Apple má jeden obrovský talent, ktorý na ňom všetci obdivujeme. Dokáže si každý jeden rok zaregistrovať doslova desiatky či stovky fantastických patentov, ktoré by možno ani len nebolo ťažké zrealizovať a mohli by byť veľmi prínosné, no reálne z nich použije možno 1-2% a ostatné skončia v sieňi zabudnutých technológii. Jedným z nich môže ale aj nemusí byť tento patent. Takto by sme mohli ovládať hlasitosť na budúcich iPhonoch.

Citlivosť na tlak

Tento patent má v podstate dve časti. Tá prvá je, že vďaka nemu by mohli navždy z iPhonu zmiznúť všetky hardvérové tlačidlá a nahradili by ich dotykové. Vieme, že toto riešenie možno nie je úplne populárne avšak Apple má Force Touch a TapTic Engine, ktorý dokáže pomerne hodnoverne nahradiť pocit „stlačenia“. Poznáme ho napríklad z perfektného TrackPadu na MacBooku či Home Button tlačidla z iPhonu 7 a iPhonu 8. Určite sa ale pýtaš aký by to malo prínos. V prvom rade by sa spoločnosť zbavila kadejakých problémov so zasekávajúcimi sa tlačidlami.

Ročne rieši tisíce takýchto prípadov. Ďalšia obrovská výhoda, z ktorej by sme mohli ťažiť aj my, zákazníci by mohla byť ešte lepšia odolnosť zariadenia voči vode. Medzi posledné výhody potom patrí aj estetická dokonalosť. Z toho by sa ale asi najviac tešil Jony Ive. Medzi nevýhody môžeme zaradiť napríklad používanie obalov. S takýmto niečim podobným si to zatiaľ nevieme celkom predstaviť.

Pozrime sa ale aj na tú druhú časť, ktorá je rovnako dôležitá ako táto prvá. Tlačidla by práve vďaka citlivosti mohli dostať rozšírenejšie funkcie používania.

Touch And Force Sensitive Rocker Switch 2

Nastavenia

Skrátka a jednoducho. Mohol by si si napríklad nastaviť to, že pri silnejšom stlačení tlačidla stíšenia sa automaticky vypne na tvojom iPhone zvuk. Dokonca by si si mohol priamo tlak, ktorý musíš vyvinúť sám nastaviť podľa toho ako to je príjemné tebe. Potom by si si samozrejme mohol nastaviť aj tlak, ktorý by si potreboval na pridanie alebo odobratie paličiek hlasitosti. Ďalšia výhoda je tá, že si sám stanovíš, akú silnú odozvu od telefónu dostaneš. Práve tá môže byť len jemná s tým, že ju ledva postrehneš, no môže byť naopak aj silná s tým, že ju budeš výrazne cítiť.

Vzhľadom na to, že ide o dotykové plochy, mohli by sa tu dať nastaviť aj gesta, ktorými by si ovládal jednotlivé funkcie ovládacieho centra v tvojom iPhone. Predstav si, že pri dlhšom stlačení by sa ti na telefóne zaplo svetlo (LED dioda vzdau). Pri trojitom dotyku rýchlo za sebou by sa ti mohla napríklad uzamknúť obrazovka. Navyše nejde len o tlačidla hlasitosti ale aj o Power Button, teda tlačidlo uzamykania. Tu by sa dal patent uplatniť tak, že po silnom a dlhom zatlačení by sa telefón reštartoval alebo rovno vypol a pri klasickom kliku by sa iba zamkol. Tých možností je naozaj neúrekom.

Prečítajte si tiež  Čína obmedzila iPhone, no nezakázala ho používať. Aj tak je to, ale tvrdá rana pre Apple

Patent nám navyše nepríde ako nezmysel. Po tom, ako Apple prinieslo 3D Touch (Force Touch) do iPhone, rýchlo sme si na technológiu zvykli a používame ju vlastne bez toho aby sme si to uvedomovali. Je veľmi prínosná a rozširuje možnosti ovládania zariadenia. To isté platí aj pre hodinky Apple Watch či počítače MacBook. Čo si myslíš? Bol by to dobrý nápa?

Ovládanie by mohlo nadobudnúť celkom nový rozmer - svetapple.sk
Ovládanie by mohlo nadobudnúť celkom nový rozmer – svetapple.sk

zdroj: idropnews.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.