Aj v tých najťažších situáciách zasahuje Európska Únia. Tentokrát v záujme verejného zdravia. Podľa jej stanoviska by nemali jednotlivé krajiny vyvíjať svoje vlastné aplikácie na monitorovanie ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom, COVID-19. Ideálne by bolo, keby všetci používali jeden a ten istý softvér a dodržiavali zákony.

EU žiada, aby všetky krajiny dodržiavali zákony pri sledovaní COVID-19 cez smartfóny.

Najnovšie správy z EU kritizujú, že niektoré krajiny vyvíjajú svoje vlastné aplikácie, pomocou ktorých chcú monitorovať nakazených pandémiou. Ideálne by bolo, keby sme všetci používali jednu appku, alebo aspoň dodržiavali prísne štandardy.

- Reklama -

Samotné aplikácie sú veľmi dobrý nápad, pretože pomáhajú zvýšiť ochranu ľudí, ktorí nie sú nakazení novým vírusom. Na druhej strane ale môžu predstavovať značné riziko pri zásahu do súkromia. Jednotlivé appky fungujú tak, že akonáhle bola nejaká osoba pozitívna na COVID-19, všetci ostatní, okolo nej sú pomocou svojho smartfónu automaticky upozornení na tento “kontakt”, kedy bol nakazený bez príznakov, ale zároveň už infekčný.

EU žiada, aby všetky krajiny používali rovnakú appku na monitorovanie ľudí s COVID-19.

Vďaka technológii sa tak oveľa lepšie vyhľadávajú jednotlivci a následne ich môžu kompetentní kontaktovať a otestovať a teoreticky odhaliť prítomnosť COVID-19. V Číne boli ľudia sledovaní pomocou telefónneho čísla a vláda mala úplne pod kontrolou, kde sa nachádzali.

Dokonca tu občania získali aj unikátny QR, ktorým sa v prípade výzvy museli preukázať. No a pokiaľ boli infikovaní, relatívne rýchlo sa to podarilo odhaliť. Tieto Appky používajú napríklad aj v Južnej Kórei. Problém je však ten, že zbierajú až príliš veľa osobných údajov.

EU žiada, aby všetky krajiny používali rovnakú appku na monitorovanie ľudí s COVID-19.

EU chce, aby všetky aplikácie a platformy na sledovanie, dodržiavali prísne zákony o súkromí. Kompetentní sú vraj znepokojení tým, ako aplikácie porušujú pravidlá a zisťujú, kam presne jednotlivci chodia. Najlepšie by bolo, keby všetky krajiny využívali len jednu aplikáciu, ktorá by bola z legislatívneho hľadiska úplne v poriadku.

Na jednej strane tomu rozumieme, avšak na strane druhej si dovolíme Európskej komisii pripomenúť, že tu práve prebieha globálna pandémia, ktorá je najväčšia za posledných XY rokov. Nikto by z nej nemal samozrejme ťažiť “kradnutím” osobných údajov. Pokiaľ sa ale jedná len o dočasné riešenie, nepríde nám to vôbec hlúpe. Práve naopak. Niečo musíme obetovať na to, aby sme tú “pliagu” zastavili.

EU žiada, aby všetky krajiny používali rovnakú appku na monitorovanie ľudí s COVID-19.
EU žiada, aby všetky krajiny dodržiavali zákony pri sledovaní COVID-19 cez smartfóny.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.