia prvého iPhonu (2G) v roku 2007: 

 • 2007 - iPhone (nový dizajn)
 • 2008 - iPhone 3G
 • 2009 - iPhone 3GS
 • 2010 - iPhone 4 (nový dizajn)
 • 2011 - iPhone 4s
 • 2012 - iPhone 5 (nový dizajn)
 • 2013 - iPhone 5s a iPhone 5c
 • 2014 - iPhone 6 a iPhone 6 Plus (nový dizajn)
 • 2015 - iPhone 6s a iPhone 6s Plus
 • 2016 - iPhone 7 a iPhone 7 Plus
 • 2017 - iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X (nový dizajn)
 • 2018 - iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max
 • 2019 - iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max
 • 2020 - iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max (nový dizajn)
 • 2021 - iPhone 12S/iPhone 13 (?)

Podrobnejšie informácie týkajúce sa dizajnu a technológií 

iPhone 13Ako sme už avizovali, nový iPhone príde v štyroch samostatných verziách rovnako, ako iPhone 12 minulý rok. Zákazníci sa nemusia obávať žiadnej zásadnej zmeny rozmerov alebo veľkosti displeja.

Naďalej tak bude k dispozícii základný model "mini" s 5,4" uhlopriečkou, "štandardná verzia" s 6,1" uhlopriečkou, vylepšená verzia "Pro" so 6,1" uhlopriečkou a vlajková loď "Pro Max" so 6,7" displejom.

Aj keď sa hovorí, že iPhone 12 mini (5,4") zaznamenal nevýrazný predaj a jeho podieľ na trhu predstavuje asi iba 5-10 % v porovnaní s ostatnými verziami z dvanástkovej série, v súčasnosti sa stále ráta s jeho nástupcom, ktorý bude označený ako iPhone 13 mini.Zároveň sa neočakáva, že by iPhone v roku 2021 priniesol zásadné dizajnové zmeny, nakoľko iPhone 12 v roku 2020 predstavil v tomto smere menšiu revolúciu.

Ako uvádza agentúra Bloomberg, inžinieri spoločnosti Apple pristupovali k tohtoročnej sérii tak, ako by šlo o verziu "S". Toto označenie sa v minulosti vyskytovalo za menom tých iPhonov, ktoré priniesli len menej podstatné medziročné aktualizácie.

iPhone 13 bude hrubší 

Japonská internetová stránka Mac Otakara ako prvá informovala, že iPhone 13 bude v porovnaní s iPhonom 12 o niečo hrubší. Neskôr sa na internete vyskytlo viacero dôkazov, ktoré to potvrdili.

Nepôjde samozrejme o žiadnu zásadnú hodnotu, no telo by malo v tomto smere nabrať zhruba 0,26 mm. S tým bude súvisieť aj použitie väčších akumulátorov, čo je samozrejme dobrá správa. Negatívnou stránkou veci je ale zvýšená váha každého zo zariadení.

Väčšie fotoaparáty, silnejšie magnety a iný matný povrch na zadnej strane "Pro" modelov

V podstate sme naznačili, že každý iPhone 13 dostane o niečo väčšie fotoaparáty ako iPhone 12. Tento fakt nám už viackrát demonštrovali makety ale aj kryty od výrobcov tretích strán, ktorí sa dlhšiu dobu pripravujú na začiatok predaja iPhonu 13.

Aby toho nebolo málo, Apple by malo v zariadení použiť silnejšie magnety určené pre MagSafe konektor či prepracovanú matnú povrchovú úpravu skla pri drahších verziách Pro.Novinkou by mala byť aj čisto čierna farba, ktorá nahradí prevedenie Graphite. Kombinovaná bude s novým povlakom nehrdzavejúcej ocele, ktorý zredukuje šmuhy a stopy po odtlačkoch prstov. S tým má iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max objektívny problém.

No a keď už sme pri farbách, Apple má podľa únikov zvažovať aj oranžovú (pre štandardné verzie) a bronzovú či ružovo zlatú (pre verzie Pro). Týmto povestiam však neprikladáme vysokú dôveryhodnosť, nakoľko nepochádzajú z renomovaných zdrojov.

Menší výrez "notch" pre Face ID 

iPhone 13 ProZnámy "Apple" analytik Ming-Chi Kuo sa ešte minulý rok vyjadril, že Apple v roku 2021 zmenší rozmery výrezu, alias "notchu", pri iPhone 13. Túto myšlienku potvrdili aj iní kolegovia z brandže, vrátane leakerov či výrobcov príslušenstva.

