14. február niekto oslavuje Valentína, no a niekto oslavuje neuveriteľný rekord, ktorý bol prelomený opäť po dvoch rokoch. Apple dosiahlo najväčšiu hodnotu akcií vo svojej histórií a trvalo si udržuje svoju pozíciu najhodnotnejšej spoločnosti sveta. Rekord doterajších akcií bol $134,54 za kus. Včera bol však tento rekord prelomený. Akcie Apple sa vyšplhali až na $135 za kus. Najzaujímavejšie na tom je ale to, že tieto akcie majú stále tendenciu rásť.

Najhodnotnejšia spoločnosť na svete

To, že je Apple najhodnotnejšia spoločnosť, a tiež značka na svete vie asi každý. Ako prvá firma v histórii vôbec dokázala prelomiť hodnotu 700 miliard amerických dolárov. Toto sa podarilo zhruba dva roky dozadu. Včera bolo ale toto číslo opäť raz pokorené a hodnota každú hodinu rastie.

- Reklama -

Analytici dokonca predpokladajú, že akcie Applu majú tendenciu ďalej rásť, čo znamená, že by sa mohli zastaviť až niekde na hodnote $140 za kus. Za zmienku stojí aj fakt, že Apple má ako prvá firma na svete šancu dosiahnuť biliónovú hodnotu. Síce jej na to chýba ešte nejakých 300 miliard, ale pokiaľ sa bude naďalej dosť snažiť, nemusel by to byť nesplniteľný krok.

Dlhodobo si totižto udržuje hodnotu na úrovni spomínaných 700 miliárd. Za ňou sú spoločnosti Alphabet (bývalé Google), ktoré má hodnotu zhruba 575 miliárd amerických dolárov a Microsoft s 500 miliardami. Samozrejme, aj tieto firmy, ktoré sú pre Apple zároveň konkurenciou, majú dosť, no Apple má z pomedzi nich ďaleko najviac.

Uvidíme, kde sa akcie tento rok zastavia, no pravdepodobne to bude na hranici už vyššie spomínaných $140 za kus. Je neuveriteľné, čo dokázal vybudovať z potápajúceho sa Apple Steve Jobs za zhruba 15 rokov pôsobenia v spoločnosti. Kto vie, keby ešte žil, možno by už hodnotu bilión presiahla dávno ale zasa na druhú stranu, ani Timovi Cookovi sa nedarí zle.

Na to, že hlavný vizionár a asi jedna z najzaujímavejších osobností technologického sveta nie je medzi nami 6. rok sa Applu darí až príliš dobre. Aj keď niektoré počiny nevychádzajú, väčšina z nich sú dobre mierené kroky, a tak to má byť. Držíme palce aby sa podarili pokoriť ďalšie méty!

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here