Pečať na Tutanchamónovej hrobke

Hroby staroegyptských faraónov predstavujú zázračné miesta, ktoré fascinujú vedcov aj v súčasnosti. Je takmer neuveriteľné, ako sa ich starým civilizáciám podarilo vybudovať s takou obmedzenou technológiou. Medzi najslávnejšie patrí hrobka Tutanchamóna, ktorá vola otvorená 17. februára 1923. Vedci odhadujú, že hrobka bola neporušená celých 3245 rokov.

106-ročná bojovníčka

Počas vojny sa ľudia stávajú svedkami najzvláštnejších vecí. Musia bojovať o svoj holý život a tak nečudo, že táto 106-ročná arménska babička drží v rukách pušku. Je priam nemožné uveriť, že by ju skutočne dokázala použiť.

Vtipný vedec

Albert Einstein bol jedným z najväčších vedcov vôbec, ale očividne mal aj zábavnú stránku. Túto legendárnu fotografiu zachytil Arthur Sasse v roku 1951 na Einsteinovej narodeninovej oslave. Zobrazuje jeho reakciu na povel, aby sa usmial.

Sen o lietaní

Človek sníval odjakživa o tom, že bude lietať. Nakoniec sa tak stalo v roku 1903, keď sa bratom Wrightovcom podarilo letieť s ich vlastnoručne vyrobeným dreveným lietadlom „Wright Flyer“. Išlo o prvý neprerušovaný let objektu ťažšieho ako vzduch za pomoci vlastnej sily.

Prvá jazda metrom

Prvé metro vzniklo v roku 1904 v New Yorku. Slávnostne ho otvoril George McClellan, starosta mesta, a dokonca zviezol prvých cestujúcich na trati dlhej 9,1 míle s 28 stanicami. V tom čase ľudia metro vnímali skôr ako cirkusové vystúpenie, než dopravný prostriedok.

James Dean a jeho Porsche

Bol jedným z prvých hollywoodskych fešákov, ktorý sa stal kultúrnou ikonou. James Dean hral síce iba v 3 filmoch, no jeho odkaz je obrovský. Pozeráte sa na jeho poslednú fotografiu predtým, ako sa vydal na jazdu so svojim legendárnom Porsche 550, ktorá ho vo veku 24 rokov stála život. Stalo sa to v roku 1955.

Slávny lev z úvodných tituliek

Každý z nás určite videl film, ktorý začínal revom slávneho leva. V skutočnosti sa v priebehu rokov používalo v úvodných titulkoch spoločnosti MGM veľa levov. Na fotografii sa nachádza Jackie počas točenia zvukového záznamu. Ťažko povedať, ako sa museli cítiť títo dvaja muži, ktorí boli zatvorení v klietke spolu s divokým levom.

Posledná fotka Johna Lennona

John Lennon podpísal autogram Markovi Davidovi Champanovi, ktorý ho neskôr v ten istý deň zastrelil pred jeho newyorskou rezidenciou. Tento moment zachytil amatérsky fotograf Paul Goresh. Champan plánoval Lennonovu vraždu dlhšiu dobu. Urobil to nakoniec 8. decembra 1980.

Fidel Castro a deti

Bol považovaný za diktátora, no na tejto fotografii je zachytená jeho jemná stránka. Všetky deti na sebe majú falošné fúzy, ktoré sa mu podobajú, a zdá sa, že Castro si to užíval. Nebolo by to také čudné, keby všetky deti na fotke neboli Američania.

Vľavo alebo vpravo?

3. septembra 1967 – Švédsko zmenilo ľavostrannú premávku na pravostrannú. Na fotografii môžeme vidieť, že táto zmena neprebehla úplne hladko a v uliciach mesta nastal obrovský chaos.

Billy The Kid

Ak ste jedným z najslávnejších zločincov, urobíte všetko pre to, aby o vás nikto nevedel. Aj preto existuje iba niekoľko fotografií legendárneho Henryho McCarthyho, známeho ako Billy the Kid. Vzhľadom na to, že mal iba 21 rokov v čase, keď ho šerif Pat Garret v roku 1881 zastrelil, neexistuje veľa zachovaných fotografií. Táto jedna je však mimoriadne vzácna.