Japonský web Mac Otakara zo začiatku informoval, že technológia TrueDepth bude skôr plytšia než užšia. Neskôr ale svoju rétoriku zmenil a priklonil sa ku názoru, že rozmery výrezu "na výšku" zostanú skoro rovnaké, pričom sa však značne zúži na šírku.iPhone 13S podobnou informáciou prišla aj analytická spoločnosť DigiTimes. Tá na základe zistení z dodávateľských reťazcov uviedla, že technici kompletne prepracovali kamerový modul, ktorý po novom bude obsahovať kombináciu viacerých senzorov v jednom a zároveň menšie VSCEL čipy.

Okrem toho by malo Apple použiť pri výrobe technológie Face ID plast a nie sklo, čo bude možné vďaka vylepšeným technológiám nanášania povlakov a zároveň by to malo znížiť výrobné náklady pri zachovaní rovnakých vlastností systému.

Výrobcovia príslušenstva ukázali, ako to bude vyzerať 

Podobne ako pri rozmeroch fotoaparátov, aj pri výreze pre Face ID nám pomohli výrobcovia príslušenstva, ktorí už dlhšiu dobu disponujú potrebnými dátami, aby sa mohli predčasne pripraviť na štart predaja iPhonu 13.

Obrázky ochranných sklíčok nám krásne ukazujú, že technológie pre Face ID budú na sebe viac "natlačené", pričom sa presunie aj slúchadlo a to až k hliníkovému/kovovému šasi, ktoré ho bude z vrchnej časti ohraničovať. V súčasnosti sa nachádza o niekoľko milimetrov nižšie.Japonská publikácia Mac Otakara bola dokonca tak ochotná, že na základe svojich zistení vytlačila 3D makety iPhonu 13, na ktorých nám zmeny v oblasti notchu demonštrovala ako úplne prvá.Predná kamera sa presunula do ľavej časti výrezu a ten má na výšku (od horného okraja šasi až po začiatok displeja) 5,35 mm na rozdiel od 5,30 mm v iPhone 12.

Šírka výrezu sa naopak zredukovala a to z 3,45 ​​mm na príjemných 2,57 mm. Uvedené dáta odporúčame brať s menšou rezervou, no mali by byť plus mínus presné.

Diagonálne šošovky pre iPhone 13 mini a základný iPhone 13

Pôvodne sa táto zmena považovala skôr za žart, no dnes s ňou operujeme, ako by šlo o samozrejmosť. Úniky nás jednoducho presvedčili, že pozícia fotoaparátov na základných dvoch modelov bude iná, než pri iPhone 12. V tomto zariadení sú umiestnené vertikálne pod sebou avšak jeho nástupca ich bude mať situované diagonálne oproti sebe.

V súčasnosti nie je celkom jasné, aký bude prínos tejto úpravy (samozrejme okrem estetického odlíšenia iPhonu 12 a iPhonu 13). Prikláňame sa však k myšlienke, že Apple potrebovalo takýmto spôsobom získať viacej miesta, aby aj základné modely mohli disponovať technológiou optickej stabilizácie obrazu s posunom senzora pre širokouhlý objektív.iPhone 13Tú dnes nájdeme len v iPhone 12 Pro Max a ako iste viete, tento model má oproti ostatným iPhonom 12 o niečo väčší kamerový modul...

120 Hz ProMotion displej 

Ešte pred predstavením iPhonu 12 sa hovorilo, že najvyššie verzie s označením Pro získajú 120 Hz ProMotion displej. Dokazovali to dokonca aj úniky prototypov, no napokon sa rozhodlo, že táto funkcia bude odložená na rok 2021 kvôli prítomnosti 5G a obavám z príliš slabej výdrže batérie.iPhone 13 ProDnes sme tesne pred predstavením nástupcu a vyzerá to tak, že sa Apple skutočne rozhodlo prijať technológiu LTPO, vďaka čomu bude k dispozícii 120 Hz obnovovacia frekvencia. Nájdeme ju minimálne v dvoch modeloch a to v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Lacnejšie verzie budú disponovať štandardným 60 Hz OLED displejom tak ako iPhone 12.

