Určite si si všimol, že nás v poslednej dobe zaplavujú mnohé reklamy, ktoré nám ponúkajú rôzne „smart“ riešenia do našej domácnosti. Hovoríme tomu aj inteligentná domácnosť, kedy budeme všetko ovládať a používať celkom iným spôsobom ako to používame dnes. Je to vývoj a zároveň súčasný trend. Onedlho budeme ale tento trend brať ako úplný štandard. 

Dokonalá konektivita

V budúcnosti by sme sa mali tešiť na niečo, čo už dnes pomerne dobre funguje, a to je perfektná možnosť prepojenia napríklad tvojho domova či auta s tvojim smartfónom, aj keď si na druhej strane sveta. Za všetko samozrejme môže internet, ku ktorému má dnes prístup obrovské množstvo populácie.

- Reklama -

Stačí, ak máš doma Wi-Fi router, ku ktorému už pripojíš všetko to, čo potrebuješ. Napríklad taká tlačiareň, počítač, televízor, kamerový systém, alarm, svietidlá, no skrátka všetko, čo sa reálne pripojiť dá. Následne ti už stačí iba zobrať inteligentný telefón a ovládať to na diaľku.

Už dnes vieš ovládať extrémne veľa vecí a bude toho omnoho viac. Technologické vychytávky budú v následujúcich rokoch do našich domácností len a len pribúdať, pretože tak ide trend. Táto doba bude plná elektroniky a dokonalej kontroly na diaľku.

Len si to predstav, prídeš v lete z dovolenky domov ale budeš vedieť, že vplyvom slnka tu bude poriadne teplo. Zapneš 100km od domova klimatizáciu a kým prídeš, všetko bude príjemne vychladené.  Rovnako tak to bude aj v zime s kúrením (respektíve už dnes je). Problém súčasnosti ale je, že všetko je príšerne drahé.

Ak si chceš kúpiť príslušenstvo do inteligentnej domácnosti, vždy stojí omnoho, omnoho viac, ako normálne „manuálne“. Je to jednak v tom, že technológie sa len vyvíjajú, no a potom v tom, že sa dá na tom dobre zarobiť a výrobcovia si to dobre uvedomujú. Netreba sa ale báť, časom prídu lacnejšie a lacnejšie možnosti. Vždy to tak bolo, prakticky pri všetkom. Tu by mohol teoreticky článok končiť, objasnili sme ti informácie ale v zásade si sa nič nové nedozvedel. Preto pokračujeme. Čo s tým má vlastne Apple? Úplne všetko.

Ikea - svetapple.sk

Apple a domácnosť

Vieme, že Apple svoje produkty už dnes vybavuje určitou konektivitou na to, aby mohli s takouto domácnosťou fungovať. Ako sme si ale všimli na poslednej Keynote, prišiel tu aj domáci asistent (vo forme reproduktoru), ktorý môžeme považovať za vôbec prvý prvok od Applu do inteligentnej domácnosti. Samozrejme, nie sme vševediaci, ale je nám jasné, že práve domov bude ďalší skvelý priestor, na ktorom sa bude dať perfektne zarobiť.

Apple by mohlo samo začať predstavovať svoje inteligentné príslušenstvo do luxusných domácností. Konkurencia tu je silná, ale to bola aj na trhu so smartfónmi, tabletmi, počítačmi či inteligentnými hodinkami. Apple ju vždy dokázalo aj napriek vyšším cenám nejakým spôsobom prekonať. Tie produkty asi majú niečo do seba.

Nechcem tu predbiehať, ale je teoreticky možné, že sa o pár rokov dočkáme napríklad inteligentných roletiek na okná, na ktorých bude práve logo Apple. Rovnako tak sa môžeme dočkať inteligentných dverí, no skrátka inteligentného všetkého. Treba si to všetko ale perfektne strážiť. Predsalen nechceme, aby nastala apokalypsa ako vo filme Terminátor!

Tak či onak, Apple to skúša aj v automobilovom priemysle, a to nehovoríme len o CarPlay. Konkrétne sa zahráva s autonómnou jazdou, respetíve systémom pre autonómnu jazdu. Už dnes reálne funguje, nakoľko ho testuje v bielych Lexusoxh RX450h. Nevieme, čo má v plánoch. Či chce systém ponúkať automobilkám alebo pripravuje vlastné auto, každopádne v budúcnosti očakávame viac záujmu v automobilovom priemysle a tiež v domácnostiach.

Apple - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.