Apple v roku 2015 najalo spoločnosť Geep Canada na recykláciu viac než 500 000 kusov iPhonov, iPadov a Apple Watch. Firma mala žiaľ celkom iné úmysly. Približne 100 000 týchto zariadení ukradla a predala ďalej. Technologický gigant ju teraz posiela pred súd.

Apple a nová recyklačná kauza

Podvody sa nedejú len na Slovensku. V rôznych formách sa s nimi stretávame po celom svete. Apple potrebovalo zrecyklovať 531,966 iPhonov, 25,673 iPadov a 19,277 Apple Watch medzi januárom 2015 a decembrom 2017. Nakoľko to bolo nad jeho vlastné kapacity, najalo si partnerskú spoločnosť Geep Canada.

Za dopredu stanovených podmienok mali byť jednotlivé produkty rozoberané a triedené na elektronický odpad. Ako však ukázala neskoršia kontrola, nestalo sa tak.

Na prelome rokov 2017/2018 poslal cupertinský gigant svojich kontrolórov do skladov Geep Canada, aby urobili výstup z toho, či je všetko v poriadku. Ukázalo sa, že produkty boli umiestnené na viacerých miestach (čo nebolo súčasťou zmluvy) a bez stáleho dozoru bezpečnostných kamier.

Na základe týchto podnetov Apple overilo sériové čísla. To, čo pracovníci zistili, bolo naozaj šokujúce. Približne 18% (103 845) zo všetkých produktov určených na recykláciu bolo aktívnych vo viacerých sieťach operátorov.

Geep Canada teda iPhony, iPady a Apple Watch nerecyklovala ale namiesto toho ich nelegálne predávala ďalej (medzičasom ich zrejme opravila). Finálny počet môže byť dokonca vyšší, pretože veľa zariadení, ktoré neboli napojené na LTE sa nepodarilo overiť.

Žaloba prišla ešte začiatkom roka

Apple zažalovalo podvodnícku spoločnosť v januári tohto roka. Správy boli ale do dnešného dňa prísne utajované. Druhá strana nepopiera, že došlo ku krádeži, no všetko obracia na troch zamestnancov, ktorí pôsobili vo vrcholovom manažmente.

Technologický gigant hovorí, že minimálne 5.5 tony zariadení opustilo areál Geep Canada bez toho aby boli zničené. Od firmy požaduje odškodné v plnej sume predstavujúcej zisk z ich predaja na čiernom trhu.

Malo by sa jednať o čiastku na úrovni 23,3 milióna amerických dolárov. Recyklačná spoločnosť teraz hľadá troch spomínaných zamestnancov pre vyvodenie zodpovednosti. Uvidíme, ako to dopadne.

Náš pohľad na vec

Apple vždy kládlo veľký dôraz na recykláciu starej a poškodenej elektroniky. Firma sa snaží z dlhodobého hľadiska znižovať uhlíkovú stopu. Je však asi jasné, že podobné prípady jej v týchto snahách vôbec nepomáhajú. V budúcnosti musí vybrať spoľahlivejšieho partnera.

zdroj

Prečítajte si tiež  Jailbreak pre iOS 13 je tu! Nájde sa v roku 2019 niekto, kto si ho vôbec nainštaluje?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.