Apple bude v novinkách používať špeciálnu backplane technológiu, vďaka ktorej bude 120 Hz displej energeticky veľmi úsporný. Poďakuje sa za to aj účinnejšej základnej doske. Výrobcom zobrazovacích jednotiek je spoločnosť Samsung, ktorá je v tomto obore celosvetovou jednotkou. Pomáhať jej ale má aj LG a poprvýkrát tiež čínske BOE. Výroba začala už v máji 2021.iPhone 12S s lepšou zobrazovacou jednotkouDôležité je tiež dodať, že spoločnosť Apple bude v iPhone 13 používať technológiu Y-OCTA, ktorá umožňuje vzorovanie obvodov dotykovej plochy na OLED paneli, vďaka čomu odpadne nutnosť použitia samostatnej vrstvy. Výsledkom bude tenší displej, ktorý má byť zároveň cenovo dostupnejší. Pri očakávanom náklade výroby môže ísť o miliónové úspory.

Always-on displej? 

Podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg by mal iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max získať aj stále zapnutý "Always-on" displej, ktorý sme mohli poprvýkrát spoznať napríklad v Apple Watch Series 5.Always-on displej na iPhone 12STáto inovácia by umožnila, aby sa vám na obrazovke neustále zobrazovali údaje ako čas, dátum, pripomienky a podobne, hoci by bolo zariadenie v stand-by režime.

S podobnou informáciou prišiel aj leaker Max Weinbach, ktorý tvrdí, že iPhone 13 bude mať v prípade drahších verzii stále zapnutý displej pôsobiaci ako zoslabená uzamknutá obrazovka. Uvedenie technológie je teda pomerne pravdepodbné, avšak jej finálne prevedenie otázne. Nechajme sa prekvapiť.

Procesor A15 Bionic

V Cupertine si pre rok 2021 pripravili procesor A15 Bionic, ktorý bude vyrábaný 5nm+ procesom. Postará sa o to dlhoročný partner Apple, spoločnosť TSMC. V tejto chvíli sme ešte nepočuli konkrétne podrobnosti o čipe. Nové prevedenie má však disponovať zásadným zlepšením výkonu ako aj energetickej úspornosti.

Spoločnosť TSMC spustila produkciu procesorov A15 Bionic ešte koncom mája 2021. Apple si pri tom objednalo až 100 miliónov kusov čipov, nakoľko očakáva obrovský záujem o iPhone 13 zo strany zákazníkov. Dostať by sa však mohol aj do nového iPadu mini 6. generácie.

Väčšie batérie a dlhšia výdrž na jedno nabitie

Nie je žiadnym tajomstvom, že iPhone 13 bude mať väčšie batérie v porovnaní s predchodcom. Firma využije nový dizajn hardvéru so schopnosťou šetrenia miesta, do ktorého spadá napríklad integrácia slotu pre SIM kartu do základnej dosky a zníženie hrúbky predného optického modulu pre Face ID či kameru.iPhone 13 ProMedzičasom sa na internete (čínska sociálna sieť Weibo) objavili povesti, ktoré potvrdili, že každý iPhone 13 dostane o niečo väčšiu batériu. Konkrétne by to malo vyzerať podľa zverejnených certifikácií takto:

 • iPhone 13 mini - 2406 mAh (pôvodne 3687 mAh)
 • iPhone 13 - 3095 mAh (pôvodne 2815 mAh)
 • iPhone 13 Pro - 3095 mAh (pôvodne 2815 mAh)
 • iPhone 13 Pro Max - 4352 mAh (pôvodne 2227 mAh)

K dosiahnutiu lepších výsledkov na jedno nabitie dopomôže aj procesor A15 Bionic, ktorý sa má zameriavať na vysokú energetickú úspornosť. Analytická spoločnosť DigiTimes tvrdí, že v prípade iPhonu 13 Pro a iPhonu 13 Pro Max bude mať čip až o 15-20 % nižší dober, čím sa mu podarí vykompenzovať vplyv Always-on displeja so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Otázne však ostáva, či to bude stačiť.

Podpora rýchleho 25 W nabíjania 

V priebehu uplynulého roka sa objavili špekulácie, že iPhone 13 získa rýchlejšie nabíjanie s podporou až 25 W. Už predošlí iPhone 12 ponúka rýchle nabíjanie avšak to je obmedzené na rýchlosť 20 W.20W adaptérApple by sa týmto spôsobom priblížilo ku konkurencii, no zároveň by zvýšilo riziko skoršieho poškodenia akumulátora. Ako iste viete, rýchle nabíjanie znamená rýchlejšiu degradáciu batérie.

