Apple kedysi pracovalo na svojom vlastnom autonómnom vozidle, minimálne správy a činy tomu nasvedčovali. Ako sa ale ukázalo, od týchto ambicióznych plánov spoločnosť časom upustila a zamerala sa vyslovene na autonómnu jazdu. Dnes už v Kalifornii jazdia vozidlá, ktoré sa netaja tým, že používajú systém práve od Apple. Spoločnosť však tieto vozidlá nezakúpila, len si ich požičala. Pomohla mu požičovňa Hertz. Firmy spolupracujú!

Apple a Hertz

Ako sa ukázalo testovanie autonómnych vozidiel nemusí byť úplne lacná záležitosť. Netvrdíme síce, že by Apple zruinoval nákup niekoľkých desiatok automobilov ale keď netreba platiť, prečo by to spoločnosť mala robiť. Respektíve, prečo by mala platiť plnú čiastku peňazí, keď si oveľa lacnejšie môže vozidlá Lexus RX450h prenajať. Presne tak sa aj stalo a dopad to malo obrovský. Akonáhle táto správa dnes ráno obletela svet, autopožičovni sa zvýšili akcie o 15%, čo je naozaj dosť výrazné číslo.

- Reklama -

Aby si si ale nemyslel, vôbec to nie je také jednoduché ako sa môže zdať. Apple musí totižto odvádzať špeciálne správy Disengagement Reports, to znamená, že projekt nemôže držať tak v tajnosti ako by možno chcel. Inými slovami, pokiaľ by takéto správy neodvádzalo, nemohlo by autonómne vozidlá testovať na verejných komunikáciach. Čo by ale nebolo možné. V správach však nie sú tak podstatné údaje. Jeden z údajov je napríklad počet míl, ktoré vozidlo za dané obdobie prešlo.

Lex - svetapple.sk

Len počas včerajšia sme sa dozvedeli od spoločnosti CNBC, že Apple používa vozidlá, ktoré mu úplne tak nepatria ale len si ich prenajíma od autopožičovne Hertz. Zaujímavé je na tom však to, že Lexus musí byť pre takúto jazdu špeciálne upravený. Na pripevnenie systémov a kamier museli byť vykonané nejaké zásahy do karosérie a rovnako tak muselo určite Apple napojiť aj systém vozidla, teda riadiacu jednotku a podobne. Nevieme aká je tu dohoda medzi Applom a autopoičovňou, no predpokladáme, že po skončení zmluvy Apple všetky vozidlá vráti do pôvodného stavu na svoje náklady a následne vráti autopožičovni Hertz. Zaujímavé je tiež to, že v rovnaký deň ako Apple začalo spolupracovať s touto firmou začala spolupracovať spoločnosť Avis a Waymo od Alphabet (teda od Google), za celkom rovnakým účelom. Či ide teda o náhodu alebo konkurenčný boj samozrejme nevieme, no je to minimálne dosť zaujímavé!

Uvidíme ako bude testovanie prebiehať v následujúcich mesiacoch. Myslíme si, že autonómny systém budeme časom spoznávať v rôznych vozidlách, rôznych značiek. Apple chce aj do tohto biznisu „trocha“ šprtnúť, pretože sú v ňom poriadne peniaze a ako iste vieš aj sám, kde sú peniaze, tam je tento gigant s nakúsnutým jablkom v logu. Držíme palce a prajeme veľa šťastných kilometrov.

Apple - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.