V súčasnosti si môžete vybrať z obrovského množstva rôznych technologických produktov a značiek. Napriek tomu je trend taký, že sa veľa ľudí nevie nabažiť spoločnosti Apple. Zdá sa, že produkty od tohto výrobcu nielen kupujú, ale rovnako ich aj milujú. Má to svoje dôvody.

Či už je to kvôli jedinečnému dizajnovému štýlu, jednoduchému používaniu, alebo len kvôli tomu, že sa zdá, že produkty od Apple vydržia dlhšie, pokiaľ ide o technológie, Apple je kráľom trhu. Navyše to vôbec nevyzerá tak, že by svoju silu mohla táto značka v dohľadnej dobe stratiť. Jej tajomstvo si odhalíme v nasledujúcich riadkoch.

- Reklama -

6. Apple produkty sa ľahko používajú 

iphone xs modré pozadie
Zdroj: Unsplash (Youssef Sarhan)

Jednou z vecí, ktorá mnohých ľudí priťahuje k spoločnosti Apple a vďaka ktorej sa k nej stále vracajú, je jednoduchosť používania jej produktov. Napríklad iPhone bol v minulosti kritizovaný za to, že neposkytuje používateľom toľko možností prispôsobenia, alebo takú flexibilitu, ako zariadenia so systémom Android. Ale to, čo iOS chýba vo funkciách, svojim používateľom vynahrádza jednoduchosťou používania.

Takmer všetky produkty a softvér spoločnosti Apple sú navrhnuté tak, aby ich rýchlo pochopil ktokoľvek. Dokonca aj profesionálny softvér, ako napríklad Final Cut Pro X a Logic Pro X, je navrhnutý tak, aby poskytoval špičkám v odbore potrebnú flexibilitu a zároveň nezaťažoval amatérov a začínajúcich používateľov.

Spoločnosť Apple rada hovorí, že jej produkty „fungujú jednoducho“ a každý ich majiteľ jej môže dať za pravdu.

5. Apple produkty sú štýlové 

Spoločnosť Apple sa preslávila ako výrobca prémiového hardvéru. Čiastočne je to preto, že jej produkty nastavujú vysokú latku, pokiaľ ide o dizajn. V čase, keď trhu s mobilnými telefónmi dominovali „lacné plastové tehly“, prišiel na scénu pôvodný iPhone s nádherným dizajnom z hliníka a skla.

A hoci si spoločnosť v priebehu času vypočula množstvo kritiky za dizajnové zmeny, na ktoré mnohí ľudia neboli pripravení, neskôr sa ukázalo, že v Cupertine mali pravdu. Kritici aj používatelia sa sťažovali napríklad na to, keď spoločnosť Apple kontroverzne odstránila konektor na slúchadlá v iPhone 7 a všetkým nepriamo naznačila, že by si mali kúpiť AirPods. Krátko po tom tento krok nasledovali aj konkurenční výrobcovia.

Aj keď niektorí kritici označujú dizajnový jazyk spoločnosti Apple za „formu nad funkciou“, nedá sa poprieť, že Apple má svoj štýl a ľudia ho milujú.

4. Apple produkty vydržia dlhšie 

iphone, iphone x, starší iphone, použitý iphone
Zdroj: Unsplash (Arnel Hasanovic)

Nie je pochýb o tom, že iPhony a MacBooky sú drahé, no zároveň sú vyrobené tak, aby vydržali mnoho rokov. Sú dokonca ľudia, ktorí považujú MacBook za investíciu na ďalšie desaťročie. Nenájdete veľa používateľov, ktorí by svoje zariadenia so systémom Windows vlastnili dlhšie než 10 rokov. V prípade Apple ich je ale relatívne dosť.

Prečítajte si tiež  Chcete používať CarPlay ako profíci? Pomôže vám Petr Mára!

A hoci spoločnosť Apple vydáva nové iPhony každý rok, väčšina ľudí necíti potrebu neustále aktualizovať. Ľahko nájdete ľudí, ktorí používajú iPhony a iné produkty Apple, ktoré si kúpili pred štyrmi a viac rokmi. Stačí na nich vymeniť batériu a naďalej fungujú s najnovším softvérom a jeho funkciami.

Keďže sú produkty od Apple také obľúbené, môže byť pre ne aj jednoduchšie nájsť náhradné diely, ak sa náhodou pokazia. Aj keď máte niekoľko rokov starý iPhone, ak vám nešťastne praskne displej, v ktoromkoľvek servise vám tento problém s vysokou pravdepodobnosťou opravia v priebehu hodín. To sa nedá povedať o každom telefóne so systémom Android, kde treba objednávať náhradné diely.

3. Apple vydáva veľký softvérový update každý rok 

iphone aplikácie jednoduchý život užitočné apky
Zdroj: Unsplash (Drew Coffman)

Jedným z najsilnejších dôvodov, prečo ľudia milujú svoje Apple zariadenia je, že sa v priebehu času zlepšujú. Spoločnosť Apple každý rok vydáva novú verziu iOS, vďaka ktorej majú používatelia iPhonov bezplatný prístup k vylepšeným funkciám a ďalším aktualizáciám. iPhone XS z roku 2018 teda v roku 2022 dokáže viac vecí ako pôvodne. A to je dôležité.

