Žijeme v dobe, kedy sa prakticky všetko presúva do digitálneho sveta. A hoci to mnohým z nás vyhovuje, pretože nám to zjednodušuje náš každodenný život, pokiaľ sa pohybujeme na internete, musíme byť obzvlášť obozretní. Aj jedna chyba nás môže stáť celoživotné úspory.
Hackeri na to využívajú rôzne metódy, no v posledných rokoch v našej krajine pomerne dosť rezonuje takzvaný Phishing (viac sa o ňom dozviete nižšie v článku). Je to veľmi jednoduchý spôsob, pomocou ktorého vás dokážu „internetoví podvodníci“ lusknutím prsta pripraviť o vaše peniaze, ktoré už nikdy neuvidíte späť na svojom účte. Stačí malá nepozornosť.
A keďže je to skutočne veľká hrozba, varovať sa pred ňou rozhodla aj známa finančná inštitúcia, ČSOB prostredníctvom svojej Facebookovej stránky. Banka v príspevku vyzýva svojich zákazníkov, aby si dávali veľký pozor na to, kde sa práve prihlasujú. Celú správu si môžete prečítať nižšie.
Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.
Celý príspevok od ČSOB
„Vážení klienti,
týmto príspevkom si Vás dovoľujeme upozorniť, aby ste na prístup do svojho elektronického bankovníctva využívali výhradne oficiálnu stránku www.csob.sk
V uplynulých dňoch totiž evidujeme zvýšené množstvo falošných internetových stránok, ktoré zneužívajú logo ČSOB a snažia sa tak od koncových používateľov vylákať citlivé údaje či prístupy do elektronického bankovníctva (IPPID/PIN). Cieľom týchto podvodníkov je vzbudiť dojem, že ide o oficiálnu stránku ČSOB a zneužiť Vami zadané údaje.
Prosím, buďte ostražití
ČSOB“
Čo je to phishing?
Phishing je druh kybernetického útoku, pri ktorom útočníci využívajú klamlivé e-maily, správy alebo webové stránky na získanie dôverných informácií od svojich potencionálnych obetí.
Tento podvod často zahŕňa vytváranie falošných verzií legitímnych webových stránok, alebo zasielanie správ, ktoré sa tvária, akoby pochádzali od dôveryhodných zdrojov, medzi ktoré patria banky, sociálne siete či iné inštitúcie.
Hlavným cieľom Phishingu je presvedčiť ľudí, aby na týchto weboch zadali svoje osobné údaje, ako sú heslá, čísla kreditných kariet, alebo rôzne prihlasovacie e-maily. Phishing je následne používaný na krádež totožnosti, vďaka čomu sa hackeri môžu dostať až ku vašim financiám. Aj preto ho netreba podceňovať.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.