Pokiaľ sa tieto špekulácie naplnia, Apple by mohlo súčasne s iPhonom 13 začať predávať aj výkonnejšiu 25 W nabíjačku. Tá samozrejme nebude súčasťou balenia z ekologických dôvodov ale kúpiť si ju budete môcť priamo na predajni alebo z online obchodu.

Reverzné bezdrôtové nabíjanie

Viacero únikov potvrdilo, že iPhone 13 bude mať o niečo väčšiu bezdrôtovú nabíjaciu cievku, ktorá sa postará o efektívnejší manažment tepla a zároveň vyšší nabíjací výkon.iPhone 12 MagSafeOkrem toho by ale mohla priniesť aj funkciu reverzného bezdrôtového nabíjania, ktorá nám na iPhone 12 a starších modeloch veľmi chýba. Týmto spôsobom by ste si mohli nabíjať jeden iPhone z druhého, alebo si doplniť batériu vo svojich AirPods.

Problémom však je, že informáciu priniesol menej spoľahlivý leaker Max Weinbach a preto jej neprikladáme vysokú dôveryhodnosť.

iPhone 13 a 1 TB úložisko

Menej spoľahlivé zdroje tiež uvádzajú, že iPhone 13 získa až 1 TB úložisko. To by bola skvelá inovácia v porovnaní s maximálnou 512 GB verziou, ktorú viete získať v iPhone 12. Konkurencia už podobnou pamäťou dávno disponuje a ak sa Apple chystá pridať do iPhonu 13 určité funkcie videa, pravdepodobne bude musieť nasledovať rovnaký krok. Nad týmto únikom ale stále visí množstvo otáznikov...

Odomykanie aj s rúškom alebo so zahmlenými okuliarmi 

Dnes považujeme prítomnosť systému Face ID v iPhone za obrovskú nevýhodu v porovnaní s Touch ID, ktoré sa dá pohodlne používať aj v čase, kedy máme na tvári rúško, respirátor alebo inú ochrannú masku.

Leaker Jon Prosser ale nedávno uviedol, že Apple na týchto nedokonalostiach tvrdo pracuje pomocou špeciálnych prototypov, ktoré vyzerajú ako púzdra pre iPhone 12 (viď vizualizácia nižšie).iPhone 13 by mal mať natoľko prepracované Face ID, že mu nebude prekážať ani čiastočné prekrytie tváre alebo zahmlené okuliare. Pomôžu zrejme pokročilé technológie strojového učenia, no to je len naše očakávanie.

Na dizajn bez portov ešte neprišiel ten správny čas 

iPhone MagSafeNie je žiadnym tajomstvom, že dlhodobým cieľom spoločnosti Apple je, aby sme naše iPhony nemuseli používať so štandardnými nabíjacími portami tak ako dnes. Pôvodne sa hovorilo, že prvý iPhone bez akéhokoľvek konektora príde už v roku 2021. Tieto predtuchy však boli zdá sa až príliš optimistické.

Agentúra Bloomberg síce uviedla, že Apple má na mále s odstránením Lightningu pri niektorých modeloch iPhonu 13, no známy analytik Ming-Chi Kuo povedal, že v roku 2021 očakávaná zmena zatiaľ nepríde. V Cupertine všetko testujú, no technológie a ani zákazníci zatiaľ nie sú pripravení.iPhone MagSafeiPhone bez portov by mal byť založený na princípe nabíjania pomocou Qi podložiek a hlavne MagSafe konektorov. Kuo si však nemyslí, že práve MagSafe je dostatočne vyspelý na to, aby úplne nahradil Lightning. To sa stane pravdepodobne až v roku 2022 alebo 2023.

Vystrieda Lightning čoraz populárnejšie USB-C?

V poslednej dobe tlačí Európska Únia na spoločnosť Apple, aby sa zjednotila s ostatnými výrobcami smartfónov a do svojho iPhonu vložila univerzálny konektor, ako je napríklad USB-C.

Tomu sa však v Cupertine vyhýbajú, pretože nad výrobou Lightningu majú plnú kontrolu, ktorú by týmto krokom stratili. Zároveň sa hovorí, že USB-C je menej vodeodolné.

