WhatsApp je aplikácia, respektíve komunikačný nástroj, ktorý dnes používa 1 miliarda aktívnych používateľov po celej planéte. Jeden z dôvodov bol aj ten, že WhatsApp ponúka šifrované správy a dostať sa do neho nie je vôbec jednoduché, teda komunikácia je veľmi bezpečná. Dnes sa ale objavili informácie, ktoré toto tvrdenie trošíčku spochybňujú, v aplikácii boli objavené takzvané backdoors.
WhatsApp nie je až taký bezpečný!
WhatsApp je jeden z najznámejších komunikačných nástrojov, ktorý už dávnejšie kúpil gigant Facebook. K dnešnému dňu túto aplikáciu používa už 1 miliarda používateľov, a toto číslo stále rastie. Jeden z dôvodov je aj ten, že sa do aplikácie nemôže nikto dostať, pretože správy sú šifrované a používanie veľmi bezpečné. Teda to sme si mysleli až do dnes, kým sa do toho neopreli kóderi. V šifrovacom systéme „end to end“, teda od jedného používateľa k druhému bola bezpečnostným expertom Tobiasom Boelterom objavená chyba, ktorá by sa teoreticky dala použiť ako „backdoors“, teda zadné dvierka.
Pomocou tejto chyby by vraj nemal byť problém, aby majiteľ WhatsAppu, teda Facebook, sledoval to, čo si jeho používatelia medzi sebou píšu a to nie je dobré. Hoci sa nám vývojári minulý rok hrdili tým, že WhatsApp používa dokonalé šifrovanie, vďaka ktorému si môže obsah danej správy alebo informácie prečítať len odosielateľ a prijímateľ, očividne to nie je až také rúžové. Nová chyba vraj dokáže v offline režime vypýtať zmenu šifrovacieho kľúča, vďaka čomu sa dokáže ľahko dostať k písanému obsahu. Asi najhoršie na tom je, že sa tak stane v absolútnej tajnosti, odosielateľ a ani prijímateľ si túto chybu nevšimne.
Podľa oficiálneho vysvetlenia nešlo o backdoors, ale len o hlúpu chybu, ktorá by mala byť čím skôr odstránená. To či to tak bolo naozaj sa ale asi nedozvieme, nemôžeme samozrejme povedať, či mali vývojári zadné vrátka kvôli štátnym zložkám, ktoré majú do textovej komunikácie veľmi radi otvorený prístup. Tak či onak, WhatsApp bude odteraz ešte viac kontrolovaný a rôzni hackeri sa určite posnažia zistiť, či aplikácia neobsahuje nejakú inú chybu, cez ktorú by nás mohol niekto sledovať.