Spoločnosť Apple robí jedno veľmi zaujímavé partnerstvo za druhým. Kým sme minulý rok mohli počuť o prepojení s IBM (niekdajším najväčším konkurentom spoločnosti), dnes sme sa dozvedeli, že Cupertinska spoločnosť uzavrela dohodu s Pentagonom.

Apple by malo vyrábať flexibilné wearable zariadenia určené pre vojenské účely, použiteľné aj v tých najhorších situáciach (ako napríklad extrémne podmienky či stiesnené priestory, ako sú v stíhačkách.

Dohoda

Nová dohoda, alebo možno už aj partnerstvo, do ktorého Apple vstúpilo sa netýka samotnej Jablkovej spoločnosti ale aj 162 ďalších veľkých spoločností či univerzít. Medzi najznámejšie patrí napríklad letecká spoločnosť Boeing či napríklad veľmi známa Harvardská Univerzita.

Zariadenia, na ktorých najnovšie všetky tieto spoločnosti či univerzity spolupracujú by mali byť určené pre vojakov ale aj pre súčasnú techniku. Práve preto si Americká vláda zvolila tých najlepších z najlepších.

Tieto spoločnosti totiž vyrábajú produkty pre masy (Boeing možno úplne tak nie ale zase ide o produkt, ktorý vyhovuje masám) a tieto masy sú s nimi spokojné. To znamená, že sú naozaj schopné robiť kvalitné a funkčné technológie.

Nejde o úplnú novinku a túto iniciatívu sa snažil do Pentagonu pretlačiť už dávnejšie minister obrany Spojených Štátov Amerických, Ash Carter. „Neustále som tlačil na Pentagon, aby nebola jeho priorita to, čo sa deje v jeho budove a chcel som ho presvedčiť, aby jeho investície putovali práve do inovácií zo Silicon Valley. Teraz sa posúva dopredu.“ Pentagon je samozrejme inštitúcia, ktorá nemá záujem len o klasické Apple Watch ale práve o tú najšpičkovejšiu technológiu, ktoré sú dané spoločnosti schopné vyrábať.

Môžeme teda čakať, že produkty Apple, ktoré bude používať Americká Armáda pri svojich vojakoch či zbraniach a iných zariadeniach nebudú len klasickými produktmi Apple ale aj zariadeniami s inováciami, ktoré budú používateľom dostupné až o niekoľko rokov neskôr.

Spomeňme napríklad ohybné displeje, ktoré vyrába vo veľkom Juhokórejský Samsung. Takto by ich Apple mohlo nakupovať a pod prísnym utajením vyrábať produkty, ktoré by nikdy verejnosť nevidela.

Tieto zariadenia majú mať samozrejme veľmi veľa senzorov, aby mohla vláda celkom presne odsledovať napríklad zdravotný stav vojaka či technický stav lietadla, lode či vozidla, na ktorom bude pripojené.

Prečítaj si tiež: 5 tipov ako nastaveniami ušetriť baterku v tvojom iPhone

Americká vláda do tohto veľmi zaujímavého projektu, v ktorom je v súčasnosti zapojená aj najhodnotnejšia spoločnosť sveta hodlá investovať 75 000 000$ počas následujúcich rokov. Partnerské spoločnosti budú investovať ďalších 90 000 000$. Netreba však zabúdať ani na príspevky od miestnych vlád, jednotlivých štátov v USA. Dokopy to bude 171 000 000$. To už nie je teda suma na zahodenie!

Prečítajte si tiež  Je tu ešte šanca, že príde iPhone 14 mini? Únik naznačuje, že áno
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.