Ukladáte si dáta na rôzne USB kľúče alebo pevné disky? Niekedy sa môže stať, že sa toto médium pokazí, niekde ho stratíte, alebo jednoducho zabudnete doma vždy, keď potrebujete. Keď k tomu pridáme fakt, že ich máte niekoľko kvôli nedostatočnej kapacite, dá sa povedať, že nejde o úplne ideálnu situáciu.

Našťastie, existuje riešenie a volá sa NAS. To je skratka pre Network Attached Storage, v preklade úložisko pripojené k internetu. Jedná sa o malú krabičku, ktorá obsahuje pevné disky a je pripojená pomocou Ethernet kábla k routeru napríklad u vás doma.

Viac informácii o NAS

Existuje mnoho typov a značiek NAS, my môžeme odporučiť modely od spoločnosti Synology, nakoľko okrem samotného zariadenia dostávate praktický kompletný počítač s vlastným operačným systémom a mnohými aplikáciami, ktoré vám uľahčujú prístup k uloženým dátam.

V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú hlavné výhody takéhoto riešenia.

1. NAS má veľkú kapacitu úložiska

Bezpochyby najväčšou devízou NAS zariadení je ich kapacita. Kým cloudové služby je možné predplácať do veľkosti cca 2TB, moderné “NASky” na tejto hranici prakticky len začínajú.

Všetko záleží od toho, aké pevné disky si k nim zaobstaráte, no teoretická kapacita sa pohybuje od 1TB NAS s jedným slotom na pevný disk až po 12 slotovú NAS s pevnými diskami s kapacitou 16TB a celkovej kapacite 192TB.

Synology NAS je pomerne malá, ale veľmi výkonná krabička. Zdroj: Svetapple.sk

Takáto pomäť si samozrejme už vyžaduje vyššiu investíciu, ale pokiaľ potrebujete dátové centrum o kapacite desiatok TB, je najekonomickejším riešením práve NAS.

Porovnaniu kapacity NAS a cloudu a finančnej návratnosti oboch riešení sme sa venovali v článku Porovnanie Cloud a NAS.

2. Vaše dáta sú v bezpečí uložené u vás doma

Počuli ste už niekedy informácie o tom, že bežne dostupné cloudy ako Google Drive, Dropbox, Onenote alebo iCloud majú prístup k vašim dátam a môžu si ich prehliadať a analyzovať?

Tieto informácie bohužiaľ nemôžeme potvrdiť či vyvrátiť, no pokiaľ vám je proti srsti deliť sa o svoje súkromie s gigantmi, ktoré poskytujú svoje servery ako úložisko, NAS je pre vás ako stvorené. Je to zariadenie s pevnými diskami, ktoré máte odložené doma na poličke – dáta tak máte uchované doslova doma.

Samozrejme, vyplýva z toho aj nutnosť nejakej správy zariadenia, no tá je vyvážená väčším súkromím a prípadne aj vyššou rýchlosťou prenosu, pokiaľ dáta do a z NAS prenášate po vašej lokálnej sieti a nie cez internet.

3. Zálohujte vaše zariadenia pravidelne vďaka Time machine

S veľkou kapacitou a transfermi veľkých balíkov dát súvisí aj ďalšia výhoda – na NAS od Synology je možné robiť zálohy Time machine. To znamená, že si sem môžete pravidelne zálohovať celý obsah všetkých vašich zariadení.

Prečítajte si tiež  Ako premenovať zdieľaný fotostream v iCloude?

Zálohy sa nehromadia jedna za druhou, ale inteligentne sa nahrádzajú a dopĺňajú dáta, ktoré boli pozmenené. Takýto backup využijete najmä vtedy, pokiaľ sa s vašim zariadením ako notebook alebo telefón niečo stane a o údaje na ňom uložené prídete.

Najlepšou funkciou však je, že takáto záloha prebieha automaticky, keď ste v dosahu rovnakej siete, do ktorej je zapojené aj NAS. Na pravidelnú zálohu vašich dát teda nemusíte myslieť.

4. NAS poslúži celej rodine či menšiemu tímu

Ďaľšou veľkou výhodou NAS je možnosť zdieľať využiteľnú kapacitu úložiska medzi viacerých používateľov. Takýmto spôsobom teda môže NAS slúžiť rovnako každému členovi rodiny či nejakého firemného tímu.

Všetkým používateľom je možné cez administrátorské konto spravovať práva prístupu do jednotlivých priečinkov, obmedzovať maximálnu kapacitu, ktorú môžu pod vlastným účtom využiť alebo tiež obmedziť maximálnu rýchlosť prenosu.