Prvá fotografia vôbec

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vyzerala prvá fotografia vôbec? Nešlo o žiadne nádherné umelecké dielo a pripomínala skôr rozmazaný obrázok. Autor Joseph Nicéphore Niépce však spôsobil svojim počinom už v roku 1826 revolúciu, ktorá zaznamenala rýchly vývoj. Záber sa zaznamenával celých 8 hodín a v skutočnosti pracoval na princípe tvrdnutia asfaltu na cínovej platni, ktorá bola vystavená slnečnému žiareniu. Nečudo, že si Niépce neurobil selfie…

Prvá selfie z roku 1837

Ako sme uviedli vyššie, prvá fotka vôbec vznikla v roku 1826. Netrvalo ale dlho a už v roku 1837 zachytili Robert Cornelius prvú slefie v histórii. Robert žiaľ nemal smartfón a taktiež v tej dobe neexistovali sociálne siete. Svojou fotkou sa teda nemohol pochváliť všetkým svojim sledovateľom a priateľom.

Kravské topánky na zakrytie stôp

Ľudia boli vždy vynaliezaví. Na pašovanie alkoholu „bez stôp“ používali rôzne triky a praktiky. Policajtov potom prekvapilo, keď na miesto otlačených topánok nachádzali na mieste činu kravské kopytá. Ako ale môžete vidieť na tejto fotografií, nejednalo sa o žiaden veľký zázrak…

Testovanie prilby

Aj keď to na prvý pohľad pripomína testovanie futbalovej prilby, v skutočnosti ide o bezpečnostnú ukážku britského vynálezcu WT Warrena ochrannej leteckej prilby. V tom čase boli poranenia hlavy najčastejšiu príčinou smrti pilotov. V roku 2021 by autor zrejme použil umelého manekýna, no keďže písal rok 1912, možnosti boli ešte obmedzené.

Pablo Picasso

O umelcovi Pablovi Picassovi ste už asi počuli. Videli ste ale niekedy jeho fotografiu? O tento bláznivý záber sa postaral slávny fotograf André Villers v roku 1957, keď Picassa zachytil ako Popeyeho (Pepek námorník).

Drevorubači

Tento záber zo začiatku 20. storočia dokazuje, že drevorubači sa púšťali aj do obrovských sekvojí v pobrežnej oblasti Kalifornie. Vzhľadom na to, že mali iba píly a sekery sa pri takomto strome jednalo o nadľudský výkon. Narúbané drevo bolo následne transportované za pomoci koní a volov, kde sa ďalej spracovávalo.

Šport a fajčenie?

Táto pozoruhodná fotografia nevznikla zas až tak dávno. Zachytáva futbalistu Johana Cruyffa v roku 1978, ako si vychutnáva zaslúženú cigaretku počas polčasu. Viete si predstaviť, že by si takto zapálil napríklad Ronaldo alebo Messi?

Prvý McDonald’s

Aj legendárny fast food začínal pomaly. V roku 1955 bola otvorená prvá pobočka McDonald’s v San Bernardine v Kalifornii. Cena za jeden hamburger sa pohybovala na úrovni ¢15 a dnes sa na tomto mieste nachádza McDonald’s #1 Store Museum.

Testovanie nepriestrelnej vesty

Ochranná odevná spoločnosť z New Yorku musela mať veľkú vieru nielen vo svoju nepriestrelnú vestu, ale aj v schopnosti zachyteného muža na presný výstrel z pištole. V roku 1923 sa konala živá ukážka ich najmodernejšej ľahkej policajnej vesty, kde strieľali do predavača. Nevieme, či vymysleli aj nepriestrelné nohavice, ale nebolo by prekvapivé, keby asistent po každej ukážke potreboval nový pár.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJillumeably
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.