Steve Jobs bol jeden z najväčších technologických mágov súčasných moderných technológií. 40 rokov dozadu založil spoločnosť Apple, ktorú považoval za svoje vlastné dieťa. Nebol síce žiadnym extra technikom, dizajnérom či vývojárom, avšak mal cítenie, ktoré nemá len tak hocikto. Jeho produkty milujeme dodnes, hoci za nimi už nestoji tak úplne on, ale jeho nástupca Tim Cook. Ten je vo funkcií už piaty rok. Zmenilo sa niečo?

5 rokov bez Steva

Steve Jobs bol vždy veľmi špecifický a hlavne kontroverzný jedinec. Jeho firma je v súčasnosti považovaná za najcennejšiu značku na svete a určite sa niet čomu čudovať, veď každý túži mať nakúsnuté jablko vo svojom vrecku. Steve dokázal v ľuďoch vyvolať mániu a ku sklonku svojho života, kedy ho trápila rakovina, dokázal Apple z posledných síl rozbehnúť do takých otáčok, že sa jeho úspešnosť len veľmi ťažko bude zastavovať a spomaľovať. Hoci jeho smrť negatívne ovplyvnila renomé firmy, neovplyvnila predaje či zisky. Práve naopak, tie sú stále lepšie a lepšie!

- Reklama -

Steve zomrel 5. októbra 2011 a nahradil ho Tim Cook, dodnes generálny riaditeľ spoločnosti Apple. Hoci mnohí nie sú s novým CEO-m spoločnosti úplne spokojní, netreba zabúdať na to, aké je to vlastne veľké bremeno zobrať si na krk jednu najsledovanejších firiem sveta. Áno je to tak, novinári sledujú každý jeden krok Applu a tvrdo ho kritizujú za chyby. Častokrát si to odnesie možno aj nevinný Cook. To, že sa do takejto pozície vôbec odhodlal je veľká výzva. Netreba zabúdať, že Apple je na tom dobre, celé to mohlo dopadnúť aj zle!

Zisky firmy stále rastú rovnako, ako aj finančný kapitál (aj keď je pravda, že firma zažíva slabšie obdobie ale akonáhle vyjde iPhone 8, všetko sa zmení). Problémom je možno to, že Tim Cook riadi firmu celkom iným spôsobom ako Jobs, avšak k tomu sa dostaneme o chvíľku. Ešte by sme dodali, že firma už 5 rokov funguje bez väčšieho zaváhania a láme všemožné rekordy, nech je teda Tim Cook akýkoľvek generálny riaditeľ, zlý určite nie je.

Tim Cook - svetapple.sk

Chýba mu odvaha

Ako sme už uviedli, Tim Cook má jednu nevýhodu oproti Stevovi Jobsovi vo vedení spoločnosti akou je Apple. Ide na to celkom iným spôsobom. Kým Jobs „vyňuchal“ niekde príležitosť a behom niekoľkých minút sa dokázal sám presvedčiť, že nápad, ktorý dostal, je ten najlepší na svete s tým, že sa o ňom pokojne aj o 3 ráno dozvedeli všetci Jobsovi známi cez nočné telefonáty, Cook na to až tak razantne nejde. Povedali by sme, že všetko robí „opatrne“. Ak má priniesť nejakú inováciu urobí to, ale trvá to dlhú dobu, až sa z toho stal možno taký stereotyp. Napríklad taký iPhone, kupujeme si ho preto, lebo je úžasný, krásny a ponúka všetko čo moderný smartfón má ponúkať.

Problém je ale v tom, že mu niečo chýba, chýba mu tá šťava, ktorú mu dal Jobs. Rovnako tak sú na tom napríklad aj nové iPady, tie nikto nekupuje, áno je to nuda, pretože nič extra neponúkajú a ľudia ich nepotrebujú, ak by ale Steve Jobs stále žil, sme si takmer istí, že by firma iPadov predala viac, pretože by dal ľuďom dôvod na to, aby si ich kúpili. Je síce pravda, že v marketingu Apple pracujú dozaista tí najlepší zo svojho remesla, ale druhý Steve Jobs medzi nimi určite nesedí a nevymýšľa to, čo by mali do reklamy zakomponovať.

V neposlednom rade by sme sa mohli pozrieť na samotné konferencie. Na vystúpenie Steva Jobsa sa všetci prítomní doslova tešili, nebolo to len predstavenie, bola to show plná zábavy a očarenia z nových produktov. Steve Jobs si dal naozaj záležať na tom aby bolo všetko dokonalé, dal si na tom dokonca záležať minimálne tak, ako na samotných produktoch, a ak niečo nebolo v poriadku, tí čo to pokašlali mali postarané o výborného padáka zo spoločnosti. Uvidíme, kedy sa Apple zobudí, máme pocit, že trošíčku zaspalo na vavrínoch, no na druhú stranu, nie je to vôbec také zlé, ako sa mnohí strachovali. Iste, boli tu chyby, ale nie tak razantné, môžeme byť radi za to, aký je Tim Cook dobrý CEO, aj keď ešte stále nie je fantastický!

Tim Cook - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.