Pokiaľ je nastavenie jednotlivých účtov príliš veľa práce, je možné vytvárať aj skupiny používateľov, na ktorých sa vzťahujú rovnaké pravidlá.

5. Vaše dáta máte poruke kdekoľvek na svete

Synology NAS disponuje poriadnou aplikačnou výbavou. Nejde len o jednoduché úložisko, ale prakticky o standalone zariadenie s vlastným operačným systémom.

Operačný systém sa nazýva Disk station manager (DSM) a pristupovať k nemu budete cez prehliadač vo vašom počítači. Na DSM nájdete inštalačné súbory rôznych aplikácií od výrobcu, ale aj od komunity.

Synology disk station manager
Synology Disk station manager. Zdroj: Svetapple.sk

Jednými z najzaujímavejších sú určite aplikácie na streamovanie vašej vlastnej hudby, videí a fotografií na všetky vaše zariadenia. Okrem nich môžeme spomenúť napríklad to, že na NAS je možné robiť si zálohy vašich USB kľúčov, Google Workspace, nastaviť si vlastný kalendár, pripomienky, či aplikácie na tvorbu dokumentov.

Z pokročilejších funkcií tu potom nájdeme napríklad možnosť vytvoriť z NAS server pre kamerový bezpečnostný systém alebo hostovať vlastné mailové schránky či webové stránky postavené na WordPresse.

Detailný pohľad na jednotlivé aplikácie a viac o tom, ako spravovať Synology NAS pre viacerých používateľov sa dozviete v našej videorecenzii.

6. Ochrana dát pred poškodením disku

Máte dáta uložené napr. na externom HDD a máte obavu, že o ne prídete, pokiaľ pevný disk postihne nejaká mechanická chyba alebo nešťastná náhoda?

NAS využíva tzv. technológiu RAID, ktorá v prvom rade vytvára jeden úložný priestor spojením viacerých diskov. Za určitých okolností však zabezpečuje i to, že pri zlyhaní niektorého z diskov nemusíte ešte nevyhnutne prísť o všetky vaše dáta. Sú tak chránené pred mechanickým poškodením a dlhodobou životnosťou pevných diskov.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 bude začínať na 128 GB kapacite s cenou 749€!

Viac o tom, ako funguje RAID nájdete v RAID kalkulačke od Synology.

Synology NAS Raid calculator
Kalkulačka RAID na stránkach Synology. Zdroj: Synology.com

7. Dlhodobá ekonomická návratnosť investície

Keď ukladáte svoje dáta, pravdepodobne je to na dlhú dobu. Ak sa rozhodnete pre tento účel využiť cloudové služby, stávate sa prakticky ich “vazalom” na celú dobu, počas ktorej chcete mať dáta uložené – čo typicky môže byť aj na celý život.

Cloudové služby fungujú na princípe subscription, v rámci ktorého platíte mesačne menšiu platbu, no je potrebné ju platiť pravidelne neustále až kým sa rozhodnete dáta preniesť inde.

Na rozdiel od Cloudu, NAS si vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu. Je potrebné zaobstarať samotné zariadenie a tiež pevné disky. Tiež musíte počítať s tým, že disky je nutné čas od času vymeniť. Podľa spôsobu a frekvencie používania počítajte s tým, že disk môže vydržať v priemere 5-10 rokov činnosti. Po tejto dobe je nutné disk nahradiť novým.

Keď však podstúpite investíciu dokúpy NAS a diskov, všetky ďalšie výhody vrátane aplikačného vybavenia už máte zdarma. Z dlhodobého hľadiska je teda oveľa výhodnejšie vlastniť NAS oproti pravidelným platbám cloudovým gigantom.

Detailnejšie sme sa na ekonomickú návratnosť pozreli v článku Porovnanie Cloud a NAS. Porovnanie Cloud a NAS.

Záver

Veríme, že pokiaľ patríte medzi tých, pre ktorých je NAS tou správnou voľbou, pomohli sme vám pri rozhodovaní. Pokiaľ ste o tomto riešení doposiaľ nepočuli, poskytli sme vám alternatívu k častejšie používaným riešeniam. Neváhajte sa nám do komentára podeliť o vaše postrehy a preferencie.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o možnostiach aplikácií od Synology, pozrite si naše video:

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Synology a obsahuje platenú reklamu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Juraj Hallon
Ahoj, som Juraj, spolumajiteľ svetapple.sk. Pohybujem sa vo svete internetového biznisu už takmer 10 rokov. Venujem sa hlavne biznisovému rozvoju nášho firemného portfólia, spravujem ho technicky a tiež som sporadickým autorom niektorých článkov.