Ako iste viete, nie je to len o originálnych kábloch alebo nabíjačkách. Existuje certifikát s názvom Made for iPhone (MFi), vďaka ktorému dokážete zistiť, či je daný kablík pre vaše zariadenie vhodný alebo nie. Ak by iPhone 13 dostal USB-C, podobný certifikát by už nemal zmysel a Apple by z neho neprofitovalo.

S 99 % istotou teda môžeme uviesť, že aj iPhone 13 získa Lightning rovnako, ako jeho predchodcovia. Taktiež ho však budete môcť nabíjať za pomoci bezdrôtovej MagSafe nabíjačky.

Lepšie fotoaparáty 

Nový iPhone 13 prinesie niekoľko zásadných vylepšení fotoaparátu, ktoré potešia nie len bežných používateľov ale aj profesionálov. Hlavnou novinkou má byť prítomnosť stabilizácie posuvu senzora, ktorá sa dostane do každého zariadenia z "trinástkovej" série.Okrem zjemnenia otrasov by mala táto technológia pomôcť aj v zhoršených svetelných podmienkach. Verzie Pro ňou budú disponovať aj na ultraširokouhlom fotoaparáte, zatiaľ čo základné modely len na klasickej širokouhlej šošovke.

Ďalšie vylepšenia ultraširokouhlého objektívu 

S tým súvisia aj ďalšie vylepšenia ultraširokouhlého fotoaparátu. Pokiaľ si zaobstaráte drahšie modely, tešiť sa môžete na šesťprvkový objektív so slnečnou clonou f/1.8, ktorá prepustí na čip oveľa viac svetla, než súčasná clona f/2.4 v iPhone 12. Fotenie si vďaka tomu užijete aj v šere alebo tme.

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max má taktiež disponovať automatickým zaostrovaním pre ultraširokouhlý fotoaparát, čo je v porovnaní s pevnou ohniskovou vzdialenosťou používanou v iPhone 12 veľký pokrok. Používatelia tak budú schopní zaznamenávať ostrejšie snímky bez ohľadu na vzdialenosť objektu od objektívu.iPhone 13 ProAk by ste tieto novinky očakávali aj v iPhone 13 mini a iPhone 13, existuje pravdepodobnosť, že sa tak stane. Pracujú s ňou analytici zo spoločnosti Barclays. 

Na druhej strane, veľmi presný analytik Ming-Chi Kuo je presvedčený, že uvedené inovácie ultraširokouhlého objektívu budú určené len pre iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, čím Apple vyzdvihne jeho "exkluzivitu" a technologickú vyspelosť.

Analytici z Barclays ku svojej správe doplnili, že 6,1" iPhone 13 Pro bude disponovať lepším teleobjektívom, ktorý dnes nájdeme len v iPhone 12 Pro Max.

Takmer rovnaké širokouhlé objektívy 

iPhone 13 ProAnalytik Ming-Chi Kuo vo svojej správe uviedol, že iPhone 13 mini, iPhone 13 a iPhone 13 Pro bude mať 7P širokouhlý objektív so slnečnou clonou f/1.6, čo je zhodné s predchádzajúcou generáciou.

Väčší iPhone 13 Pro Max má však disponovať širokouhlým objektívom s clonou f/1.5. To hodnotíme ako nepatrný ale prínosný nárast.

Väčšie šošovky, ktoré by mohli menej vyčnievať

Na základe početného množstva únikov sa podarilo potvrdiť, že iPhone 13 bude mať vo všetkých verziách o niečo väčšie šošovky objektívov.Zatiaľ čo obe prevedenia Pro poskytnú zhruba o 1,6 mm väčší priemer než šošovky v iPhone 12 Pro Max, lacnejšie modely budú mať o cca 2 mm väčší priemer, než štandardné verziu iPhonu 12. Dôvodom je zakomponovanie nových technológiíZároveň sa hovorí, že výstup pre kameru bude vystupovať o niečo viac do priestoru, než v súčasnosti, vďaka čomu nebudú jednotlivé šošovky vyčnievať tak výrazne, ako napríklad na iPhone 12 Pro Max. Opäť ide ale o informácie z menej presných zdrojov a preto ich treba brať s rezervou.