Spoločnosť Apple sa tiež snaží udržiavať pri živote aj svoje staršie produkty. Napríklad iPhone 6S, ktorý bol uvedený na trh ešte v roku 2015 so systémom iOS 9, dostával najnovšie aktualizácie softvéru až do roku 2022 so systémom iOS 15. To je dlhých sedem rokov podpory. Porovnajte to so systémom Android, kde sú aj vlajkové smartfóny zvyčajne podporované len počas niekoľkých aktualizácií systému.

Prečítajte si tiež  Prečo sú Apple Watch Hermes také drahé? Odpoveď je jednoduchá

Podobne ako v prípade iPhonu a iOS, aj používatelia počítačov Mac majú každý rok k dispozícii kompletnú aktualizáciu systému macOS. Dostanete v nej nielen nové vylepšenia operačného systému, vizuálne zmeny a bezpečnostné aktualizácie, ale často aj úplne nové a praktické funkcie.

V týchto dňoch na trend bezplatných aktualizácií softvéru naskočil aj Microsoft, pričom Windows 10 a Windows 11 boli uvedené na trh ako bezplatné aktualizácie pre niektorých používateľov starších verzií operačného systému. Ako už ale bolo povedané, nová verzia operačného systému Windows sa uvádza na trh len raz za niekoľko rokov a môže, ale aj nemusí byť úplne zadarmo.

2. Ekosystém Apple umožňuje neuveriteľné funkcie

MacBook
Zdroj: Unsplash (Wesson Wang)

Jedným z faktorov, ktoré skutočne odlišujú spoločnosť Apple od ostatných, je to, ako dobre jej produkty navzájom spolupracujú. iPhone a MacBook sú viac ako len telefón a počítač. Sú to vzájomné rozšírenia. Presne táto myšlienka vzájomnej prepojenosti sa prejavuje v celom sortimente produktov od tohto výrobcu.

Zakaždým, keď urobíte fotografiu na iPhone, rýchlo ju uvidíte v aplikácii Fotky na ostatných Apple zariadeniach. Takisto iMessage a FaceTime uľahčujú udržiavanie spojenia a skutočnosť, že fungujú bez ohľadu na to, či ste na iPhone, iPade alebo Macu, ich schopnosti posúva na úplne inú úroveň.

Vďaka tomu, ako je ekosystém od Apple prepojený, viete získať prístup ku funkciám, ktoré len tak niekde neuvidíte. Funkcia Continuity Camera v macOS Ventura umožňuje používať kameru v iPhone ako bezdrôtovú webovú kameru pre Mac, a to bez potreby použitia aplikácií tretích strán. Funkcia Sidecar vám dokonca umožní premeniť iPad na druhý displej pre Mac. Opäť to funguje bezdrôtovo.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Hoci ekosystém od Apple umožňuje niektoré neuveriteľné funkcie, vyslúžil si aj svoju časť kritiky. Ak ste Apple používateľom už niekoľko rokov, pravdepodobne ste si na svojich zariadeniach vytvorili knižnicu plateného obsahu, aplikácií a predplatného. Kým používate jablkové zariadenia, máte ku všetkým svojim veciam jednoduchý prístup. Ak sa však rozhodnete prejsť na systém Android alebo Windows, tento prístup stratíte.

Opustiť ekosystém Apple je síce možné, ale nie vždy úplne jednoduché. Aj keď môže byť ťažké z neho uniknúť, pokiaľ ste v ňom, nemožno poprieť, že je to krásne a premyslené prostredie. Žiaden konkurent sa na jeho výhody zatiaľ nechytá.

1. Apple produkty majú fantastickú zostatkovú hodnotu 

iPhone 7 2022
Zdroj: Unsplash / Sara Kurfeß

Apple produkty nie sú známe tým, že sú lacné, ale v skutočnosti môžu byť dobrou investíciou do budúcnosti. Hovorí sa, že odpad pre jedného je pokladom pre druhého. Takže aj keď ste pripravení rozlúčiť sa s iPhonom, ktorý ste si vybrali pred niekoľkými rokmi, niekto iný ho môže byť pripravený opäť používať. iPhony a MacBooky sú známe tým, že si zachovávajú svoju hodnotu oveľa dlhšie ako porovnateľné telefóny so systémom Android alebo notebooky so systémom Windows.

Dokonca aj veľmi staré produkty od Apple môžu mať stále hodnotu. Správa o tom, že Apple definitívne ukončí výrobu iPodu, spôsobila, že ceny na trhu s použitými zariadeniami prudko stúpli. Ak máte iPod prvej generácie alebo originálny iPhone v bezchybnom stave, môžete sa s ním rozlúčiť za stovky, či dokonca tisíce EUR.

Dokonca v posledných rokoch začal rásť počet zberateľov historických produktov od tejto značky. Desaťročia staré počítače Apple môžu na aukcii dosiahnuť šialené ceny. Ak si svoje produkty Apple ponecháte dostatočne dlho, môžete ich predať podstatne drahšie v porovnaní s pôvodnou investíciou. Aj tak bude ale lepšie poriadne si ich užiť.

Napíšte nám do komentára, prečo svoje Apple zariadenia milujete vy.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -