Rozhodli sme sa ti priniesť trojdielny seriál, v ktorom ti ukážeme dobové fotografie, ktoré zachytávajú výstupy a pády spoločnosti Apple. Fotografie sú skutočne zaujímavé a oplatí sa ich vidieť všetky. Preto sa pohodlne usaď a poďme na to, toto je druhá časť! 

Rok 1978 znamená pre spoločnosť veľmi veľa. Otvára svoju prvú skutočnú kanceláriu (do tej doby sa počítače montovali v garáži). Na fotografií nižšie môžeme vidieť prvých zamestnancov a zároveň produktovú líniu počítača Apple II.

By 1978, Apple would actually have a real office, with employees and an Apple II production line. This was also around the time some early Apple employees grew tired of prolonged exposure to the famously difficult Jobs.

Toto je laboratórium spoločnosti Xerox PARC, ktorá sa vo svete technológií preslávila napríklad vďaka laserovým tlačiarniam, prínosu počítačových myšiek a tiež sieťou Ethernet. V roku 1979 tu zavítali prví Apple inžnieri na trojdenný pobyt výmenou za 100 000 akcií Apple, odkúpených za $10 a podiel v spoločnosti!

The Xerox PARC lab is world-famous for its technological accomplishments, which include the laser printer, mouse, and ethernet networking. In 1979, Apple engineers were allowed to visit the PARC campus for three days, in exchange for the option to buy 100,000 shares of Apple for $10 a share.

V roku 1980 prichádza počítač Apple III, ktorý však bol len takým provizorným riešením, aby sa Apple zabezpečilo proti konkurencií od IBM a Microsoftu. Bol to počítač určený na podnikanie. V tomto čase už Jobs uvažoval iným smerom. Návšteva v Xerox PARC mu vnukla niekoľko dôležitých myšlienok, ktoré neskôr aplikoval v osobných počítačoch a posunula ich opäť iným smerom.

In 1980, Apple released the Apple III, a business-focused computer that was supposed to compete with the growing threat of IBM and Microsoft. But the Apple III was only a stopgap, and Xerox PARC had gotten the young Jobs thinking in a different direction ...

Návšteva v Xerox PARC presvedčila Apple v to, že budúcnosť osobných počítačov je práve v grafickom rozhraní pre používateľov (GUI) tak, ako ho poznáme dnes. Jobs mal teda očividne správne myšlienky!

Xerox PARC convinced Jobs that the future of computing was with a graphical user interface (GUI), like the kind we're used to today.

Po niekoľkých rokoch sa Steve Jobs dostáva k vývoju ďalšieho projektu, ktorým je Apple Macintosh (vydaný v roku 1984). Bol to počítač, ktorý mal byť najviac používateľsky prívetivý. Mal jednoduché používateľské rozhranie a ovládal sa myškou. Okrem iného bol fantastickým nástrojom už v tej dobe napríklad pre profesionálnych dizajnérov. Jeho najväčšia nevýhoda bola ale cena. V súvislosti s neúspechom Jobs opúšťa Apple.

Jobs ended up leading the second project ... the Apple Macintosh, billed as the most user-friendly computer to date. It would go on to become popular with graphic-design professionals, who liked its visual chops (even though it was in black and white). It was still very expensive, however.

Jobs, chairman of the board of Apple Computer, and the new Macintosh personal computer following a shareholder’s meeting in Cupertino, circa 1984.AP Photo/Paul Sakuma

 

Prečítajte si tiež  WhatsApp chystá skvelú novinku. Poteší množstvo používateľov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.