Astrofotografický režim a portrét aj pre video 

Leaker Max Weinbach sa domnieva, že Apple by mohlo do iPhonu 13 pridať špeciálny astrofotografický režim, určený na snímanie oblohy. Ten sa údajne aktivuje automaticky vtedy, keď bude telefón nasmerovaný na hviezdy. Sám tak začne detekovať mesiac, hviezdy a ďalšie prvky oblohy, pričom upraví expozíciu a vytvorí unikátny záber.Druhou inováciu bude podľa Weinbacha možnosť natáčania videa v portrétnom režime, čomu by mohli dopomôcť kvalitnejšie šošovky, technológie strojového učenia ale hlavne LiDAR skener na iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

Pri týchto skutočnostiach však opäť platí, že Weinbach nie je najspoľahlivejší leaker a preto netreba mať veľké očakávania od jeho tvrdení.

Foto a video funkcie pre profesionálov

Naopak, jeden z najpresnejší leakerov na svete, Mark Gurman z Bloombergu nedávno uviedol, že vylepšenia v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max budú zamerané aj na profesionálnych používateľov. Nepriamo tiež potvrdil "portrétny režim videa", ktorý je však v súčasnosti interne označovaný ako Cinematic Video“.Firma by zároveň mala priniesť podporu pre nahrávanie videa vo formáte ProRes, ktorý ocenia skúsenejší editori. Negatívnou stránkou veci môžu byť obrovské súbory, s ktorými tento formát pracuje a taktiež ich vytvára. Aj preto sa zdá pravdepodobne, že by iPhone 13 mohol získať aspoň pri prevedení Pro až 1 TB maximálne úložisko.

V každom iPhone 13 by sme potom mali nájsť aj inteligentné filtre, ktoré doplnia súčasné "statické filtre". Hoci budú fungovať podobne, do hry vstúpi umelá inteligencia, ktorá jednotlivé zábery upravené filtrami vyladí do dokonalosti. Nebude to teda pôsobiť tak "umelo".

LiDAR skener len pre modely Pro

iPhone 13Začiatkom roka sa objavovali úniky o tom, že spoločnosť Apple použije technológiu LiDAR skenera z iPadu Pro a iPhonu 12 Pro/12 Pro Max vo všetkých verziách iPhonu 13 v roku 2021.

Hoci by to bolo pekné, analytik Ming-Chi Kuo a spoločnosť Barclays podobné informácie odmietajú. LiDAR sa má nachádzať aj naďalej len v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, vďaka čomu budú pôsobiť na zákazníka exkluzívnejšie.

Apple testovalo nové Touch ID, no v iPhone 13 ho nepoužije 

V priebehu vývoja iPhonu 13 sa objavili správy, že spoločnosť Apple testuje nový senzor Touch ID, ktorý mal byť ukrytý priamo v displeji. V praxi by tak pribudol ďalší biometrický senzor, ktorý by doplnil Face ID na rozpoznávanie tváre. Z bezpečnostného ale aj praktického hľadiska by šlo o veľký posun vpred.Žiaľ, ako uvádzajú posledné úniky, technologickému gigantovi to s touto technológiou nevyšlo. iPhone 13 preto dostane výhradne Face ID a nebude sa spoliehať na autentifikáciu skrz odtlačky prstov.

Agentúra Bloomberg ale dopĺňa, že všetky poznatky z vývoja a testovania môže Apple zúžitkovať v budúcnosti. Touch ID by mohlo fungovať na princípe optickej technológie. Tú firma využíva napríklad v MacBooku Pro a Air.

Analytik Ming-Chi Kuo tvrdí, že by sme sa jej reálne mohli dočkať už v roku 2022. Nechajme sa prekvapiť.

Makety iPhonu 13 prezrádzajú pomerne veľa 

Pred uvedením nových iPhonov sa čínske firmy snažia vyrábať fiktívne makety zariadení, ktoré vznikajú na základe dát z únikov, CAD modelov a informácii z dodávateľských reťazcov.

Tieto produkty bývajú určené predovšetkým pre ďalšie spoločnosti, ktoré sa zaoberajú napríklad výrobou príslušenstva. Hoci majú svoje medzery v detailoch, ako celok bývajú presné.

Tento rok sa na internete objavili atrapy pre každý jeden model chystaný na september 2021. Ide o iPhone 13 mini (5,4"), iPhone 13 (6,1"), iPhone 13 Pro (6,1") a iPhone 13 Pro Max (6,7").Nakoľko sme neočakávali žiadne zmeny v oblasti dizajnu, atrapy vyzerajú veľmi podobne, ako iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Prichádzajú v totožných veľkostiach, pričom jediný a zanedbateľný rozdiel je v ich hrúbke (+ 0,2 mm).

Hovorí sa, že spoločnosť Apple zmenší veľkosť výrezu pre Face ID. To makety potvrdili. Slúchadlo bude presunuté až ku hliníkovému/kovovému rámu, vďaka čomu sa pod neho bude zmestiť viacej technológií a celkovo sa zúži notch.

K ďalším výraznejším zmenám došlo v zadnej časti, v oblasti fotoaparátov. Kvôli novým funkciám, akou je napríklad stabilizácia posunu senzora v celej sérii iPhonu 13 je priestor pre šošovky výrazne väčší, než pri iPhone 12. Z toho sa dá usúdiť, že obaly a púzdra z predošlých modelov nebudú kompatibilné s nástupcami.Makety ďalej naznačujú, že iPhone 13 bude mať premiestnený držiak SIM karty, tlačidlá hlasitosti, ako aj tlačidlo slúžiace na uzamykanie zariadenia. Všetky tieto prvky sa posunú o niekoľko milimetrov nižšie, aby ich mal používateľ na dosah ruky.

Nový čip pre 5G a WiFi 6E

Americká spoločnosť Qualcomm predstavila vo februári 2020 nový 5G modem tretej generácie s označením Snapdragon X60. Ten by sa mal dostať práve do iPhonu 13, pričom ďalšie generácie zariadenia môžu disponovať čipmi X65 a X70 od toho istého výrobcu.iphone 13Snapdragon X60 je postavený rovnako ako procesor A15 Bionic na 5-nanometrovom procese, zabezpečujúcom vysokú energetickú účinnosť pri vyžívaní menšieho priestoru v porovnaní s čipom X55, ktorý sa nachádza v iPhone 12.

Samozrejmosťou je podpora 5G pásiem mmWave a sub-6 GHz súčasne, vďaka čomu dosahuje vynikajúce rýchlosti a taktiež pokrytie.

Analytici predpokladajú, že technológia mmWave tento rok dorazí aj do ďalších krajín, pretože minulý rok ju Apple obmedzilo len na produkty predané na území USA. Konkrétne by malo viac než 50 % z celkového počtu zariadení podporovať rýchlejšie pripojenie s menším dosahom, ktoré sa bude dať zúžitkovať najmä vo väčších mestách.iPhone 13Inžinieri tiež pracovali na znižovaní výrobných nákladov popri návrhu celého hardvéru zariadenia. Na samotných 5G modemoch sa podarí ušetriť niekoľko dolárov, pričom však produkčnú cenu zníži aj nová základná doska a iný obal pre batérie. Pri jednom komponente sa tak podarí ušetriť až 30 alebo 40 percent v medziročnom porovnaní.

Analytická spoločnosť Barclays ešte dávnejšie zverejnila svoju predpoveď, že iPhone 13 bude podporovať technológiu WiFi 6E, ponúkajúcu funkcie a možnosti WiFi 6 rozšírené do pásma 6 GHz. Pre bežného spotrebiteľa to tak predstavuje vyšší výkon, nižšiu latenciu a rýchlejšie prenosové rýchlosti. Ďalšie spektrum WiFi 6E ponúka väčšiu šírku pásma v rámci existujúcich pásiem 2,4 GHz a 5 GHz. S týmito tvrdeniami sa stotožnila aj analytická spoločnosť DigiTimes.

iPhone 13: dátum predstavenia, predobjednávky a spustenie predaja

iPhone 13Spoločnosť Apple oznámila iPhone 13 event na 14. september (utorok) 2021. Konať sa bude presne o 19:00 hodine nášho času a prebiehať bude prostredníctvom online streamu.

Predobjednávky na zariadenie by mohli byť spustené už v piatok 17. septembra a predaje o týždeň neskôr, v piatok 24. septembra.

Samozrejme tu existuje pravdepodobnosť, že Apple bude dodávať iPhone 13 vo vlnách rovnako ako minulý rok iPhone 12. Niektoré krajiny sa tak zariadení dočkajú skôr než ostatné. Dúfajme, že Slovensku bude práve v prvej vlne.

Posledné články o iPhone 13 – toto sú všetky novinky, ktoré očakávame

Viac článkov →
iPhone
Mac
Apple Watch
Ostatné